BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – listopad 2022

 

Okładka książki Nowa rozprawa przeciw kobietom, na różowym tle rycina przedstawiająca Boga i Adama i EwęB L     Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata       

Valens Acidalius, Nowa rozprawa przeciw kobietom, która dowodzi, że nie są one ludźmi, przełożyła i opracowała Urszula Bednarz, Wrocław: Oficyna Wydawnicza ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, 2022.

BUW Wolny Dostęp BT704 .A3165 2022       

Premiera Disputatio nova contra mulieres, qua probatur eas homines non esse, czyli Nowej rozprawy przeciw kobietom, która dowodzi, że nie są one ludźmi miała miejsce w 1595 roku… Nie pomogły publiczne zapewnienia, że rozprawa jest zwykłą satyrą. Żartem. Rozpętało się poważne piekło na ziemi, a namiętnym dyskusjom na jej temat, wrogim wystąpieniom przeciwko niej i gorącym polemikom nie było końca. Obrońcy kobiet, ale i same kobiety z zapałem poddawali ostrej krytyce to swoiste dzieło. Nowa rozprawa stała się sławna. A jej tekst był przedrukowywany niezliczoną ilość razy i tłumaczony przez kolejne dziesięciolecia…

 

„Wiedział Bóg, kiedy miał stworzyć Adama, że uczyniona zostanie również kobieta. Jest przecież wszechwiedzący. Jeśli chciałby, aby i ona była człowiekiem, jak Adam, nie powiedziałby: „uczyńmy człowieka” w liczbie pojedynczej, lecz „uczyńmy ludzi”. Ponieważ jednak tak powiedział, najmocniejszy argument może być wyprowadzony ze Słowa Bożego: Bóg nie chciał, aby kobieta była człowiekiem, i dlatego uczynił jednego człowieka, a nie dwoje ludzi.” (Valens Acidalius, Nowa rozprawa przeciw kobietom, która dowodzi, że nie są one ludźmi, Wrocław: 2022, strona 29.).

 


 

AM C D-F GN700-875        Nauki historyczne

Dominik Héjj, Węgry na nowo: jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość, Kraków: Szczeliny, 2022.           

BUW Wolny Dostęp DB958.3 .H45 2022

Książka politologa i specjalisty od spraw węgierskich Dominika Héjj  dedykowana jest „Wszystkim, którym Węgry nie są obojętne.”

Lubimy Węgry. Wakacje na Węgrzech są zawsze przyjemną perspektywą. Jesteśmy smakoszami kuchni węgierskiej. A nieprzerwane stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską, a Węgrami są więcej niż dobre. Niestety od jakiegoś czasu emocje związane z węgierską polityką wystawiają na próbę wieloletnią przyjaźń naszych narodów. A postawa Węgier wobec wojny na Ukrainie dodatkowo to jeszcze komplikuje.

Autor książki „Węgry na nowo” omawia fenomen wielkiego snu Viktora Orbána, jego nową ideę państwa i tym samym zaprasza do wspólnej podróży po meandrach węgierskiej polityki kontrowersyjnego przywódcy. A ja zapewniam, że ta podróż będzie interesująca i inspirująca.

 

„Jedynym czynnikiem legitymizującym ten system jest sam premier Viktor Orbán. To główny strateg, szef partii i rządu. Każda decyzja państwowych gremiów jest de facto jego decyzją. Przypomina to trochę dwór z królem i służebnymi.” (Dominik Héjj, Węgry na nowo: jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość, Kraków: 2022, strona 23.).

 

„Wierzymy we wspólnie kształtowaną przyszłość, w poczucie misji młodych pokoleń. Wierzymy, że nasze dzieci i wnuki swym talentem, swą wytrwałością i siłą ducha znów uczynią Węgry wielkimi.” (Dominik Héjj, Węgry na nowo: jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość, Kraków: 2022, strona 25.).

 


 

Okładka książki Ile kosztuje żona?, na niej czarno białe zdjęcie kobiecej twarzy.H GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia

Violetta Rymszewicz, Ile kosztuje żona?: mroczne sekrety rynku małżeńskiego, Kraków: Znak koncept, 2022.

BUW Wolny Dostęp HQ519 .R95 2022

Przenieśmy się do ubiegłego wieku, a dokładnie do roku 1978. W Stanach Zjednoczonych żyło sobie bardzo wpływowe i bardzo bogate małżeństwo. Państwo Gallagher mieszkali w luksusach i udzielali się towarzysko. Pani Gallagher prowadziła dom, a jej mąż zarabiał na życie. Pewnego jednak dnia zdarzyło się coś, co zburzyło ich dotychczasowy porządek. Bowiem po 39 latach bycia żoną pani Gallagher postanowiła się rozwieść, a pan Gallagher postanowił nie dzielić się z żoną zgromadzonym przez lata majątkiem. Pojawił się jednak młody prawnik M.H. Minton, który poprowadził sprawę pani Gallagher wywracając przy tym do góry nogami obowiązujący tryb postępowań rozwodowych… Adwokat z diabelską błyskotliwością dokonał cudu, wyliczył ile warta jest domowa praca amerykańskich żon i ile pan Gallagher musi jednak swojej żonie zapłacić za jej trud włożony w małżeństwo. Ciekawi są Państwo kwoty? Zapraszam do lektury 🙂 Napomknę jedynie, że w Stanach zawrzało, a ten pierwszy, szczególnie przełomowy proces był szeroko komentowany przez opinię publiczną. I ostro krytykowany za to, że stał się otwartym atakiem na uświęconą, patriarchalną i jedynie słuszną formułę amerykańskiego małżeństwa.

 

 

„W 1981 roku amerykański Sąd Najwyższy uznał, że władza mężczyzn w małżeństwach jest niezgodna z konstytucją i dla dobra rodzin powinien obowiązywać model partnerski. W krajach Europy z silnymi wpływami Kodeksu Napoleona (w Polsce obowiązywał w Królestwie Kongresowym) żony i ich dzieci podlegały władzy męża. Zamężne Francuzki wywalczyły prawo do pracy bez zgody męża w 1965 roku.” (Violetta Rymszewicz, Ile kosztuje żona?: mroczne sekrety rynku małżeńskiego, Kraków: 2022, strona 177.).

 

Reportaż Violetty Rymszewicz opowiada o ludziach łaknących miłości, o wierze w nieskazitelność instytucji małżeństwa, o statusie małżonków w różnych kulturach, o zderzeniu z szarą małżeńską rzeczywistością, ale także o złym traktowaniu żon, o przemocy domowej, i o tym jak to krzywdzone kobiety nie donoszą na swoich mężów.

 


 

Okładka książki Sztuka w afekcie, na niej rysunkowe podobizny znanych artystów, w tym Fridy CahloM N     Muzyka. Architektura. Sztuki piękne  

Kate Bryan, Sztuka w afekcie: romantyczne i burzliwe historie najsłynniejszych artystycznych par, tłumaczenie Dagmara Budzbon-Szymańska, Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 2022.

BUW Wolny Dostęp N6490.6 .B79165 2022

Świat artystycznych par od zawsze fascynował Kate Bryan. Książka „Sztuka w afekcie” skupia się na nieprzewidywalnej miłości artystów i na tym jak burzliwe związki miłosne potrafią wpłynąć na kreatywność i twórczość artystyczną.

Kate Bryan zdradza miłosne tajemnice wielkich sław i potęgę ich uczuć…  Zakochani skandaliści Frida Kahlo i Diego Rivera, Joseph Cornell i Yayoi Kusama to jedynie preludium. W książce znalazło się miejsce i na inne słynne historie kochanków, które nierzadko kończyły się dramatami…   

Dwójka rzeźbiarzy, o których plotkował cały Paryż z przełomu XIX i XX wieku. Camille Claudel i Auguste Rodin stanowili nietuzinkowy duet. Ich poruszająca i jednocześnie tragiczna historia miłosna niezmiennie inspiruje innych artystów. Kiedy Camille poznała Auguste Rodina miała 19 lat. On był od niej starszy o 24 lata. Zafascynowani sobą mistrz i utalentowana uczennica. Idealni partnerzy przy pracy. Połączyła ich pasja wspólnego tworzenia, no i… miłość. Tylko dzięki takiej mieszance uczuć i emocji mogły powstać znane wszystkim tak zjawiskowe prace i do cna przesiąknięte żarem namiętności i pożądania kochanków. I choć ich romans trwał blisko 10 lat i choć zdawało się, że nic nie jest w stanie go złamać, to jednak finał ich historii nie należy do szczęśliwych…

„Moja dzika miłości, są momenty, kiedy myślę, że udało mi się o Tobie zapomnieć. Ale potem w nagłym przypływie czuję straszliwą moc. Zmiłuj się nade mną, niegrzeczna dziewczyno.” (Kate Bryan, Sztuka w afekcie: romantyczne i burzliwe historie najsłynniejszych artystycznych par, Warszawa: 2022, strona 132.).

Zapraszam do świata artystycznych romansów i namiętności ukrytych w dziełach sztuki.

 


 

A Z      Dzieła treści ogólnej. Bibliotekoznawstwo

Magdalena Paul, Michał Zając, Otwarci – ostrożni – niezdecydowani: opinie i postawy bibliotekarzy publicznych względem kontrowersyjnych książek dla dzieci, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP, 2022.

BUW Wolny Dostęp Z718.2.P7 P38 2022

Książka „Otwarci – ostrożni – niezdecydowani” jest wynikiem przeprowadzonych badań sondażowych (na ankietę odpowiedziało 393 osoby), które dotyczyły dostępności w bibliotekach publicznych kontrowersyjnych książek. Poza tym, autorzy Magdalena Paul i Michał Zając podjęli próbę analizy roli bibliotekarzy w kształtowaniu oferty czytelniczej dla starszych, młodych i najmłodszych użytkowników biblioteki.

Jaka jest definicja książek problematycznych? Czy kontrowersyjne książki powinny być wykluczane z bibliotek, a może książki dla dzieci poruszające trudne tematy dorosłych powinny jednak stawać na półkach bibliotecznych? Czy pracownicy bibliotek lubią występować w roli cenzora? Mnogość wątków związanych z tematem badań Magdaleny Paul i Michała Zająca czynią książkę „Otwarci – ostrożni – niezdecydowani” niezwykle wartościową i wartą przeczytania.

Co nieco o książkach zakazanych:

„Jak raportowała Gazeta Wyborcza (w lokalnym warszawskim wydaniu z 15 grudnia 2015 roku) blisko sto tytułów wycofano z biblioteki publicznej w Ursusie. Z półek zniknęły książki z różnych dziedzin, ale łączy je słowo „seks” w tytule albo okładka z motywem nagości  (Chełmiński i Karpieszuk, 2015).” (Magdalena Paul, Michał Zając, Otwarci – ostrożni – niezdecydowani: opinie i postawy bibliotekarzy publicznych względem kontrowersyjnych książek dla dzieci, Warszawa: 2022.strona 59.).

 


 

Informacje o książkach przygotowała:

Dorota Bocian – Oddział Opracowania Zbiorów.

Propozycje tytułów książek we współpracy z Dorotą Bocian przesłali:

Pracownicy Sekcji KBK – Oddział Opracowania Zbiorów.

 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.