BuwLOG

Reading F. C.* (piłkarzowania bibliotecznego ciąg dalszy)

Super Victor

Źródło: https://www.laczynaspilka.pl/euro2016/turniej/maskotka-euro-20161

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2016 nie powinny przejść bez echa na naszym blogu. Cztery tygodnie piłkarskich zmagań, tym razem na murawach Francji, mogą stać się doskonałą okazją do odwiedzenia tych wymiarów literatury (pięknej i fachowej), które są jeszcze dla nas nieznane. Pozwólmy się zabrać na piłkarsko-literackie grand tour

Najpierw krótki rzut oka na historię. Liderem pod względem liczby laureatów nagrody Nobla w dziedzinie literatury pośród krajów europejskich  jest Francja. Pisarze francuscy otrzymali tę nagrodę aż 13 razy! Drugie miejsce ‒ 9 literatów ‒ mają Niemcy. Później Wielka Brytania ‒ 8, Szwecja ‒ 7, Włochy i Rosja po 6. Hiszpania ‒ 5, Polska, Dania, Irlandia ‒ 4. Dwukrotnie Nobel poszedł na Węgry i do Norwegii, a wśród jednokrotnych mistrzów pióra znaleźli się także przedstawiciele Belgii, Szwajcarii, Finlandii, Islandii, Bośni i Hercegowiny, Grecji, Portugalii, Czech, Austrii, Rumunii i ostatnio Ukrainy. Z kolei w ponad 50-letniej historii ME trzykrotnie tytuł mistrza zdobyły Niemcy i Hiszpania. Francja sięgnęła po tytuł mistrzowski dwukrotnie. Poza tym mistrzami byli też Holendrzy, Duńczycy, Grecy, Włosi, Czesi, a na samym początku, w 1960 r., piłkarze ZSRR.

W tym roku, po raz pierwszy w historii, wystartują aż 24 drużyny. Silnie reprezentowany będzie blok z Europy środkowo-wschodniej, bo oprócz Polski (sic!) wystąpią także Czechy, Słowacja, Rumunia, Ukraina i Węgry.

W meczu otwarcia, 10 czerwca 2016, spotkają się Francja i Rumunia. Ze świata literatury nie sposób w takim zestawieniu nie wspomnieć Eugène’a Ionesco, Emila Ciorana i Mircei Eliadego. Zwłaszcza ten ostatni cieszy się niesłabnącą popularnością. Wiele jego książek ma w BUW grubo ponad 100 wypożyczeń (Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy, Sacrum, mit historia, Traktat o historii religii). Popularnością cieszy się także Eliadego The portugal journal. Portugalia zagra swój pierwszy mecz z Islandią, 14 czerwca.

Nie udało mi się jak dotąd znaleźć nic na temat związków literackich portugalsko-islandzkich. Ogniwem pośrednim (dzięki publikacjom naukowym) mogą być jednakże Wojny dorszowe. Choć Islandia biła się o dorsze z Wielką Brytanią, to w końcu w Portugalii dorsz (ex aequo z sardynką) króluje wśród dań obiadowych.  

W ME 2016 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest reprezentowane przez Anglię, Walię i Irlandię Północną. Drużyny te w pierwszych swoich meczach zagrają odpowiednio z Rosją, Słowacją i Polską.

Kolejne spotkania fazy grupowej ME, oprócz tego, że uruchamiają gigantyczne konteksty historyczno-literackie, to jeszcze wywołują uśmiech na twarzy takiego jak ja kibica. Czy można się bowiem nie uśmiechnąć, gdy grają przeciwko sobie Austria i Węgry? 🙂

Polskiej reprezentacji życzymy, by dojechała do samego finału i wpisała się pięknie w karty futbolowej historii, a kibiców-czytelników zapraszamy do śledzenia naszych piłkarsko-biliotecznych wpisów.

BCH

  • Reading F.C. – pierwszoligowy klub piłkarski z siedzibą w Reading (miasto na zachód od Londynu)

1 comment for “Reading F. C.* (piłkarzowania bibliotecznego ciąg dalszy)

  1. j
    10 czerwca 2016 at 11:30

    Fajnie pani pisze, pani Barbaro! Pozdrowienia z Brukseli (ciekawe czy nasi beda grali z Belgią, której drużyna – podaje gwoli informacji – zwana jest czerwonymi diabłami i wszyscy Belgowie z tych diabłów są bardzo dumni i je celebruja na kazdym kroku, plakaty, ozdoby aut, peruki, czapki itp. itd. Brrrrr, cóż za demoniczne zwyczaje, a kysz!)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.