BuwLOG

Polecamy w EBIB – Ewa Busse-Turczyńska „Sylwetki lotników w polskiej prasie międzywojennej”

W zeszłym roku minęło 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Państwo polskie zaczęło się odradzać po długim okresie niewoli. Polacy podzieleni przez trzech zaborców musieli stworzyć na nowo jeden naród i jedno państwo. Następne 20 lat dla Polski i Polaków były okresem wielkich nadziei, wyzwań, a w wielu wypadkach i w wielu obszarach ówczesnego życia, również spektakularnych sukcesów. W tą narrację wpisuje się również historia polskiego lotnictwa. Wiedza o tamtych wydarzeniach zawarta jest głównie w czasopismach i książkach z tego okresu.

Stanisław Wigura i Franciszek Żwirko

Stanisław Wigura i Franciszek Żwirko – By Nieznany fotograf wydawnictwa Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum http://audiovis.nac.gov.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48102305

Na łamach portalu EBIB nr 1 (184)/2019) ukazał się niedawno artykuł Ewy Busse-Turczyńskiej z Biblioteki Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW „Sylwetki Lotników w polskiej prasie międzywojennej” http://ebibojs.pl/index.php/ebib/article/view/31/32. Jest to cząstkowa biografia nowej grupy zawodowej w odrodzonej Polsce u zarania dziejów lotnictwa w naszym kraju. Tekst ten można przyjąć za punkt wyjścia do badań biograficznych w zakresie dziejów lotnictwa polskiego w latach 1918-1939. Wyboru materiałów, które posłużyły do napisania artykułu, dokonano na podstawie przeglądu prasy archiwalnej, dostępnej online w FBC, wyszukiwań w katalogach cyfrowych NUKAT i multiwyszukiwarce BUW oraz bazach danych ARIANTACEEOL,  BAZHUM.

Wszystkich zainteresowanych początkami polskiego lotnictwa zachęcamy do przeczytania artykułu oraz zajrzenia do katalogu BUW.  Polecamy, m.in.:

Lot : czasopismo poświęcone zagadnieniom lotnictwa i żeglugi powietrznej / Red. J. Grzędziński.

Lot Polski : czasopismo poświęcone zagadnieniom lotnictwa i żeglugi powietrznej / [red. J. Grzędziński].

Lot i Obrona Przeciwlotniczo-Gazowa Polski : organ L.O.P.P / [red. nacz. Józef Jungrav ; red. odp. Juljusz Baykowski].

Adam Owczarczyk ORZE BUW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.