Przechodząc koło cukierni pomyślałam sobie…
– Zjadłabym rurkę z kremem… A może nawet i dwie…- szybko jednak odwróciłam głowę od kuszącej wystawy, a nawet zamknęłam na momencik oczy, aby wymierzyć pokusie prztyczka w nos. Udało się 🙂 Byłam umówiona z Panią Lilianą Kontny kierownikiem Biblioteki Ośrodka Studiów Amerykańskich na rozmowę i nie mogłam się przecież spóźnić… I znowu sukces 🙂 Zapowiedź dobrego popołudnia nabierała realnych kształtów.
Skąpana w słońcu Aleja Niepodległości 22 przywitała mnie otwartą furtką i śmiechem grupki studentów zbiegających po schodach…
Ośrodek Studiów Amerykańskich (OSA UW), który powstał w 1976 roku można uznać za jeden z największych europejskich wydziałów amerykanistycznych. Natomiast Biblioteka OSA UW jest uważana za jedną z największych bibliotek amerykanistycznych w Europie Centralnej, a to dzięki między innymi współpracy i pomocy finansowej licznych instytucji i fundacji (np. USIA, Korpus Pokoju, Fundacja Mellona, Fundacja Sabre), a także wymianie międzybibliotecznej (np. Biblioteka Kongresu, amerykańskie biblioteki uczelniane).
Oszklone drzwi z monstrualnym szyldem: LIBRARY nie stawiały żadnego oporu i jednocześnie poinformowały mnie, że Biblioteka czynna jest pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku. Już od progu z wielką serdecznością witała mnie Pani Liliana, a po chwili dołączyła do nas trójka pozostałych bibliotekarzy zatrudnionych w Bibliotece: Pan Andrzej Barczewski, Pani Olena Ostrowska, Pani Katarzyna Tomaszewska… Zanim się obejrzałam, zostałam posadzona w pokoiku wypełnionym po brzegi zbiorami bibliotecznymi zapisanymi na różnych nośnikach i obdarowana… RURKĄ Z KREMEM 🙂 Tak! Tak! CZEKAŁA NA MNIE TA WYMARZONA RURKA Z KREMEM! Wpatrywałam się w nią tak intensywnie, że (muszę to przyznać ze wstydem) z trudem skupiałam uwagę na rozmowie 😉 A to nie była byle jaka rozmowa. Wręcz przeciwnie, radosna i entuzjastyczna i niezwykle rzeczowa. Czas szybko leciał, a ja smakując wyborną słodycz słuchałam o Bibliotece…
Początki Biblioteki związane były jedynie z działalnością badawczą i naukową… Brakowało w niej dydaktyki i… studentów. Studenci pojawili się na szczęście na początku lat 90-tych ubiegłego wieku i natychmiast stali się nierozerwalną częścią organizacji bibliotecznej. Biblioteka OSA UW jest jednostką gromadzącą piśmiennictwo dotyczące Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Ameryki Łacińskiej z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Kolekcja obejmuje publikacje przede wszystkim w języku angielskim, choć zdarzają się również pozycje w języku polskim, hiszpańskim i portugalskim. W jej skład wchodzą:
- Bogata oferta ponad 41 tysięcy specjalistycznych książek, które w większości zostały wydane w Stanach Zjednoczonych (jako informator dziedzinowy z prawa i nauk politycznych ucieszyłam się, że książki o tej tematyce wchodzą również w skład księgozbioru),
- Unikatowe, wieloletnie ciągi czasopism w wersji drukowanej (na uwagę zasługuje American Historical Review za lata 1939-2012),
- Jedyne w swoim rodzaju mikroformy: mikrofisze i mikrofilmy (na uwagę zasługuje zbiór mikrofisz „Library of American Civilization”)
- Niepowtarzalne materiały audiowizualne: filmy video i slajdy (na uwagę zasługuje zbiór slajdów z zakresu architektury, teatru, filmu, historii, literatury i sztuk plastycznych USA).
Użytkownicy Biblioteki zainteresowani materiałami bibliotecznymi mają natomiast do dyspozycji następujące katalogi:
- Lokalny katalog komputerowy dostępny wyłącznie w Bibliotece OSA UW i obejmujący całość zbiorów dotyczących USA,
- Ogólnouniwersytecki katalog on-line obejmujący całość zbiorów dotyczących Ameryki Południowej oraz książki dotyczące USA włączone do zbiorów po 2004,
- Tradycyjny katalog kartkowy czasopism i mikrofilmów,
- Drukowane katalogi zbiorów specjalnych.
Przy okazji omawiania usług bibliotecznych właściwa będzie wzmianka o wypożyczaniu książek (okres wypożyczenia – 30 dni, z możliwością wielokrotnego przedłużania). Osobami uprawnionymi do korzystania ze zbiorów na zewnątrz są pracownicy i studenci Ośrodka Studiów Amerykańskich. Ponadto pracownicy naukowi innych jednostek UW, studenci innych jednostek UW, pracownicy naukowi i studenci innych wyższych uczelni mogą zawierać z Biblioteką umowy dwustronne, które dają wymienionym stronom umowy prawo do wypożyczania książek. Istnieje również możliwość korzystania z Wypożyczalni Międzybibliotecznej. Warta omówienia jest inicjatywa polegająca na wyszczególnieniu podręczników dydaktycznych (każdy tytuł kupowany jest w tym wypadku w ilości nawet stu egzemplarzy), które są wypożyczane użytkownikom na okres całego semestru.
Rekomendacją Biblioteki OSA UW powinno stać się najzwyczajniejsze w świecie zaproszenie do Biblioteki, mieszczącej się (dla przypomnienia) w Alejach Niepodległości 22. To bardzo przyjazne miejsce, a niewątpliwym atutem Biblioteki jest jej pełna otwartość… To znaczy, że oprócz tzw. „wolnego dostępu” do całego księgozbioru (!!!), który ustawiony jest przedmiotowo zgodnie z Klasyfikacją Dziesiętną Deweya, każda, dosłownie każda osoba zainteresowana zbiorami bibliotecznymi z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych dotyczących Ameryk – może wpaść do Biblioteki… Dwie czytelnie z podziałem na „QUIET ZONE” (nauka indywidualna) i „SOCIAL AREA” (nauka grupowa) ułatwiają wybór miejsca do pracy. Bezpłatne skanowanie, stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, możliwość użytkowania czytników mikroform – to standard biblioteczny. I jeszcze jedno… Strudzony i znużony nauką użytkownik może liczyć w tej szczególnej przestrzeni bibliotecznej na pełny relaks… Intensywnie zielone i przytulne fotele kuszą komfortem i szansą na drzemkę w ciszy 🙂 Mieć choć jeden taki fotel w domu to byłoby coś 🙂
Dorota Bocian (Boci@n) Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń