Biblioteki UW od podszewki. Odc. 11. Biblioteka Wydziału Fizyki

W 2014 roku, decyzją Rady Wydziału Fizyki, trzy dotychczas istniejące na Wydziale biblioteki: Instytutu Fizyki Teoretycznej, Instytutu Fizyki Doświadczalnej i Instytutu Geofizyki zostały połączone i utworzyły jedną Bibliotekę Wydziału Fizyki. Okolicznością sprzyjającą było przeniesienie całego Wydziału do nowego gmachu przy ul. Pasteura 5 na Kampusie Ochota.

W nowym budynku na potrzeby Biblioteki przeznaczono prawie połowę parteru.

Biblioteka dysponuje obszerną wypożyczalnią, w której zlokalizowane zostały stanowiska do przeglądania katalogu  internetowego BUW oraz lada do obsługi czytelników, przy której zawsze dyżuruje jeden z pracowników. Biblioteka jest otwarta w dni powszednie w godzinach od 9 do 18.

W pokaźnej przestrzeni biblioteki znajdują się  dwie zamknięte  i  dwie otwarte czytelnie przystosowane do różnych form pracy:

klubowa – z fotelami i pufami, służąca zarówno do nauki jak i do odpoczynku;

klasyczna – z oddzielnymi stołami do pracy cichej;

grupowa – z jednym dużym stołem mogącym służyć do pracy zespołowej;

cyfrowa-  z laptopami do pracy z dokumentami elektronicznymi oraz kabinami pracy indywidualnej.

Zbiory biblioteki to ponad 83 tys. woluminów książek i czasopism. Część zasobów znajduje się w wolnym dostępie.

Pozostały księgozbiór przechowujemy w magazynie oddzielonym szklaną ścianą od wolnego dostępu.

W naszych zbiorach posiadamy kilkanaście starodruków.

Czytelnikom oddaliśmy do dyspozycji ogólnodostępny  skaner, kserokopiarkę oraz drukarkę.

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia naszej biblioteki.

Tekst: Biblioteka Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Pasteura 5
Zdjęcia: Piotr Sunderland; Radosław Grabowski; Grzegorz Kłębek, ORZE