BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – listopad 2020

Okładka w kolorze żółtym, z kotami ustawionymi po 5 w czterech rzędachP        Język. Literatura  

Dorren, Babel: w dwadzieścia języków dookoła świata, przełożyła Anna Sak, Kraków: Karakter, 2019.

BUW Wolny Dostęp P112.D67165 2019

Książka jest poświęcona dwudziestu najbardziej używanym językom świata, którymi mówi połowa ludzkości. Autor ułożył je w kolejności od wietnamskiego (85 mln. użytkowników) po angielski, którego używa półtora miliarda ludzi, choć jest językiem ojczystym zaledwie dla 375 milionów, podobnie jak arabski (5 miejsce).

Każdy szkic poprzedza metryczka języka, gdzie jest mowa m. in. o rodzinie, do której należy, piśmie, gramatyce, brzmieniu, zapożyczeniach i słownictwie eksportowym. W tekście znajdziemy wiele tabelek i ilustracji – próbek pisma, zdjęć. Na końcu tomu znajduje się zwięzła bibliografia i propozycje dalszej lektury z wieloma adresami internetowymi oraz indeks.


 

Okładka książki Obcy, inny wykluczony, na niej zdjęcie dwóch mężczyzn z pomalowanymi na biało twarzami i domalowanym uśmiechemB L     Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata      

Magdalena Środa, Obcy, inny, wykluczony,  Gdańsk: Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria, 2020.

BUW Wolny Dostęp: BD460.O74 S67 2020.

W tej sążnistej, ważnej dla współczesnych księdze Magdalena Środa zajrzała do wielu szufladek, w jakie ludzie lubią zapakować innych ludzi. Z punktu widzenia filozofii i etyki przywołuje obecne w kulturze od stuleci postaci zantagonizowanego-wykluczonego o wielu twarzach. Bez względu na to, czy chodzi o kobietę (przekraczającą jakąś wymyśloną przecież, kulturową normę ról i zadań), o zwierzę-narzędzie-przedmiot, o lesbijkę czy geja (normy płci i popędu), o skolonizowanych „dzikich”, którym skutecznie odmówiono człowieczeństwa czy o żyda, do którego nienawiść miała tysiąclecia na wydanie owoców – podstawa mechanizmu wykluczenia pozostaje zawsze ta sama. Warto zwrócić uwagę i na to, jaką nieuświadomioną (oczywiście!) szkodę i ubytek czyni wykluczenie… temu, który wyklucza.

Publikacja stanowi ważny, pogłębiony przegląd różnych -izmów: nacjonalizmu, szowinizmu, kolonializmu, imperializmu, nihilizmu w wielu odmianach i tego, w jaki sposób projektują i wykorzystują konstrukt innego-wroga, który ma uzasadnić ich własne istnienie i prawomocność ich działań. Autorka nie ograniczyła się bynajmniej do przeglądu przytoczonych wyżej oraz innych jeszcze figur, a także postaw i zachowań wobec nich. W ostatniej, trzeciej części książki zawarła postulat nowej etyki, etyki po humanizmie.

Dziś, być może wcale nie mniej ani nie bardziej niż minione pokolenia jesteśmy świadkami, jak język i działania nie niespodziewanie wszak wymykają się spod kontroli, tworząc systemy opresji trwalsze niż w zamyśle ich twórców. Być może więcej o tym się mówi, pisze i pyta. Pytaniem otwartym, domagającym się odpowiedzi od każdego z nas pozostaje, czy tak jak te minione pokolenia nic z tym nie zrobimy.


 

Okładka książki Droga Miecza, na kładce dwóch walczących ze sobą samurajów.AM C D-F GN700-875      Nauki historyczne

Shimakege Yasuke, Droga miecza: klasyczne szkoły wojenne samurajów, Warszawa: wydane staraniem autora, 2019.

BUW Wolny Dostęp DS827.S3 S98 2019

Autor, Janusz Szymankiewicz, wybitny mistrz azjatyckich sztuk walki, przybliża historię klasycznych szkół wojennych samurajów oraz style i techniki walki. Publikację ilustrują m.in. historyczne zdjęcia XIX-wiecznej Japonii. Książka ukazuje bogatą kulturę i tradycje tego kraju, a historie rodów samurajów i ich czynów wciągną każdego czytelnika.

 

 

 


 

G-GF Q R-V Geografia. Nauki matematyczne, przyrodniczOkładka książki Pies jest miłością, na niej portret psa, spanielae i stosowane

Clive Wynne, Pies jest miłością: dlaczego i jak twój pies cię kocha, przełożyła Dorota Kozińska, Warszawa: Wydawnictwo Marginesy, 2020.

BUW Wolny DostępWD: SF433 .W9165 2020

Obowiązkowa lektura każdego miłośnika psa. Clive D. L. Wynne – kynolog, psi behawiorysta poszukuje naukowych dowodów tego, co każdy „psijaciel” czworonoga wie: pies jest stworzony do/ z miłości. Aby udowodnić swoją teorię autor analizuje zarówno starożytne teksty i inskrypcje, jak i współczesne dowody na wyjątkowość relacji pies-człowiek. W dochodzeniu do prawdy pomagają kynologowi prawdziwi eksperci: kudłaci towarzysze z całego świata, w tym wyjątkowa asystentka autora: Xephos – suczka naukowca. To ona była główną inspiracją oraz siłą napędową jego badań. Za ciężką pracę została nagrodzona dedykacją, a na kolację wątróbką.


         

Okładka książki Umowa przewozu osób i rzeczy w prawie polskimK J     Prawo. Nauki polityczne

Dorota Ambrożuk, Daniel Dąbrowski, Konrad Garnowski, Krzysztof Wesołowski, Umowa przewozu osób i rzeczy w prawie polskim: stan obecny i kierunki, Warszawa: Wolters Kluwer, 2020.

BUW Wolny Dostęp KKP931 .A947 2020

Przepisy odnoszące się do polskiego prawa przewozowego znajdują się zarówno w aktach prawa krajowego jak i w umowach międzynarodowych i rozporządzeniach wydanych przez Unię Europejską. Swoisty gąszcz tych przepisów utrudnia znajomość tej gałęzi prawa. Autorzy – doktorzy nauk prawnych dokonali w książce prezentacji obecnego stanu prawnego w przedmiocie umowy przewozu osób i rzeczy, a także analizy obowiązujących przepisów prawnych. Książka jest przeznaczona dla adwokatów, radców prawnych, sędziów, menedżerów wszystkich szczebli, pracowników firm przewozowych, spedycyjnych, zakładów ubezpieczeń oraz nadawców i odbiorców przesyłek.

Przedmiotem opracowania są zagadnienia z zakresu:

– przewozu przesyłek bagażowych,

– odpowiedzialności przewoźnika z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu osób i ustalenia wysokości odszkodowania,

– istoty umowy przewozu rzeczy, jej zawarcia oraz wykonania,

– odpowiedzialności przewoźnika za szkody przy przewozie przesyłek oraz

– dochodzenia roszczeń z umowy przewozu.

Monografia została podzielona na sześć rozdziałów:

  1. Ewolucja źródeł prawa dotyczących umowy przewozu pochodzących od prawodawcy krajowego
  2. Model regulacji umowy przewozu w prawie wewnętrznym
  3. Umowa przewozu osób – zawarcie i wykonanie 
  4. Odpowiedzialność przewoźnika z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu osób. Ustalenie wysokości odszkodowania
  5. Umowa przewozu rzeczy – zawarcie i wykonanie
  6. Odpowiedzialność przewoźnika za szkody przy przewozie przesyłek.

Informacje o książkach przygotowali:

Dorota Bocian, Maja Bogajczyk, Alina Cywińska, Tomasz Kasprowicz, Lilianna Nalewajska.

 

1 comment for “Nowości książkowe w BUW – listopad 2020

  1. BCH
    3 listopada 2020 at 12:42

    Bardzo się cieszę, że w nowościach na BUWlogu pojawiła się książka „Babel: W dwadzieścia języków dookoła świata”! Jestem w trakcie tej podróży i jak dotąd moim ulubionym językiem jest jawajski. W jawajskim istnieje podział na trzy warstwy, pozwalające opisać jedną rzecz na kilka sposobów, coś jak styl niski i wysoki w polszczyźnie. Np. Kot – to warstwa średnia; sierściuch – niska; a Wasza Puszystość – wysoka 🙂 Polecam ze wszech miar! I książkę, i wprawki w jawajskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.