BuwLOG

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 24. Centrum Dokumentacji Europejskiej. Biblioteka Centrum Europejskiego

Aleje Niepodległości 22. Uchylona furtka sprawiła, że śmiało wkroczyłam na posesję, choć nie powiem, byłam onieśmielona umówioną wizytą. Drewniana ławka zachęcała do spoczynku i gdyby nie fakt, że jeszcze przed momentem siąpił z nieba kapuśniaczek, zapewne nie oparłabym się kusicielce i aurze, która tu panowała. Cisza, spokój… zupełnie nie pasowały do hałaśliwej Warszawy, a jednak. Uniwersytet Warszawski – Ośrodek Dydaktyczny Ksawerów, to miejsce odgrodzone od ruchliwej ulicy bezpiecznymi ramionami drzew i krzewów. Weszłam po schodach lśniących od deszczu, otworzyłam przeszklone drzwi i ruszyłam na poszukiwanie pokoju 219. Błądziłam z powodzeniem po korytarzach i zerkałam z niepokojem na zegarek. Godzina 10:00 nadciągała nieubłaganie, a ja, zapętlona w swoim braku kompetencji trafiania do celu, krążyłam…

Regały z książkami oraz ksero w czytelni Biblioteki Centrum Europejskiego UW

– Pani Doroto! Tutaj! Zapraszam! – jak spod ziemi wyrósł prawie, że przede mną (dzieliła nas tak na oko, odległość 20 metrów 😉 ) Pan Przemysław Bartuszek – kierownik Biblioteki Centrum Europejskiego, z którym miałam porozmawiać o jego miejscu pracy.
– Dzień dobry Panie Przemysławie. Cieszę się, że Pana widzę. Zabłądzić u Państwa jest wielką sztuką… A mnie udało się to bez większego trudu.
Pan Przemysław zaprosił mnie na zaplecze biblioteczne uzbrojone w typowe dla biura sprzęty: biurka, komputery, no i przede wszystkim książki. W sumie nic dziwnego, przecież znajdowałam się w bibliotece. Ale moją szczególną uwagę zwróciło zupełnie coś innego. Na całej długości jednej ze ścian znajdowało się ogromnych rozmiarów szklane przepierzenie „obrośnięte” bujnymi roślinami doniczkowymi, z widokiem na… bibliotekę.
– Czy to lustro weneckie do podglądania czytelników? – zapytałam z uśmiechem.
– Takie były plany, ale ostatecznie w jego miejsce pojawiła się zwykła szyba. Przysłoniliśmy ją więc kwiatami i teraz skutecznie spełnia rolę maskującą – zażartował mój rozmówca – Przejdziemy teraz do biblioteki i opowiem pani o naszej działalności…

Czytelniczka przeglądająca publikację przy regale w czytelni bibliotecznej
Biblioteka Centrum Europejskiego należy do sieci Centrów Dokumentacji Europejskiej (CDE) popularyzujących wiedzę na temat Unii Europejskiej. CDE uznaje się za jedną z najstarszych inicjatyw informacyjnych Komisji Europejskiej. Cele działalności ośrodków można zamknąć w trzech głównych punktach:

• Pomoc instytucji przyjmującej we wspieraniu i konsolidacji nauki oraz badań w dziedzinie integracji europejskiej;
• Udostępnianie informacji o Unii Europejskiej i jej politykach zarówno środowisku akademickim jak i innym;
• Udział w debacie o Unii Europejskiej ewentualnie z innymi europejskimi punktami oraz sieciami informacyjnymi.
( źródło: Sieć Centrów Dokumentacji Europejskiej w Polsce: Informator. Łódź 2013)

W Polsce działa kilkanaście takich ośrodków, które funkcjonują przy szkołach wyższych, ośrodkach badawczych, a także bibliotekach publicznych. Ich zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie oficjalnych publikacji Unii Europejskiej i innych materiałów o tematyce unijnej zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej. W Warszawie ośrodkami odpowiedzialnymi za promocję informacji na temat Europy są:

• Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego
• Fundacja Kolegium Europejskie
• Ministerstwo Spraw Zagranicznych
• Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Ośrodek Informacji i Dokumentacji Wspólnot Europejskich przy Uniwersytecie Warszawskim powstał w 1991 r., ale dopiero w roku 2002, po dokonaniu wszelkich formalności powołano do życia pierwszą tego typu europeistyczną Bibliotekę z prawdziwego zdarzenia, pełniącą w dodatku na krajową skalę wyjątkową rolę. Biblioteka CE może bowiem pochwalić się pokaźnym, unikatowym zbiorem książek, dokumentów i przeróżnych publikacji na temat Unii Europejskiej, a także literaturą o procesach zachodzących we współczesnej Europie. Do tej pory pracownikom udało się zgromadzić 10 565 książek i 400 tytułów czasopism, w tym 12 tytułów z bieżącą prenumeratą. Wśród nich są i takie, które mogą uchodzić za rarytas dla środowiska naukowego. To wszystko sprawia, że inne instytucje chętnie nawiązują z Biblioteką współpracę. Zaliczają się do nich takie ośrodki jak m.in. Instytut Nauk Politycznych PAN, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także niepubliczna Uczelnia Łazarskiego.
Księgozbiór biblioteczny wzorowany jest na klasyfikacji Biblioteki Komisji Europejskiej i dotyczy m.in.: teorii i historii integracji europejskiej, prawa, ekonomii, polityk UE, edukacji, badań naukowych, kultury, ochrony środowiska i statystyki. Zaczynem do stworzenia unikatowego księgozbioru był dar profesora Jerzego Łukaszewskiego (polski i belgijski prawnik, politolog, dyplomata). Stanowiska komputerowe w Bibliotece umożliwiają korzystanie z wielu baz elektronicznych, w tym także oficjalnych baz UE.
W Bibliotece zatrudnione są dwie osoby, które pracują na zmiany od poniedziałku do piątku (w sobotę i niedzielę czytelnia jest nieczynna). Osoby zainteresowane korzystaniem ze zbiorów bibliotecznych (brak możliwości wypożyczania zbiorów na zewnątrz) mają do dyspozycji:

• Katalog CEUW, który gromadzi książki za lata 1991-2004,
• Katalog bibliotek UW, który obejmuje większość zbiorów UW,
• Zbiory elektroniczne, które dostępne są z poziomu strony BUW, a także European Sources Online, HeinOnline, e-publikacje Nauki Polskiej,
• Prace licencjackie, magisterskie i dyplomowe studentów CE.

Regały w czytelni Biblioteki Centrum Europejskiego UW

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, które wspiera i nadzoruje działania CDE, organizuje również i finansuje cieszące się dużą popularnością branżowe spotkania dla swoich pracowników. Niemniejszym zainteresowaniem cieszą się coroczne szkolenia Central Training Seminars i General Training Seminars organizowane w Brukseli, a także Annual General Meeting of Europe Direct Network, które odbywają się w różnych państwach Unii Europejskiej.

Na koniec naszej rozmowy, zapytałam Pana Przemysława o plany…
– Bibliotekę być może czeka przeprowadzka i mam nadzieję, że nowe, przyjazne miejsce i interesująca oferta biblioteczna przyciągnie kolejne pokolenia studentów i wszystkich pozostałych pochłoniętych sprawami Europy.

Dorota Bocian (Boci@n) – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.