BuwLOG

Relacja z 86. Kongresu IFLA: Let’s work together for the future. Część 4

 

 

Europe Regional Division

W maju zakończyły się wybory do nowych jednostek IFLA, w tym do działów regionalnych. Do europejskiego wybrano 20 kandydatów, Polskę reprezentuje Tomasz Gruszkowski z BN. Europe Regional Division oficjalnie zacznie pracę po sierpniowym zgromadzeniu walnym, na którym prezydencję obejmie Barbara Lison.

Rysunek schematu ze strzałkami - struktura organizacyjna IFLA z nowo powstałymi oddziałami regionalnymi.

Źródło: https://www.ifla.org/wp-content/uploads/2019/05/assets/hq/documents/ifla_governance_overview_structures_in_force_following_ifla_ga_august_2021.pdf

Już teraz znany jest zarys zadań zidentyfikowanie obszarów w europejskich strukturach administracji, szkolnictwa itp., gdzie działania IFLA mogłyby dodać wartość. Innymi słowy: rzecznictwo kontakty z władzami lokalnymi i państwowymi, legislatorami, dziennikarzami czy atrakcyjne narzędzia komunikacji. W wynikach przeprowadzonej wiosną ankiety dotyczącej priorytetów działalności rzeczniczej IFLA w poszczególnych regionach wskazano na: prawo autorskie (w tym: promowanie otwartości, zrównoważony dostęp do e-publikacji, prawo do zatrzymania), edukację oraz wkluczenie cyfrowe jako na trzy najpilniejsze zadania dla Europy, ponieważ niska pozycja bibliotek europejskich w  badaniach ankietowych była zaskoczeniem dla wielu bibliotekarzy starego kontynentu. Zarówno w rankingu dotyczącym regulacji prawnych, aktywności rzeczniczej bibliotek, jak i rządowego finansowania biblioteki Europy stoją znacznie niżej niż biblioteki od bibliotek Ameryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Ba, a w niektórych kategoriach, takich jak regulacje prawne, nawet od krajów Ameryki Łacińskiej i Afryki Subsaharyskiej. 

Wykres - aktywności wg regionów IFLA na najbliższe lata.

Sesje prezydentek

Podczas tegorocznego Kongresu, w roku zmiany warty, sesje miała zarówno Christine McKenzie (kończąca kadencję), jak i Barbara Lison prezydent-elekt.

Sesja odchodzącej prezydent IFLA, Christine McKenzie pod hasłem Working together for culture bez zaskoczenia skupiła się na uznawaniu dziedzictwa kulturowego tzw. pierwszych narodów. McKenzie jest Australijką, a tam, podobnie jak w Nowej Zelandii czy Kanadzie, od około dwóch dekad uznawanie pierwszych narodów (i tego, ile zła wyrządzili im zachodni osadnicy) jest strategią polityczną i kulturową państwa. Ponadto ostatnie odkrycia masowych grobów dzieci zmuszonych do uczenia się w kanadyjskich residential schools wstrząsnęło światem i wzmożyło dyskusję na temat odbudowywania etnicznej różnorodności (na marginesie: recenzję smutnej książki o czarnej karcie w historii Kanady napisała na blogu Matylda Filas. Mówiono także o prawach kobiet, a dyskusja na czacie toczyła się wokół Aganistanu wszak Kongres IFLA zaczął się dwa dni po wkroczeniu Talibów do Kabulu). Na reakcję IFLA nie trzeba było długo czekać 19 sierpnia opublikowano IFLA Statement on Afghanistan.

Sesja obejmującej prezydenturę IFLA Barbary Lison poświęcona była wyzwaniom (nazwanymi tutaj neutralnie ‘trendami’), którym biblioteki będą musiały stawić czoła w niedalekiej przyszłości. Była to naprawdę partycypacyjna narada. Uczestnikom sesji zostało przedstawionych 20 trendów.

Zrzut ekranu - tekst zawierający trendy według Prezydent IFLA na kolejną kadencję

president-elect-s-session-20-trends-for-discussion (cała lista)

W pierwszej fazie, wykorzystując narzędzie do głosowania online mentimeter, ograniczyliśmy listę do 10, a następnie wybraliśmy pięć ostatecznych, nad którymi będzie pracować IFLA pod przewodnictwem Barbary Lison. Szerzej o nich można przeczytać na stronie IFLA.

Dodatki/fajerwerki/nagrody

Miłych dodatków do Kongresu było wiele. Już od pierwszego dnia strefa relaksu, gdzie można było: poćwiczyć jogę z instruktorką, ułożyć wirtualne puzzle, zrobić selfie w fotobudce, czy czatować z wybranymi uczestnikami, a także w ramach przerywników między sesjami obejrzeć pojawiające się znienacka krótkie filmiki, w których członkowie IFLA rekomendowali książki warte przeczytania. 

Zrzut ekranu przedstawiający ćwiczące osoby.

Także pierwszego dnia ogłoszono zwycięzców konkursu muzycznego, zorganizowanego przez prężnie działającą grupę nowych w zawodzie – New Professionals Special Interest Group, na której czele stoi Magdalena Gomułka z Biblioteki Śląskiej. Przypomnijmy na ten konkurs nasz Gabinet Zbiorów Muzycznych też przygotował wystąpienie, jedno z 70 nadesłanych z 17 krajów.

Źródło: https://www.youtube.com/embed/CZdpg4Pf1Vg

 

Wygrała kompozycja z Serbii, na drugim miejscu Polska(!) Miejska Biblioteka Publiczna we Włocławku, na trzecim Chiny, a na czwartym Nowa Zelandia. Różnorodność geograficzna laureatów zapewniona. Można obejrzeć filmik podsumowujący wyróżnione kompozycje.

IFLA Green Library Award przyznawana jest podczas Kongresu od 2016 r. Z przyczyn oczywistych, w zeszłym roku nie odbyła się ceremonia jej wręczenia – tak jak w przypadku nagród marketingowych, podczas sesji świętowano podwójną wygraną. Tu można znaleźć notatki prasowe z listami finalistów, odpowiednio w 2020 i 2021 r. – serdecznie gratulujemy Rangsit University Library (Tajlandia) i The Edmonton Public Library (Kanada) wygranej.

zrzut ekranu z pięcioma kółkami zawierającymi zdjęcia budynków bibliotek

IFLA wraz z firmą Systematic od 2014 r. przyznaje również nagrodę dla najlepszej biblioteki publicznej, tzw. IFLA/Systematic public library of the year award. Pierwszego dnia prezentowano sześciu finalistów, a przed ceremonią zamknięcia WLIC ogłoszono zwycięzcę, tj. Deichmana Bjørvika Oslo Public Library (Norwegia). Warto obejrzeć filmy z prezentacjami każdego finalisty (wystarczy kliknąć w ich nazwę), może ktoś znajdzie inspirację na wyjazd w ramach programu ERASMUS: Ningbo Library (Chiny), Het Predikheren (Belgia), Marrickville Library (Australia), Forum Groningen (Holandia).

Uczestnikom Kongresu zapewniono także rozrywkę wieczorną. Pierwszego dnia był to dość trudny quiz wiedzy ogólnej, a drugiego dnia wielojęzyczne karaoke, przy którym można się było w domowym zaciszu zrelaksować nie tylko śpiewem, ale i tańcem. 

Zrzut ekranu z wideo konferencji - cztery osoby

Co dalej?

30 sierpnia ruszyła odświeżona strona IFLA, której architektura ma lepiej oddawać nową strukturę IFLA, pozwalać na łatwiejszą nawigację, być dostępna i stać się kluczowym odnośnikiem w światowym bibliotekarstwie. We wrześniu natomiast ma ruszyć uaktualniony Newsletter – tu można się na niego zapisać.

Przyszłoroczny Kongres IFLA WLIC planowany jest w Dublinie w terminie 24–28 lipca 2022 r. Pozostaje nam trzymać kciuki, że tym razem spotkamy się w Irlandii.

Logo IFLA WLIC 2022 DUBLIN - zielona koniczyna

Karolina Minch, Oddział Wydawnictw Ciągłych, Pełnomocniczka Dyrektora BUW ds. otwartej nauki

Katarzyna Ślaska, wicedyrektor ds. zbiorów specjalnych

Zuza Wiorogórska, Pełnomocniczka ds. edukacji informacyjnej i komunikacji naukowej

Część 1.

Część 2.

Część 3.

1 comment for “Relacja z 86. Kongresu IFLA: Let’s work together for the future. Część 4

  1. ekm
    12 października 2021 at 09:38

    Bardzo dziękuję Koleżankom za bogatą i szczegółową relację. Prawie jakbyśmy tam byli, tak ciekawie i mobilizująco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.