V. 20 lat BUW na Powiślu… pod drzewem na trawie: pikniki bibliotekarzy

W Dniu Bibliotekarza i Bibliotek składamy wszystkim Koleżankom i Kolegom najlepsze życzenia! Trochę dla wzbudzenia zazdrości, ale najbardziej dla zachęcenia Was do odwiedzenia nas i naszych ogrodów, wspominamy mienione obchody:)

Redakcja

Przywilej posiadania własnego ogrodu sprawił, że Biblioteka Uniwersytecka postanowiła przed laty dzień ten uświetniać piknikiem dla  pracowników i przyjaciół Biblioteki właśnie w pięknych okolicznościach przyrody. A że ogród tym piękniejszy, im lepiej podlany, zdarzały się pikniki … mokre.

Deszcz zaskoczył nas (albo i nie zaskoczył…) w roku 2004,

Bibliotekarze chowający się przed deszczem pod namiotami i parasolami podczas pikniku z okazji dnia bibliotekarza w 2004 roku.

oraz w trochę mniejszym nasileniu, w roku 2010.Mimo maja, pogoda w 2010 roku nie dopisała. Bibliotekarze podczas pikniku musieli się ubrać w kurtki i korzystać z parasoli.

Spotkania z okazji dnia bibliotekarzy oraz tygodnia bibliotek uświetniali swoją obecnością znamienici goście. W 2006 roku wykład wygłosił profesor Bralczyk.

Inauguracja wykładu Profesora Jerzego Bralczyka w sali konferencyjnej BUW. Prelegenta zapowiada Dyrektor BUW - Ewa Kobierska-Maciuszko

W piknikach regularnie biorą również udział włodarze Uniwersytetu: rektor Marcin Pałys w 2018 roku,Rektor Marcin Pałys przemawia na pikniku z okazji dnia bibliotekarza i bibliotek

prorektor Alojzy Nowak w roku 2016.

Prorektor Alojzy Nowak otrzymuje zdobne okulary z okazji 200-lecia Uniwersytetu.

Czasem prominenci byli proszeni o pomoc w dzieleniu słodkości, na przykład prorektor Maciej Duszczyk rozpoczął krojenie tortu z okazji 200-lecia BUW w czasie pikniku w 2017 roku.Prorektor Maciej Duszczyk oraz Dyrektor BUW Jolanta Talbierska kroją tort ozdobiony owocami (truskawkami, brzoskwiniami i pomarańczami) z okazji 200-lecia BUW

Nieodłącznym wkładem kulinarnym w piknik jest grill…

Grill, a na nim różnego rodzaju kiełbasy oraz mięsa.A zwieńczeniem – wspólne biesiadowanie.

Widok na ustawione pod namiotami stoły i siedzących przy nich bibliotekarzy.

Menu musi być odpowiednie i dostosowane do obchodzących swoje święto bibliotekarzy:

Menu dla bibliotekarza z tekstu Tomasza Kędziory Łańcuckie wschody i zachody słońca: rozważania na tematy bibliologiczne.

Ale nie samym jadłem człowiek żyje. Z piknikową atmosferą kojarzy się również muzyka. W 2009 roku towarzyszyło nam Trio Muzyczne Teatru Hybrydy UW.

Gitarzysta i kontrabasista z tria Muzycznego Teatru Hubrydy UW uświetniają piknik bibliotekarzy w ogrodach BUW w 2009 roku.

Zresztą na piknikach nie da się nudzić. Jeśli tylko jest taka możliwość, są organizowane różne atrakcje. A to każdy oddział BUW ma przydzielony kolor i „musi” mieć elementy ubioru w tym odcieniu,Pracownicy BUW ubrani w przypisane ich oddziałom kolory na pikniku BUW w 2015 roku.a to czoło przystroić frymuśnym nakryciem głowy.

Grupowa fotografia z pikniku bibliotekarzy w 2014 roku. Bibliotekarze w różnorakich nakryciach głowy.

Są też konkursy. Tu rok 2005 i laureaci konkursu na limeryk o BUW:

Wręczenie nagród za najlepszy limeryk o BUW w trakcie pikniku w roku 2005.

Do książniczki z Wielkiego Książa
z kopią w ręku książę podążał
ta, zrobiona na buwstwo
wnet wyczuła oszustwo
oryginał tylko zwyciążał.
(Marta Włudyga)

Jan, hodowca sałaty z Ćmielowa,
Nieustannie na BUW był pomstował:
Ksionszki, panie, się czyta,
(Miał na myśli świerszczyka)
Ale żeby im szklarnię budować?!
(Krzysztof Zięba)

A tu wręczenie nagród za grę terenową „Poznaj swojego bibliotekarza” w 2011 roku:

Wręczenie nagród czytelnikom, którzy ukończyli grę Poznaj swojego bibliotekarza. Zdjęcie dwóch czytelniczek odbierających nagrodę z rąk Dyrektor BUW Ewy Kobierskiej-Maciuszko.

Emocje wzbudzają również loterie (poważnie traktujące zasady neutralności i tajności losowania;) z drobnymi nagrodami ufundowanymi przez instytucje i osoby prywatne zaprzyjaźnione z Biblioteką.

Losowanie nagród w konkursie w 2014 roku. Zdjęcie dwóch osób, jedna losuje, druga trzyma obraz (nagrodę) oraz zasłania ręką oczy "sierotce".Pikniki BUW to nie tylko spotkania bibliotekarzy, ale też przyjaciół Biblioteki, których czasem honorują sami jej pracownicy – tu „drewniana kartka urodzinowa” dla profesora Mieczysława Matejaka w 2011:
Wręczenie pamiątkowej tabliczki z okazji urodzin profesorowi Mieczysławowi Matejakowi - przyjacielowi BUW

Co przyniesie tegoroczny piknik BUW? Jaka będzie pogoda? Jakie atrakcje nas czekają? Warto przekonać się samemu, już 10 maja o 14:00, oczywiście w ogrodzie BUW!

Zdjęcia: Jadwiga Antoniak-Sadlakowska
Tekst (oprócz limeryków): Grzegorz Kłębek