Festiwal Nauki i Noc Bibliotek w Bibliotece im. Kazimierza Twardowskiego
Połączone Biblioteki Wydziału Filozofii i Socjologii UW, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, od kilku lat biorą aktywny udział w ogólnopolskich wydarzeniach jakimi są Festiwal Nauki oraz Noc Bibliotek. Inspiratorem festiwalowych działań bibliotecznych jest Michał Chlebicki – kierownik biblioteki, który razem z Zespołem przygotował drugi raz nie lada atrakcję – zwiedzanie z dreszczykiem magazynowych podziemi z książkami. Ideą Festiwalu Nauki, powołanego w 1996 roku przez Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk, jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w poczuciu misji popularyzacyjnej. Bibliotekarze wpisują się w tę ideę idealnie!
Festiwal cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem Warszawiaków oraz turystów. Tłumy pragnące zwiedzić biblioteczne katakumby, były tego potwierdzeniem. Wycieczki terenowe, oraz prowadzące do muzeów i bibliotek są jednym z programów Festiwalu, i w myśl tej części programu bibliotekarze zaprowadzili uczestników do niedostępnych na co dzień zwykłym śmiertelnikom „katakumb z książkami” Wydziału Filozofii.
Zwiedzanie z dreszczykiem bibliotekarze zaproponowali uczestnikom czterokrotnie: wieczorem 25 i 26 września, a dla uczestników bardziej zajętych w tygodniu zaproszono na sobotnie, przedpołudniowe oprowadzanie – 21 i 28 września. Przywitanie gości nastąpiło w Czytelni, gdzie kierownik Chlebicki przedstawił historię biblioteki oraz budynku (w którym gimnazjalne nauki pobierał m.in. Witold Gombrowicz). Z czytelni wycieczka przeszła do podziemi przy Krakowskim Przedmieściu 3, a następnie – do „katakumb” Pałacu Staszica. W Pałacu wielu uczestników błądziło i gubiło drogę, pomimo informacji kierownika, który podkreślał, iż jeden z ubiegłorocznych uczestników poszukiwany jest do dziś. Zwiedzanie „katakumb” zakończono na dziedzińcu Pałacu, gdzie skrupulatnie przeliczono gości. W tym roku ich liczba się zgadzała.
Spotkania w podziemiach bibliotecznych, to nie tylko dreszczyk niecodzienności. Mają one również charakter integrujący oraz walor poznawczy i – co ważne w bibliotece – informacyjny. Uczestnicy zainteresowani zbiorami i korzystaniem z biblioteki zadawali pytania, na które bibliotekarze chętnie odpowiadali.
W prowadzenie warszawskich spotkań festiwalowych zaangażowanych jest rokrocznie ok. 1000 osób. Pracownicy biblioteki są jednymi z nich!
Nie mniejszą atrakcją zaproponowaną czytelnikom i mieszkańcom Warszawy była zorganizowana w Bibliotece Wydziału Filozofii – Noc Bibliotek 2024! W piątek 11 października, w ramach spotkania „herbatka filozoficzna” wykład w bibliotece „Czy wiesz, co czytasz? Zagadka Maxa von Trotta”, wygłosił dr Łukasz Kowalik z Wydziału Filozofii UW. 11 i 12 października przygotowano dla czytelników, cieszącą się sporym zainteresowaniem „wymienialnię książek”, czyli popularny Bookcrossing. Pomysł bezpłatnej wymiany książek zrodził się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, w Polsce zyskujący na popularności od 2004 roku. W tym roku bibliotekarze Wydziału Filozofii przygotowali dla czytelników 77 książek pochodzących z dubletów. Pozyskane z wymiany cenne egzemplarze zasilą regały biblioteki.
W ramach Nocy Bibliotek pracownikom Wydziału Filozofii zadano również pytanie o książkę największej mocy. Wśród odpowiedzi wskazywana była między innymi : Biblia, Bracia Karamazow, Sto zabobonów, oraz generalnie – taka książka, która „zmusza do podjęcia decyzji”.
Połączone Biblioteki Wydziału Filozofii i Socjologii UW, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego już niebawem zmienią nazwę na Bibliotekę im. Kazimierza Twardowskiego. Razem z naszym nowym patronem serdecznie zapraszamy na Festiwal Nauki i Noc Bibliotek w 2025 roku!
Tekst: DRP
Zdjęcia: Biblioteka Wydziału Filozofii UW