BuwLOG

Przegląd prasy z ProQuest Central

Próbuję sobie przypomnieć i odgrzebać w pamięci mój pierwszy lot samolotem. Nie helikopterem czy awionetką. To może teraz mało istotne. Ale dla młodej osoby było to wielkie przeżycie. Leciałam sama. Daleko. Nie były to nasze linie, więc załoga nie mówiła po polsku. To dziwne, co zapamiętujemy z takich wydarzeń. Ja zapamiętałam wejście na pokład. Tuż za drzwiami, obok wejścia do kabiny pilotów stewardesy rozdawały gazety ze stojaka. Wyłącznie prasa zagraniczna. Die Zeit, Le Monde, Frankfurter Allgemeine Zeitung, The New York Times. Pamiętam, że wzięłam NYT. Jeszcze wtedy mało wiedziałam o czasopismach zagranicznych w naszej macierzystej bibliotece, a tym bardziej o gazetach.

Korzystając z tej okazji i pod pretekstem coraz cieńszych numerów, mniejszych nakładów drukowanych i informacji o wersji elektronicznej na rozkładówkach, chciałabym przypomnieć naszym użytkownikom o możliwości skorzystania z wersji elektronicznej gazet np. w bazie ProQuest Central. Wszystko dostępne na stronie BUW w zakładce Zasoby Online – > Bazy Online – > ProQuest Central. Gdy znamy konkretny tytuł, wystarczy wybrać odpowiednie parametry. Z górnego paska wybieramy Publikacje. Wyświetli się liczba publikacji, aby ją zawęzić, możemy wybrać konkretną literę. Na przykład „M”.

le monde gazeta świat wiadomości prasa zagranica

Le Monde – www.lemonde.fr

Przewijamy przez strony, aż natrafimy na Le Monde’a albo na tej samej stronie z alfabetycznym zawężaniem, w górnym oknie wyszukiwania wpisujemy cały tytuł. Z wyników wybieramy odpowiedni tytuł, w przypadku Le Monde’a jest ich kilka. Nas interesuje: Le Monde; Paris, ISSN: 0395-2037. Wybierając ten rekord, mamy możliwość przejrzenia konkretnego wydania. Ja dla przykładu wybieram wydanie z 17 lipca 2019 roku. I już mogę przeczytać, jak przyszły kandydat na prezydenta Taiwanu Han Kuo-yu jest za zacieśnieniem współpracy z Pekinem (Taïwan : un populiste pour le Kouomintang – Le Monde; Paris [Paris] 17 July 2019: 5). Artykuły z danego numeru uszeregowane są alfabetycznie.

gazeta niemcy prasa

Frankfurter Allgemeine Zeitung – faz.net

W ten sam sposób wyszukałam artykuł z pierwszej strony Frankfurter Allgemeine, też z 17 lipca, dotyczący rozgrywek o poselskie stanowiska w UE (Union erfreut, SPD zerknirscht über Kramp-Karrenbauers Coup – Frankfurter Allgemeine Zeitung; Frankfurt [Frankfurt] 18 July 2019).

A wy co wybierzecie? Wersję online, czy papierową? Nieustannie zapraszamy do Czytelni Czasopism Bieżących na 2. piętrze.

Tekst i zdjęcia: Karolina Minch, Oddział Wydawnictw Ciągłych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *