Z historii Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej

soccer12 czerwca w Brazylii rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Każdy z fanów tej dyscypliny z pewnością czekał podekscytowany na ten dzień. Media huczą od wiadomości dotyczących Mundialu już od dłuższego czasu. Reklama i promocja imprezy pochłania ogromne ilości pieniędzy i czasu. Czy ktoś z was zastanawiał się jak bardzo zmienił się obraz tego sportu od momentu pierwszych MŚ w piłce nożnej? Czy ktoś z fanów futbolu pamięta jeszcze gdzie i kiedy były rozgrywane pierwsze MŚ w piłce nożnej? A może jest osoba, która przypomina sobie, kiedy po raz pierwszy polska drużyna brała udział w Mundialu?

Pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce nożnej zostały rozegrane w Urugwaju w 1930 roku. Wyobrażacie sobie pewnie, że w gazetach z tego roku znajdziecie mnóstwo informacji na ten temat. Nic bardziej mylnego. Więcej miejsca zajmują informacje dotyczące rozgrywek tenisowych czy zawodów lotniczych. W Przeglądzie Sportowym z 1930 roku informacje na temat pierwszego Mundialu to tylko króciutkie notki prasowe. W numerze 60 znajduje się informacja prasowa na temat rozgrywek półfinałowych (s. 2), a w numerze 62 ‒  finałowych (s. 4). Natomiast w numerze 63 znajduje się tylko wzmianka o tym, że Urugwaj został zwycięzcą turnieju (s. 4). No dobrze, a co z Polską? To nas w końcu najbardziej interesuje.

Reprezentacja Polski w piłce nożnej powstała w roku 1920, a swój pierwszy mecz rozegrała w 1921 r. (Polska-Węgry 0:1). Na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej Polska pojawiła się dopiero w 1938 r. Był to trzeci Mundial; odbywał się we Francji. Garść informacji na ten temat można znaleźć w Przeglądzie Sportowym z tegoż roku ‒ w numerach od 42 do 50 można przeczytać o zmaganiach polskiej drużyny.

Jak znaleźć eKCzP (e-Kolekcję Czasopism Polskich)? Zacznijcie od strony BUW, wejdźcie do zakładki Zbiory a następnie kliknijcie w link E-zbiory. Na liście, która się pojawi znajdziecie hiperlink do e-Kolekcji Czasopism Polskich. Miłego czytania.

e-bUW AO