Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – listopad / Buch des Monats der Österreich-Bibliothek in BUW – November. Eva Rossmann „Ausgejodelt”

dsc_4109Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – listopad

Biblioteka Austriacka w BUW i Instytut Austriacki w Warszawie przedstawiają kolejną książkę w ramach cyklu „Książka miesiąca”. W tym miesiącu prezentujemy pierwszą powieść z kryminalnej serii Evy Rossmann Ausgejodelt z 2000 roku. Książkę można wypożyczyć w oryginale w Bibliotece Austriackiej na 3. piętrze lub w sekretariacie Instytutu Austriackiego na ul. Zielnej 37. Niestety żadna z książek tej intrygującej serii nie została jeszcze przetłumaczona na język polski.

Ausgejodelt przedstawia drugą sprawę dziennikarki Miry Valensky. Mirze towarzyszy jej wierna i błyskotliwa sprzątaczka i przyjaciółka w jednym, Vesna Krajna. Tym razem reporterka natrafia na świeże zwłoki gwiazdy muzycznej o pseudonimie scenicznym Downhill Sepp, który swojego czasu był mistrzem narciarstwa zjazdowego, a teraz zostaje odnaleziony martwy w swojej garderobie. Dziennikarka miała właśnie przeprowadzić z nim wywiad. Czy doszło do morderstwa? Mira rozpoczyna swoje prywatne dochodzenie. Za fasadą romantycznej natury i tęsknoty za miłością odkrywa intrygi, zawiść i zazdrość. Tradycyjne stroje artystów olśniewają swą wykrochmaloną czystością, lecz biada temu, kto pod nie zajrzy. Rossmann bierze na celownik środowisko związane z tradycyjną muzyką popularną w Austrii i wykorzystuje wiele okazji, żeby pokazać jak można posiłkując się austriackim dowcipem śmiać się z wszystkiego nie dyskryminując i nie urażając nikogo.

Eva Rossmann ur. 1 stycznia 1962 roku w Grazu, jest austriacką pisarką, dziennikarką, feministką, prawniczką i zawodową kucharką. Dzieciństwo i młodość spędziła w swoim rodzinnym mieście. Studiowała prawo najpierw w Grazu, potem przeniosła się do Wiednia. Swoją karierę rozpoczęła w Kancelarii Kanclerza Republiki Austrii jako specjalistka od prawa konstytucyjnego. Później zajęła się dziennikarstwem politycznym i pracowała dla radia ORF i gazety „Neue Züricher Zeitung”. Następnie oddała się pisarstwu. Od 1995 roku zaczęła pisać książki popularnonaukowe związane z sytuacją kobiet i feminizmem. W 1998 roku decyduje się pisać kryminały. W 1999 roku ukazuje się jej pierwsza powieść Wahlkampf. Głównymi bohaterkami jej książek są wiedeńska dziennikarka lifestylowa Mira Valensky i jej bośniacka sprzątaczka i przyjaciółka Vesna Krajner. W jej powieściach jest mnóstwo odniesień do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej. Jej charakterystycznym znakiem jako dziennikarki są nadzwyczaj skrupulatne kwerendy odnoszące się do miejsc i osób występujących w jej powieściach.

Buch des Monats der Österreich-Bibliothek in BUW – November

Die Österreich-Bibliothek in der Universitätsbibliothek Warschau stellt wieder ein neues Buch vor, das im Rahmen des Projekts „Buch des Monats“ in Zusammenarbeit mit dem Österreich Institut Warschau empfohlen wird. Dieses Mal präsentieren wir den Roman Ausgejodelt aus der Krimiserie von Eva Rossmann aus dem Jahr 2000. Interessierte Leser und Leserinnen können diesen Roman in der Originalfassung sowohl in der Österreich-Bibliothek Warschau im 3. Stock als auch am Österreich Institut in der Zielna 37 ausleihen. Leider wurde noch kein Buch aus dieser spannenden Krimireihe von Eva Rossmann ins Polnische übersetzt.

Ausgejodelt ist der zweite Fall der Journalistin Mira Valensky, der ihre treue und gescheite Putzfrau und Freundin Vesna Krajna folgt. Die Reporterin stolpert dieses Mal über die frische Leiche eines Volksmusik-Stars Downhill Sepp, der früher Schi-Abfahrts-As war und auf einmal tot in seiner Garderobe aufgefunden wurde. Eigentlich hätte sie ihn interviewen sollen. War es Mord? Mira beginnt sofort mit der Recherche und stößt hinter Liebessehnsucht und Naturromantik auf Intrigen, Neid und Eifersucht. Es blenden Dirndl und Trachtenjanker vor gestärkter Sauberkeit, aber wehe, wenn man darunter schaut. Rossmann nimmt die Volksmusikszene aufs Korn und hat dabei jede Menge Gelegenheit zu zeigen, wie man sich mit österreichischem Schmäh über alles lustig machen kann, ohne dabei beleidigend oder diskriminierend zu werden.

Eva Rossmann, geb. 1. Jänner 1962 in Graz, ist eine österreichische Schriftstellerin, Journalistin, Feministin, Verfassungsjuristin und Köchin. Sie verbrachte ihre Kindheit und Jugend in ihrer Geburtsstadt. Sie studierte Jus in Graz und Wien. Ihre Karriere begann Rossmann als Verfassungsjuristin im Bundeskanzleramt. Dann wandte sie sich dem politischen Journalismus zu und war als freie Journalistin beim ORF-Hörfunk und bei der „Neuen Züricher Zeitung” tätig. Jetzt arbeitet sie als freiberufliche Autorin. Ab 1995 begann sie Sachbücher zu Frauenthemen und Feminismus zu schreiben. Im Jahre 1998 entschied sie sich, Kriminalromane zu schreiben. Ihr erster Krimi erschien 1999 unter dem Titel Wahlkampf. Die Hauptfiguren ihrer Romane sind die Wiener Lifestyle-Journalistin Mira Valensky und ihre bosnischstämmige Putzfrau und Freundin Vesna Krajner. In ihren Krimis geht es um aktuelle gesellschaftspolitische Themen. Das wesentliche Markenzeichen ihrer Romane sind umfangreiche Recherchen an den Orten der Handlung.

Tekst i tłumaczenie: Maciej Soborczyk, Biblioteka Austriacka