BuwLOG

Covidowi superbohaterowie chodzą schodami

dwie naklejki: jedna z supermenem lecącym do góry, druga z parą odwróconą do siebie plecami
Schodami szybciej! Znakomity przykład wzornictwa covidowego. Napisy głoszą: „proszę jak najwięcej korzystać ze schodów” i „w windzie mogą być dwie osoby”.

„Tak dawno nie mieliśmy gości!” W Łotewskiej Bibliotece Narodowej (LNB, Latvijas Nacionālā bibliotēka) zostałyśmy przyjęte z tym większym entuzjazmem, że wszyscy byli już bardzo stęsknieni za spotkaniami. Z drugiej strony pandemia była doskonałym czasem na, tak potrzebne, porządkowanie zbiorów.

Po budynku oprowadzała nas Irena Moreino autorka publikacji w języku polskim(!) o Terra Mariana 1186-1888, albumie podarowanym papieżowi Leonowi XIII przez arystokrację Łatgalii (czyli dawnych Inflant Polskich) podkreślającym rolę Kościoła katolickiego (w opozycji do protestanckich Niemców, Cerkwi i władzy Rosji Carskiej) na tych terenach. Znaczącą rolę w tym przedsięwzięciu odegrali polscy magnaci. Dziś funkcjonują tam cztery polskie szkoły, o których powstanie walczyła (bardzo na Łotwie lubiana) Ita Kozakiewicz (1955-1990).

2 kobiety w maseczkach
Z Ireną Moreino rozmawiamy po polsku
Zamek światła / Szklana góra

Nowy (ukończony w 2014) budynek biblioteki nawiązuje do legendy o zamku światła, który zapadł się pod ziemię – nikt nie wie gdzie, a śpią w nim dawni bohaterowie. Ale będą śmiałkowie, którzy odnajdą to miejsce, a zamek znów będzie lśnił na chwałę Łotwy. Opowieść ta spisana przez poetę romantycznego Miķelisa Krogzemisa (1850-1879) po dodaniu muzyki stała się dla Łotyszy jedną z najważniejszych pieśni narodowych. Gunnar Birkets (1925-2017) autor projektu architektonicznego połączył tę narrację z bajką o szklanej górze (wiedzy, wolności), na którą warto się wspinać.

otwarta klatka schodowa
zdjęcie kolorowych banknotów w gablocie
Poszczególne piętra budynku różnią się kolorami oznaczeń i mebli – kolory wybrano na pamiątkę pięknie zaprojektowanych łat funkcjonujących w obiegu tylko 20 lat (1993-2013).

W przeprowadzkę księgozbioru do nowej siedziby zaangażowali się mieszkańcy Rygi tworząc dwukilometrowy łańcuch rąk podających sobie książki w styczniowym mrozie -20°C. Łańcuchy ludzi i festiwale chórów są charakterystyczne dla kultury tego regionu.

regały i srebrna rura pod sufitem
Półki magazynowe „szyte na miarę”. Pierwsze projekty nowego budynku zakładały trzykrotnie większą powierzchnię biblioteki.
Dainu skapis
otwarta stara szafa z wysuwanymi szufladami

Na 5. piętrze wyeksponowano oryginalną komodę z kolekcją 217 996 łotewskich przyśpiewek (dain) zgromadzonych przez badacza folkloru Krišjānisa Baronsa. Dainy towarzyszyły ludziom „od narodzin do śmierci”, śpiewane od święta i na co dzień, patetyczne i rubaszne. I dziś można je usłyszeć na weselach. A zbiór Baronsa można przeszukiwać tu: http://www.dainuskapis.lv/

Efemera / dżs-y
szare pudełka na regałach
Gigantyczna kolekcja pocztówek. Kartki bożonarodzeniowe z lat 1906-1907 tylko jednego wydawcy zajmują całe pudło.

Jak w większości bibliotek narodowych wiele kategorii dokumentów życia społecznego (np. kalendarze, publikacje pozaksięgarskie organizacji) mieści się w kolekcji regionaliów – lettica. Plakatami, afiszami, ulotkami i całą drobnicą zajmuje się dział małych druków. Tak, jak w BUW, w zbieranie druków wyborczych zaangażowana jest cała społeczność biblioteczna.

kolorowe dokumenty
Dyplomy i papiery wartościowe gromadzone są ze względu na walory artystyczne. W stylu niektórych można dopatrzeć się autorstwa uznanych artystów.
Archiwizacja stron internetowych

Dział IT zajmuje całkiem osobny biurowiec sąsiadujący ze szklaną górą (czyli jest duży). Od 2009 roku archiwizowane są łotewskie strony dotyczące instytucji państwowych, kultury, sportu, pandemii covid-19. Od 2018 LNB udostępniła wydawcom dedykowany portal, na który bezpośrednio przesyłają e-publikacje. I, oczywiście, planowany jest harvesting wszystkich łotewskich domen na podstawowym poziomie.

Pieniądze

LNB pobiera od wydawców opłaty za nadanie numerów ISBN, ISSN, ISMN i pozostałych. Egzemplarz obowiązkowy liczy 5 kopii, które są dystrybuowane przez LNB do bibliotek. Za niewywiązanie się z obowiązku eo grożą kary finansowe, które są egzekwowane(!).

Jeszcze parę zdjęć, które trzeba zobaczyć
wózek z wygiętym półkoliście blatem
Wózek do dużych formatów.
skrzynka narzędziowa
Tej wielkości są skrzynie ratunkowe.
narożnik stołu, do którego doczepiona jest poręcz dookoła blatu
Stół do dużych formatów w czytelni kartograficznej.
ręce wyjmują rulon z płóciennego worka
Tak przechowuje się zwoje.
Wstąpiłyśmy też do Biblioteki Uniwersyteckiej w Rydze
mapa kondygnacji budynku
W Bibliotece Uniwersytetu Ryskiego na każdym piętrze przy wyjściu z windy jest mapka sytuacyjna.
metalowa szafa z wieloma drzwiami
Samoobsługowa wypożyczalnia laptopów w Bibliotece Uniwersyteckiej.
3 obrazki: zamknięte usta, przekreślony telefon, przekreślone sztućce
Piktogramy w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Matylda Filas i Joanna Maciejewska, Gabinet Dokumentów Życia Społecznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.