VII. 20 lat BUW na Powiślu…Dwudziestolecie poświęcenia gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie przez Papieża Jana Pawła II

Przez 20 lat swojego funkcjonowania na Powiślu budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie gościł w swoich murach wiele osobistości ze świata polityki, kultury, sztuki i nauki. Spośród wielkich tego świata należało by tu wymienić między innymi prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga W. Busha, prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego, premiera Donalda Tuska, panie prezydentowe Ludmiłę Aleksandrowną Putinową oraz Jolantę Kwaśniewską. Ze świata kultury i sztuki należy wspomnieć hollywoodzkiego aktora Stevena Seagala, reżysera Andrzeja Wajdę czy prof. Jerzego Bralczyka. Do czytelni BUW bardzo często zaglądał również Janusz Korwin Mikke. Niemniej jednak, jako jedna z niewielu bibliotek na świecie możemy poszczycić się tym, że nasz budynek został poświęcony przez głowę Kościoła Katolickiego (obecnie również świętego tegoż Kościoła).

Papież Jan Paweł II 11 czerwca 1999 roku poświęcił gmach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.  Od tego wydarzenia mija właśnie równo 20 lat. Podczas swojej przedostatniej (siódmej – 5.06-17.06.1999) pielgrzymki do Polski Ojciec święty zaszczycił swoją wizytą Uniwersytet Warszawski.  Pomysł poświęcenia gmachu Biblioteki wyszedł od ówczesnego Rektora UW prof. Włodzimierza Siwińskiego. Cała wizyta w BUW została nagrana i można ją obejrzeć na You Tube.

Film jest dosyć długi, dlatego jeśli ktoś chciałby zobaczyć sam akt poświęcenia Biblioteki należy obejrzeć video w następujących ramach czasowych: 10:25 do 11:45. Słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas błogosławieństwa brzmiały następująco:

Módlmy się. Wielki jesteś Panie Nasz Boże. Ty wielokrotnie i na różne sposoby objawiałeś się ludziom, gdy zechciałeś nam przekazać swoje słowa w piśmie przez Ciebie natchnionym. Wysłuchaj nasze prośby i racz pobłogosławić tę bibliotekę. Spraw prosimy, niech wszyscy, którzy w poszukiwaniu wiedzy będą tu przychodzić, wytrwale służą mądrości twojego Słowa a umocnieni prawdą budują świat coraz bardziej odpowiadający ludzkiej godności. Przez Chrystusa Pana naszego Amen.

plik audio Polskiego Radia

Papież miał już wówczas 79 lat i był schorowany. Obawiano się czy da radę przyjechać do Biblioteki. Niemniej wszyscy mieli nadzieję, że uda się Ojcu Świętemu przyjechać na Powiśle,  i udało się. Już po śmierci Jana Pawła II tak wspomina to wydarzenie prof. Włodzimierz Siwiński, były rektor UW:

Od początku mojej kadencji rektora walczyłem o zbudowanie Biblioteki Uniwersyteckiej. Kiedy trwały już prace wykończeniowe, wpadłem na pomysł, żeby BUW otworzył i poświęcił Jan Paweł II. Wkrótce okazało się, że jest to możliwe. Karol Wojtyła odwiedził naszą bibliotekę 11 czerwca 1999 r. Tego dnia źle się poczuł i do końca nie było wiadomo, czy znajdzie siły, żeby poświęcić gmach. Na szczęście jego stan szybko się poprawił. Zobaczyłem Go, jak wysiada z papamobile. I ścisnęło mnie w gardle. To był zgarbiony i bardzo zmęczony człowiek. Bardzo się zmienił przez trzy lata. Twarz miał szarą i matową. Błyszczały mu tylko oczy. Wsiadłem z Nim do windy. Poprosił mnie, żebym opowiedział mu o budynku. Miałem na to 35 sekund. Zapytałem wtedy zatroskany, czy da radę coś powiedzieć. Odpowiedział z szelmowskim uśmiechem: „Nawet jeśli nie będę mógł powiedzieć, to i tak powiem!”. I rzeczywiście powiedział.

Bibliotekarze BUW witający Jana Pawła II

Pomimo choroby i  cierpienia  Karol Wojtyła zawsze charakteryzował się pogodą ducha, czym zjednywał sobie wiele ludzkich serc, nawet osób niewierzących. Najlepiej o tym świadczą jego słowa wypowiedziane już na koniec wizyty w naszej bibliotece:

Proszę Państwa, ja jestem tutaj podrzucony z Uniwersytetu Jagiellońskiego przez Rzym. To mówię, żeby było wszystko jasne. Częściowo też z KUL-u. Widzę, że chętnie przyjmujecie taki prezent. Takiego podrzutka. No, dziękuję bardzo i szczęść Boże. Vivat Academia, vivant Professores!

Więcej zdjęć z i relacji z wizyty Jana Pawła II w BUW można znaleźć na następujących stronach:

Są to archiwalne strony Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego poświęcone papieskiej wizycie.

Oby błogosławieństwo tego wielkiego świętego i Polaka nadal towarzyszyło naszej Bibliotece.

Papież Jan Paweł II siedzący na tronie papieskim - BUW 1999

Papież Jan Paweł II – BUW 1999