BuwLOG

Kraina Porannego Spokoju* i jej architektoniczna przestrzeń

Gospodarka Korei Południowej znacznie się rozwinęła w ostatnich dekadach. Podwaliny dla tak szybkiego postępu wypracowały wielkie chaebol-e (inaczej konglomeraty; definicja Encyclopedia Britannica). Mogę polecić odpowiednią literaturę w tym temacie, ale dziś będzie tylko luźne wprowadzenie na przykładzie firmy Hyundai Group (w języku koreańskim „Hyeondae” oznacza „nowoczesność”), która w Polsce kojarzy się głównie z marką samochodową. Jest to najlepszy przykład, oprócz Samsunga, typowo koreańskiego koncernu, skupiającego w swoich strukturach wiele mniejszych firm z pozoru niepowiązanych ze sobą jeśli chodzi o zakres inwestycji i wytwarzanych towarów czy usług. Na końcu wpisu wstawiłam ciekawe nagranie o specyfice gospodarki koreańskiej.

Natomiast jeśli ktoś miałby wymienić koreański kulturowy towar eksportowy numer jeden, to jestem pewna, że będzie to K-pop. Ten specyficzny gatunek muzyczny od jakiegoś czasu zdobywa fanów w różnych zakątkach naszego globu. W Korei muzyka zajmuje ważne miejsce w życiu mieszkańców i mowa tu nie tylko o karaoke czy K-popie. Stąd duża popularność Music Library. I tu dochodzimy do sedna.

Czasopismo Space – Wolny dostęp 2 piętro, dziedzina: M,N; Sygnatura: 050918

Taki gigant jak Hyundai Group (którego obszar działalności rozciąga się od huty stali do kart płatniczych, chaebol jak nic) może pozwolić sobie też na ”ekstrawaganckie” inwestycje non-profit, tu i tam. I tak na przestrzeni ostatnich lat spółka Hyundai Card zasponsorowała budowę kilku ciekawych bibliotek, m.in. Design Library, Travel Library, Cooking Library (to chyba moja ulubiona – filmik) czy właśnie Music Library, wzbogacając Seul o kolejne architektoniczne perełki i wychodząc w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom Koreańczyków. Projekt architektoniczny Hyundai Card Music Library (현대카드 라이브러리) został opisany w czasopiśmie Space (BUW Wolny Dostęp 2 piętro, dziedzina: M N; Sygnatura: 050918; No. 572/2015, str. 54-57), które gromadzimy w naszych zbiorach. Magazyn Space ukazuje się co miesiąc od 1966 r., a od 2007 r. publikuje artykuły zarówno w jęz. koreańskim jak i angielskim.

Wspomniany artykuł z 2015 r. wzbogacono nagraniem wideo, które objaśnia wykorzystane założenia architektoniczne (link). W budynku znajdują się między innymi: podziemna scena koncertowa, studio, kawiarnia, biuro dla pracowników biblioteki, powierzchnia wystawowa prezentująca kolekcję prawie 5 tys. książek i płyt winylowych, których można słuchać na stanowiskach z gramofonami (ponad 10 tys. płyt – ta część stanowi serce Music Library), parking podziemny oraz otwarta, zadaszona przestrzeń, która może być wykorzystywana przez artystów. Plenerowe koncerty są bardzo popularne, zwłaszcza wśród wschodzących gwiazd sceny. Na stronie biblioteki można odbyć wirtualną podróż po całej przestrzeni w formacie 360VR (link), a na kanale YouTube znaleźć taki oto filmik:

Przy okazji muzycznych klimatów – pamiętacie koreańskiego artystę PSY i jego piosenkę Gangnam Style? Wspomniane w niej Gangnam jest dzielnicą Seulu. Tam, wśród biznesowych budynków, mieści się centrum handlowe CEOX. Na jego terenie otwarto w 2017 r. ciekawą bibliotekę publiczną, zwaną w skrócie Starfield Library – dokładniej Byeol-Madang 별마당 도서관 (o akwarium na terenie CEOX nie wspomnę, takie azjatyckie atrakcje…). Posiada ona przeszło 50 tys. książek (i dużo więcej e-booków) oraz 600 tytułów czasopism i gazet. Wszystko to wyeksponowane na trzynastometrowych półkach, wśród miejsc siedzących, odgrodzonych kawiarenek i sklepików. Zasoby do przeszukania w katalogu dostępnym tylko na komputerach w bibliotece. W ciągu roku organizowane są tam różne wydarzenia, m.in. tegoroczne Seulskie Międzynarodowe Targi Książki – tj. SIBF (Facebook). Turyście lgną do takich miejsc. Ja też nie mogłam się oprzeć. Poniżej kilka zrobionych przeze mnie zdjęć.

Tekst i zdjęcia: Karolina Minch, Oddział Wydawnictw Ciągłych

* Kraina Porannego Spokoju – poetycka interpretacja nazwy Korei

2 comments for “Kraina Porannego Spokoju* i jej architektoniczna przestrzeń

  1. BCH
    18 września 2019 at 14:30

    W Wolnym Dostępie mamy też ciekawą serię książek „Korean Musicology Series”. PSY i Gangnam Style nie pamiętam, ale pamiętam Cho Seong-jin 🙂

    • Karolina
      19 września 2019 at 11:25

      Dziękuję, bardzo mi się przydadzą przy rozpracowaniu muzyki klasycznej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.