Repozytorium Instytucjonalne UW świętuje pierwszą rocznicę uruchomienia, która mija dokładnie 15 lutego. Docelowo ReIn UW ma stać się platformą gromadzącą, przechowującą i upowszechniającą dorobek publikacyjny autorów afiliowanych przy Uniwersytecie Warszawskim. Miniony rok poświęciliśmy przede wszystkim na tworzenie nowoczesnej infrastruktury, która ułatwi dalsze prace nad rozwojem repozytorium. Za nami pierwsze masowe migracje metadanych i plików oraz codzienne indywidualne zmagania z oporem cyfrowego archiwum. Pierwszy rok działalności kończymy jednak z raportem udostępnienia blisko 50 000 tytułów, z czego ponad 9 000 to prace dyplomowe – licencjackie, magisterskie, rozprawy doktorskie. A to zaledwie początek.
Ideą, która przyświecała powstaniu Repozytorium Instytucjonalnego UW jest zapewnienie łatwego i szybkiego dostępu do publikacji pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Warszawskiego, co obecnie stanowi nieodzowny warunek utrzymania renomy każdej wyższej uczelni. Repozytorium posłuży też usprawnieniu procesu ewaluacji naukowców zatrudnionych na UW – w kolejnych latach poprzez narzędzie Sciencecloud informacje z naszej bazy będą automatycznie trafiać do Polskiej Bibliografii Naukowej. Publikowanie w ReIn UW w otwartym dostępie – do czego gorąco zachęcamy – może także przyczynić się do znaczącego wzrostu liczby cytowań poszczególnych tytułów, ponieważ zawartość naszego repozytorium jest sprawnie indeksowana w Google Scholar. Platforma pobiera też informacje o odwołaniach do konkretnej publikacji z bazy Scopus i narzędzi altmetrycznych (Altmetrics, Dimensions, PlumX Metrix). Warto też podkreślić, że repozytoria instytucjonalne – w tym również nasze – pełnią w coraz bardziej chaotycznej i nieprzewidywalnej rzeczywistości cyfrowej nieocenioną i unikalną funkcję, mianowicie oferują naukowcom stałą, bezpieczną, uporządkowaną i pewną przestrzeń do archiwizacji badań i dorobku naukowego. Takiego poziomu stabilnościnie zapewniają komercyjne platformy społecznościowe typu Academia.edu lub ResearchGate,o których losie decydują prywatni właściciele. Tymczasem prace zdeponowane w ReIn UW pozostają w ReIn UW i tylko od decyzji autora zależy, czy i na jakich zasadach jego publikacja zostanie udostępniona reszcie świata.
Zasoby Repozytorium Instytucjonalnego UW można przeglądać korzystając z różnorodnych filtrów, począwszy od widocznych na stronie głównej linków do najpopularniejszych lub ostatnio dodanych publikacji, poprzez zestaw kolekcji, które porządkują rekordy według czterech głównych typów (publikacje naukowe, prace dyplomowe, czasopisma i serie wydawnicze oraz pozostałe publikacje np. bibliografie, miscellanea). Zaawansowane ustawienia filtrów umożliwiają użytkownikom m.in. przeszukiwanie tytułów według słów kluczowych, jednostki organizacyjnej UW czy licencji oraz dotarcie do publikacji otwartych i zapoznanie się z ich pełną treścią.
ReIn UW jest zsynchronizowane z systemem Alma oraz multiwyszukiwarką Primo. Dzięki temu metadane rekordów publikacji zdeponowanych w repozytorium regularnie trafiają także do połączonych katalogów Uniwersytetu Warszawskiego, a co za tym idzie, do zasobów bibliotek włączonych do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej OMNIS. Jedną z zalet tej synchronizacji jest zautomatyzowanie procesu – publikacji repozytoryjnych nie trzeba już oddzielnie katalogować, co oszczędza czas bibliotekarzy. Dla autorów zaś płynącą z tego korzyścią jest bieżące uzupełnianie listy publikacji w katalogach bibliotecznych o te tytuły, które udostępnia jedynie Repozytorium Instytucjonalne UW, a więc ich aktualniejszy i pełniejszy wykaz. Deponując w ReIn UW artykuły czy rozdziały z monografii (także w formie np. preprintów) naukowcy mają szansę dotrzeć z wynikami swoich prac do potencjalnych odbiorców prędzej niż dzieje się to w tradycyjnym obiegu bibliotecznym, do którego realizacji niezbędne jest zakończenie procesu wydawniczego.
Zalet repozytorium jest mnóstwo, będziemy je omawiać przy kolejnych okazjach. Oddział Wspierania Nauki BUW, sprawujący pieczę nad Repozytorium Instytucjonalnym UW, przygotowuje cykl szkoleń i akcji promocyjnych, które rozpoczną się już niebawem. Tymczasem świętujcie z nami dotychczasowe sukcesy, z wyrozumiałością dla nowicjusza darujcie błędy i korzystajcie z ReIn UW (dostęp do wszystkich funkcjonalności, czyli nie tylko przeszukiwania, ale również deponowania po zalogowaniu na koncie CAS UW).
Agnieszka Paja, Oddział Wspierania Nauki
redaktorka Repozytorium Instytucjonalnego UW