P Język. Literatura
Éric Vuillard, Porządek dnia, z języka francuskiego przełożyła Katarzyna Marczewska, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2022.
BUW Wolny Dostęp PQ2722.U45 O74165 2022
Zło. Jest przeciwieństwem dobra.
Éric Vuillard jest francuskim pisarzem i reżyserem filmowym, który napisał powieść o tym, jak rodzi się zło, rośnie w siłę i wygrywa z dobrem. Książka „Porządek dnia” została wydana w kilkudziesięciu krajach i uhonorowana Nagrodą Goncourtów. Warto zaznaczyć, że to niezwykła francuska nagroda literacka, która przyznawana jest z założenia (choć zdarzył się wyjątek) jednemu pisarzowi jedynie raz w życiu. A od jakiegoś czasu wręczają ją francuscy licealiści (u nas w Polsce jury składa się ze studentów romanistyki). To naprawdę znaczące wyróżnienie. Nagrodzony Éric Vuillard został również doceniony przez szacowne grono krytyków i równie szacowne grono czytelników na całym świecie.
Ta francuska perełka literacka przedstawia wydarzenia, które pozwoliły Adolfowi Hitlerowi wdrapać się na sam szczyt areny politycznej. I z pomocą zwykłych ludzi uwikłanych w przeróżne mechanizmy społeczne doprowadzić do II wojny światowej, do światowej katastrofy. Szesnaście rozdziałów książki przenosi nas w piekielny świat, w którym postacie historyczne mieszają się z postaciami fikcyjnymi, i w którym dobro i zwyczajna ludzka przyzwoitość zamienia się w ludzką zachłanność i mocarne zło.
To książka, która uświadamia, że zło ma zdolność odradzania, a wojenna rzeczywistość mnoży się z niezwykłą łatwością. Nie można o tym zapominać. I nie można zapomnieć o tej książce. Tym bardziej, że nasza przykra współczesność rozsiadła się na przysłowiowej „beczce prochu”. Zło, któremu się ustępuje staje się bezgraniczne, monstrualne i nie do pokonania.
„W końcu, zaledwie trzy miesiące po wizycie Halifaxa, Hitler uderzył w bardziej stanowcze tony. Schuschnigg, austriacki dyktatorek, otrzymał wezwanie do stawienia się w Bawarii. Przeminął czas potajemnych machinacji, wybiła godzina dyktatu.” (Éric Vuillard, Porządek dnia, Kraków, 2022, strona 32.).
AM C D-F GN700-875 Nauki historyczne
Egill Bjarnason, Wielka historia małej wyspy: jak Islandia zmieniła świat, tłumaczenie Agnieszka Nowakowska, Kraków: Znak Litera Nova, 2022.
BUW Wolny Dostęp DL338.E44165 2022
Osadnicy europejscy nazwali ją wyspą „ognia i lodu”… To Islandia. Państwo nordyckie leżące na wyspie właśnie. Stop! Dokładnie rzecz biorąc na kilku wysepkach. Islandia słynie m.in. z zorzy polarnych, gorących źródeł, gejzerów, lodowców i widoków zapierających dech w piersiach. To kraj aktywnych wulkanów, które znane są z wybuchowego charakteru, bo wybuchają co cztery-pięć lat.
„Lawa wypluta przez Laki zalała obszar o powierzchni pięciuset siedemdziesięciu kilometrów kwadratowych warstwą prawie metrowej grubości, by zastygnąć w bazalt, którym można by wybrukować całe Chicago.” (Egill Bjarnason, Wielka historia małej wyspy: jak Islandia zmieniła świat, Kraków, 2022, strona 145.).
Zapraszam na historyczny spektakl, w którym główną rolę gra wyjątkowy kraj. Książka Egill Bjarnason to historia Islandii zamieszkiwanej niezwykle chętnie nie tylko przez owce i historia Islandczyków, którzy jako pierwsi odkryli Amerykę (nie Kolumb).
„Rozdziały tej książki to obejmująca tysiąc dwieście lat kronika niezwykłych dziejów mojej wyspy od początków osadnictwa, od chwili, w której nawigator jakiejś wikińskiej wyprawy zawiódł i załodze jego statku przyszło wylądować w bezludnej krainie pośrodku Atlantyku.” (Egill Bjarnason, Wielka historia małej wyspy: jak Islandia zmieniła świat, Kraków, 2022, strona 18.).
K J Prawo. Nauki polityczne
Łukasz Walewski, Jak ograć tyranów: negocjuj skutecznie, Kraków: Mando, © 2022.
BUW Wolny Dostęp JZ6045 .W35 2022
„Mój 15-letni syn zauważył niedawno, że w jego domu mieszkają trzy osoby na literę „d”: dyrektor mama, doktor tata i dyktator, czyli siedemnastoletnia siostra. Choć to określenie mocno na wyrost, to jednak wielu z nas odnajdzie w tej książce sceny z własnej rzeczywistości.” (Olgierd Annusewicz (w:) Łukasz Walewski, Jak ograć tyranów: negocjuj skutecznie, Kraków: 2022, strona 6.).
Łukasz Walewski jest dziennikarzem, publicystą i autorem książek o dyplomacji. Swoją ostatnią książkę poświęcił dyktatorom i tyranom. Czy da się pojąć i wytłumaczyć ich irracjonalne zachowania? Czy są sposoby na to, aby ich spacyfikować i zmarginalizować? Czy jest sens zasiadać z nimi do stołu negocjacyjnego? Odpowiedź znajduje się w książce „Jak ograć tyranów: negocjuj skutecznie”. Lektura warta przeczytania, tym bardziej, że tyrani i dyktatorzy to nie tylko przecież potężni przywódcy państw, ale i znienawidzeni sąsiedzi, niesprawiedliwy szef, czy też wspomniana wcześniej siedemnastoletnia siostra…
„Stare przysłowie mówi: jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Oznacza mniej więcej to samo, co cytowane już powiedzenie Roosvelta: mów delikatnie i noś duży kij. Gdy próbujemy przekonać dyktatora czy tyrana do swoich racji, trzeba go czasem przyprzeć do muru, a to jest możliwe tylko wówczas, gdy za naszymi deklaracjami stoi prawdziwa siła.” (Łukasz Walewski, Jak ograć tyranów: negocjuj skutecznie, Kraków: 2022, strona 133.).
G-GF Q R-V Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane
Aleksander K. Smakosz, Wiktoria Kurzyna, Mateusz Dąsal, Etnofarmakologia rogu jednorożca, Wrocław : Pharmacopola, 2022.
BUW Wolny Dostęp RS62 .S63 2022
Etnofarmakologia jest naukową dyscypliną. Bada produkty wykorzystywane w medycynie pod kątem ich biologicznych właściwości.
Czy wierzą Państwo w jednorożce?
Przez dwa tysiące lat ludzie wierzyli w ich istnienie i moc. A z ich rogów były robione leki, ba, nawet amulety. Ogólnie rzecz biorąc, róg jednorożca był źródłem zdrowia i potrafił przeciwdziałać m.in. gorączce, epilepsji, podagrze i skurczom żołądka. Przypisywano mu nawet niezwykłe zdolności, które neutralizowały trucizny. Dzięki tej magii te tajemnicze zwierzęta stały się źródłem pokaźnych dochodów aptekarzy i powszechnie znanym symbolem aptekarstwa. Apteki, które umieszczały na swoich szyldach wizerunki jednorożców z ogromną żarliwością promowały wytwarzane na miejscu farmaceutyki z „prawdziwego rogu”.
Zmieniały się pory roku, a wiara w wyjątkowe i wszechmocne jednorożce trwała w najlepsze. Pojawił się jednak śmiałek, który tę wiarę nadszarpnął. Był nim francuski chirurg Ambroise Paré, który w 1852 roku miał odwagę uznać jednorożca za kompletnie wymyślone zwierzę. Ostatecznie to rozwój medycyny spowodował zniknięcie tych uroczych istot z oficjalnych podręczników do zoologii i aptek. Jednorożce stały się baśniowymi stworami i znalazły swoje miejsce w legendach i mitach…
Mam jednak nadzieję, że moda na jednorożce nigdy nie przeminie i sympatia do nich również… Bo na przykład taki rząd Korei Północnej poinformował w 2012 roku, że archeologom udało się odkryć „legowisko jednorożca”…
Informacje o książkach przygotowała:
Dorota Bocian – Oddział Opracowania Zbiorów.
Propozycje tytułów książek we współpracy z Dorotą Bocian przesłali:
Pracownicy Sekcji KBK – Oddział Opracowania Zbiorów.
Ja to widzę tak: jeżeli nawet rozpoznawszy mechanizmy przechwytywania władzy przez dyktatorów i satrapów, nie uda Ci się nieszczęściu zapobiec, zawsze możesz podjąć próbę negocjacji z nimi lub uciec na Islandię, a w ostateczności zabezpieczyć siebie i bliskich amuletem z rogu jednorożca – na pohybel Ambroise’a Paré.
Genialny wybór – Dorota dziękuję!
W BUW dla każdego coś dobrego Dziękuję Dorota Bocian (Boci@n)