BuwLOG

Wystawa powstańcza w Berlinie

W połowie sierpnia byłam na wyjeździe w Berlinie.  W czasie czterodniowego pobytu pierwsze kroki skierowałam do Muzeum Pergamońskiego, gdzie zobaczyłam między innymi wspaniałe zabytki starożytnej Mezopotamii i Cesarstwa Rzymskiego. W cenie biletu było też wejście do kolejnego muzeum, w którym była wystawiona zachwycająca panorama pokazująca życie codzienne starożytnego Pergamonu. Następnego dnia wybrałam się na wycieczkę do Poczdamu aby zwiedzić pałac  i piękne ogrody . Ciekawostką jest, że w 1991 roku zgodnie ze swoim życzeniem na najwyższym tarasie Pałacu Sanssouci, gdzie znajdowały się groby jego psów, został pochowany król Pruski Fryderyk II Wielki.  Kolejnego dnia odwiedziłam mniej znany pałac Charlottenburg otoczony ogromnym parkiem i będący jedną z oficjalnych siedzib władców Prus. Najciekawszym miejscem, które odwiedziłam było mało znane muzeum „Topografia terroru”, znajdujące się w miejscu, gdzie do 1945 roku mieściły się główne urzędy SS i główna kwatera gestapo. W pawilonie na terenie muzeum znajduje się stała ekspozycja pokazująca organizację hitlerowskiego aparatu terroru, osoby z nim związane, okupację i zbrodnie w Europie, głównie w Polsce i Związku Radzieckim oraz ściganie zbrodniarzy, z których tylko nieliczni zostali ukarani. Największe wrażenie zrobiła na mnie znajdująca się na terenie muzeum otwarta 25 lipca 2019 r. czasowa wystawa poświęcona 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wystawa ukazywała historię Polski w XX w., napaść Niemiec na Polskę, terror w okresie okupacji, funkcjonowanie Państwa Podziemnego,  okres po roku 1945 oraz demokratyczne przemiany po 1989 r.

Największą część wystawy zajmowały zdjęcia z walk oraz z warunków życia mieszkańców Warszawy podczas Powstania Warszawskiego. Opisy w jasny sposób dokumentowały walkę powstańców, zbrodnie Niemców na walczących żołnierzach i ludności cywilnej. Na końcu ekspozycji można było obejrzeć autentyczny film o paleniu  i burzeniu Warszawy po upadku powstania. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem Niemców, głównie młodzieży, a także turystów z różnych stron świata.

Tablica muzealna z sześcioma zdjęciami: grupa wojskowych na tle bombowca Liberator, Grupa powstańców patrzących w niebo, żołnierz prowadzący jeńców, płonący budynek Prudentialu, powstańcy strzelający z barykady, widok na ulicę z za pleców powstańca. Tablica muzealna w kolorze czerwonym - 01.08.1944 Warsaw Rises. Na tablicy tekst w kolorze białym i 4 zdjecia: powstańcy stojący z polska flaga, powstaniec zrywający niemiecką flagę, grupa powstańców z dziewczyną siedząca na schodach, powstaniec dziewczyna z pistoletem maszynowym.

Tekst i Foto: Bożena Piwko, Oddział Kontroli i Selekcji Zbiorów

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.