Dwa stulecia. Dobry początek… Już wkrótce!

logo-i-hasło-200-lat-UW-879x300Zegar na budynku starego BUWu odmierza od dawna czas do wielkich urodzin i już nawet zdążyliśmy się do niego przyzwyczaić, ale to przecież już 1 października tego roku zostanie przez Władze uczelni otwarty uroczyście rok obchodów Jubileuszu 200 lat istnienia Uniwersytetu Warszawskiego. Zakończy się on 19 listopada 2016 r. Hasło obchodów znamy już od roku 2014: Dwa stulecia. Dobry początek.

Trwają ciągle prace nad skonstruowaniem atrakcyjnego programu obchodów. Zakłada się, że będzie on ukazywał rolę UW w Polsce i na świecie oraz przyczyni się do wzmocnienia tożsamości Uczelni oraz zintegruje wokół niej społeczność, zaangażowaną w działania jubileuszowe.
Zaplanowano już kilka istotnych wydarzeń: koncert urodzinowy 19 listopada 2015 r., konferencję UNICA (Institutional Network of the Universities from the Capitals of Europe) 12 maja 2016 r., widowisko multimedialne 13 lub 14 maja 2016 r., spotkanie KRASP (Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polski) 13 maja 2016, Piknik Naukowy w maju 2016 r., miesiąc aktywności sportowo-rozrywkowej w czerwcu 2016 r., galowy Koncert Jubileuszowy w Filharmonii Narodowej 19 listopada 2016 r., podczas którego wykonany zostanie utwór skomponowany przez Pawła Szymańskiego na cześć Uniwersytetu.
Patronat medialny zapewni Telewizja Polska i Polskie Radio. Współpraca ta ma zapewnić intensywną obecność w mediach programów poświęconych badaniom przeprowadzanym na UW, ludziom związanym z UW oraz samym dziejom Uniwersytetu.
Jubileusz uświetni też seria „Monumenta Universitatis Varsoviensis”, na którą złożą się m.in. tomy poświęcone „Dziejom Uniwersytetu Warszawskiego” (lata 1816-1915 pod redakcją T. Kizwaltera, lata 1915-1945 – P. M. Majewskiego) oraz „Portrety Uczonych. Profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego” (redakcja M. Wąsowicza, A. K. Wróblewskiego i in.). Kryminał z motywami zaczerpniętymi z historii Uniwersytetu przygotowuje prof. Tadeusz Cegielski, a przepisy kulinarne pracowników zebrane zostaną w książkę kucharską pod redakcją prof. Jacka Kurczewskiego.

Prezenty urodzinowe szykują też zaprzyjaźnione uczelnie – Akademia Teatralna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna – spodziewać się możemy efektownych niespodzianek.

W czerwcu 2016 r. w ogrodzie Biblioteki Uniwersyteckiej powstanie tzw. Strefa UW – przestrzeń zaaranżowana na potrzeby różnych aktywności, w której szerokiej publiczności zostaną zaprezentowane w lżejszej formie osiągnięcia UW.

Zapowiada się, więc intensywny, pełen wrażeń rok z okładem.

AKO