BuwLOG

Znalezione w magazynie

W trakcie porządkowania magazynu podręcznego, stanowiącego część pomieszczeń Oddziału Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów, wpadła nam w ręce książka, a dokładniej mówiąc cenny zabytek piśmiennictwa, który z powodzeniem może w przyszłości posłużyć za podstawę do wpisu „Obiekt miesiąca” na naszym blogu. Jest to dzieło XVII-wiecznego autora niderlandzkiego, Zoosa van Poviehm, zatytułowane Super flumina Regnum Poloniae. Ze względu na zły stan zachowania i fakt, że książka trafiła do ponownego odkażenia, nie publikujemy jeszcze zdjęć oprawy ani ilustracji.

„To była paczka, jakich w magazynie mamy sporo” – o znalezisku opowiada Anna Włodarczyk, pracownik OGUZ. „W trakcie przeprowadzki na Powiśle, część książek z tzw. wpływu bieżącego, trafiła do naszego magazynu. Książki starsze były zawinięte w papier pakowy i ze względu na pilniejsze prace przeczekały w magazynie kilka lat. Teraz je systematycznie rejestrujemy. Zazwyczaj są to książki XIX-wieczne, lub sprzed drugiej wojny światowej. Nie spodziewałam się, że możemy mieć w magazynie coś jeszcze starszego”.

IMG_20160331_133729

(Fot. Barbara Chmielewska)

Super flumina Regnum Poloniae, to traktat historyczno-społeczny, poświęcony w większości osadnictwu holenderskiemu na ziemiach polskich, zwłaszcza w regionie Żuław Wiślanych. Specjaliści z gabinetów zbiorów specjalnych po krótkim rzucie oka na treść dzieła, nie kryją radości z niespodziewanego znaleziska. Już sam tytuł, nawiązujący bezpośrednio do Psalmu 136(137) („Super flumina Babylonis…”) jest intrygujący, sugeruje bowiem, że przybysze z zachodniej Europy nie potrafili się w pełni odnaleźć w ówczesnej polskiej rzeczywistości. Tym większą wartość dzieło to może stanowić dla historyków i socjologów, a także dla bibliologów, choćby ze względu na badania proweniencyjne. O ile wiadomo, na świecie zachowało się tylko kilka egzemplarzy tej książki.

Zaprzyjaźniona z BUW niemiecką badaczka, dr Ute Lesegerne z Instytutu Badań Bibliologicznych w Bielefeld (Institut für Buchwissenschaft und Kunde, Bielefeld), powiadomiona o znalezisku przez naszych kolegów specjalistów, planuje zorganizować seminarium lub panel dyskusyjny o Super flumina…, relacjach polsko-niemiecko-holenderskich i współpracy bibliotek w celu popularyzacji tego niewątpliwie ciekawego okresu dziejów Europy.

Wszystkich zainteresowanych prosimy, by uzbroili się w cierpliwość. Będziemy informować na bieżąco o losach tego niezwykle wartościowego odkrycia.

BCH

2 comments for “Znalezione w magazynie

 1. h.mieczkowska
  5 kwietnia 2016 at 09:53

  Coś Wam Powiem – gratuluje koleżankom z Oddziału Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów znalezienia starego druku, unikatu na skalę światową!!. Nie jest to dzieło notowane obecnie w żadnej bibliografii lub katalogach dostępnych zarówno w kraju jak i za granicą. Ale nawet gdyby w przyszłości owe polonicum ujawniło się na rynku antykwaryczno-bibliotecznym, to nasz egzemplarz i tak były wyjątkowy, wariantowy z powodu błędnie wydrukowanego tytułu: zamiast „Super flumina Regni Poloniae” ma bowiem „Super flumina Regnum Poloniae”.
  Z ogromna niecierpliwością czekamy zatem na zapowiadane dalsze informacje dotyczące bardzo intrygującego odkrycia, oraz oczywiście na planowane seminarium!.

 2. BCH
  5 kwietnia 2016 at 11:51

  Tak, błąd w tytule można zapewne złożyć na karb niskiej jakości drukarni, które w tamtym okresie licznie powstawały na Pomorzu. Książki składane naprędce przez ludzi często nieznających języka dziś stanowią rzadkie okazy, dorównujące wartością znaczkom „Inverted Jenny”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *