BuwLOG

Bibliotekarskie zaduszki 2019

Zdjęcie zapalonych zniczy na cmentarzu.

sz.u.: Zaduszki. Flickr CC BY-SA 2.0

Wspominamy osoby związane z BUW, zmarłe między listopadem 2018 a październikiem 2019

Zdjęcie Bożeny Pinkosz

Bożena Pinkosz (1943-2018) – zmarła 7 grudnia 2018 roku, była kustoszem, absolwentką bibliotekoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zanim przyszła do pracy w Gabinecie Dokumentów Życia Społecznego BUW,  była odpowiedzialna za opracowywanie druków ulotnych w Centralnej Bibliotece Wojskowej. Jako jedna z pierwszych wśród bibliotekarzy i archiwistów wyrażała pogląd, że druki ulotne powinny być opracowywane pojedynczo. Uważała, że ten sposób w większym zakresie odpowiada oczekiwaniom użytkowników niż opisywanie grupowe. W GDŻS koncentrowała się na opracowaniu dokumentów z dziedziny państwa i prawa, ze szczególnym uwzględnieniem druków wydanych przez organizacje i partie polityczne. Interesowały ją zarówno druki historyczne, jak i współczesne. Prowadziła inwentarz dokumentów życia społecznego wydanych w okresie 1801-1945. Brała udział w projektowaniu koncepcji schematu klasyfikacyjnego i systemu sygnatur stosowanych do dziś w GDŻS. Współtworzyła katalog kartkowy historycznych druków ulotnych. Była też współautorką zasad rozmieszczenia tych druków w magazynie.
Kochała zwierzęta, szczególnie koty. Do końca życia miała pod opieką kilkanaście bezdomnych zwierząt zapewniając im nie tylko wyżywienie i ciepły kąt, ale także fachową opiekę lekarską. Była niezwykle życzliwą osobą dla wszystkich, którzy ją otaczali. Wspierała potrzebujących radą i pomocą.

W minionym roku pożegnaliśmy też:
  • Kazimierę Filipowicz – magazynierkę w Oddziale Przechowywania Zbiorów w latach 1992-1999
  • Irenę Perzynę – szatniarkę w Oddziale Administracyjnym w latach 2000-2003
  • Janinę Łempicką – porządkową pomieszczeń dydaktycznych w  Oddziale Administracyjnym w latach 1985-2002
  • Krystynę Ochman –  porządkową pomieszczeń dydaktycznych w  Oddziale Administracyjnym w latach 1976-2004

Na początku 2018 r. roku zmarła Helena Wojciechowska – starszy bibliotekarz, w BUW pracowała w latach 1951-1990, ostatnio w Oddziale Księgozbioru Dydaktycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *