Ogólnopolskie konferencje kartograficzne, organizowane raz w roku od ponad pięciu dziesięcioleci, są okazją do spotkania kartografów oraz osób wykorzystujących mapy w pracy i interesujących się nimi.
Już XLVI z rzędu konferencja odbyła się w Olsztynie w dniach 23-25 września nad jeziorem Ukiel. W jej tytule Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do opracowania map przywołano nazwisko astronoma, którego 550. urodziny świętowano na Warmii i Mazurach przed rokiem.
Konferencję poprzedziło wieczorne otwarte zebranie Oddziału Kartograficznego PTG (Polskiego Towarzystwa Geograficznego). Dzień później obrady kartografów otworzył wykład Jacka Górskiego z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pt. Patrząc na mapę – patrząc wokół siebie. Kartograficzne rozważania o miejscu konferencji. Uzupełnieniem referatu była wystawa V wieków Kortowa na mapach i planach szczególnie interesująca dla osób, które wybrały zakwaterowanie w Domu Studenta na tym olsztyńskim osiedlu.
Postaci Kopernika jako geodety i kartografa wnikliwie przyjrzał się w swoim wystąpieniu Adam Łyszkowicz. Wiadomo, że oprócz obserwacji nieba astronom zajmował się pomiarami geodezyjnymi, obliczył też różnicę długości geograficznej między południkami przebiegającymi przez Kraków i Frombork. Nie dotrwały do naszych czasów żadne mapy, których był autorem, wiadomo o nich tylko z innych dokumentów epoki. Pierwszą, obejmującą obszar Warmii i części Prus Królewskich, sporządził około 1510 r.
Oprócz Mikołaja Kopernika bohaterami wystąpień byli także Jan Heweliusz (Lucyna Szaniawska) i Eugeniusz Romer, o którego niezrealizowanych atlasach opowiadał Waldemar Spallek z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zgodnie z tytułem konferencji część referatów poświęcono interdyscyplinarnemu podejściu do opracowań kartograficznych, m.in.: Wykorzystanie map katastralnych do ustalenia stanu prawnego nieruchomości, Portal Geostatystyczny – narzędzie do wizualizacji i analizy danych statystycznych czy wyróżniony Zastosowanie zobrazowań Programu Copernicus w opracowaniu map wspierających zarządzaniem rolnictwem w Polsce Anny Markowskiej i Karola Paradowskiego z Instytutu Geodezji i Kartografii. Aż trzy wystąpienia dotyczyły tematu okulografii: Okulografia w badaniach Zakładu Geoinformatyki i Kartografii UWr, Zastosowanie metody eye tracking w badaniach użyteczności narzędzi geowizualizacji (Izabela Gołębiowska z UW), Zastosowanie okulografii w redakcji map nawigacyjnych. Drugim pod względem liczby referatów był projekt OpenStreet Map:
Otoczenie, Synteza, Mapa – Open Street Map w badaniach geograficznych oraz
Jakość danych OSM w kontekście ich wykorzystania w procesie zarządzania kryzysowego.
Ponadto, poza typowo kartograficznymi zagadnieniami poruszono też problematykę cyfryzacji poszczególnych rodzajów zbiorów kartograficznych, a panel dyskusyjny poświęcono szansom współczesnej kartografii.
Konferencję zakończył seans Niebo nad nami w olsztyńskim planetarium.
Małgorzata Uba, Gabinet Zbiorów Kartograficznych