Przyszło nam żyć w erze informacyjnej. Cóż to takiego ta „era informacyjna”? Wszystko zaczęło się, i tak naprawdę, nabrało ogromnego przyspieszenia z chwilą wybuchu „drugiej rewolucji przemysłowej”. To wtedy właśnie nastąpił błyskawiczny rozwój nauki i techniki, który spowodował wynalezienie m.in. silnika gazowego, telefonu, samochodu, aparatu fotograficznego, radia, czy też żarówki. A potem, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przyszedł czas na „trzecią rewolucję przemysłową”. Tym razem ludzkość skupiła się na wynalezieniu komputera. I w ten właśnie „prosty sposób” znaleźliśmy się w erze informacyjnej, w której ogromną rolę zaczęła odgrywać telewizja, radio, komputery i Internet. A skoro w dzisiejszych czasach tak ważne dla naszego funkcjonowania stały się media i informacja, to chcąc czy nie chcąc, sami staliśmy się społeczeństwem informacyjnym, dla którego informacja i jej zdobywanie jest jak chleb powszedni.
I choć w moim odczuciu każdemu z nas zdarzają się takie dni jak w piosence śpiewanej przez Annę Marię Jopek:
…Niech ktoś zatrzyma wreszcie świat, ja wysiadam
Na pierwszej stacji, teraz, tu!
Już nie chcę z nikim ścigać się, z sił opadam
Przez życie nie chcę gnać bez tchu…
to aby nadążyć za galopującym światem powinniśmy się wciąż uczyć, szkolić i umieć korzystać z nabytej wiedzy.
Praca w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie dała mi szansę, na uczestnictwo w kursie e-learningowym: Login: BIBLIOTEKA, skierowanym bezpośrednio do bibliotekarzy. Na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, pracownicy Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie stworzyli nowoczesne, interaktywne szkolenie, dzięki któremu bibliotekarze mogą usprawniać swoją pracę, a biblioteki uatrakcyjniać swoją ofertę. Login: BIBLI OTEKA składa się z trzech oddzielnych modułów: „Plan pracy biblioteki”, „Specjalista informacji” i „Wyszukiwanie bez tajemnic”. Uczestnictwo w wybranym przez siebie module umożliwia dostęp do różnorodnych materiałów edukacyjnych m.in. quizów, prezentacji, ćwiczeń, a także zapewnia wsparcie i konsultacje opiekunów szkolenia.
Moja przygoda ze e-szkoleniem zaczęła się od modułu 2, czyli od „Specjalisty informacji”. Tak, to była przygoda! Jednym z zadań kursu oprócz zapoznawania się z interesującą treścią szkoleniową i rozwiązywaniem na czas, testów (stresujące zajęcie), było założenie bloga. Jak się okazało, arcytrudne zadanie dla początkującej blogerki. Zresztą jeden z wpisów zatytułowałam nawet: „Blogowanie to wyzwanie”. Kilkadziesiąt jesiennych dni i wieczorów spędziłam w towarzystwie osobistego bloga, i zapewniam, że akcja blog stała się dla mnie wyjątkowym i nietuzinkowym doświadczeniem. Moduł 3 „Wyszukiwanie bez tajemnic”, w którym aktualnie biorę udział pomaga mi w poznawaniu zasobów Internetu, a także ukrytego Internetu. A dzięki udostępnianym materiałom szkoleniowym odkrywam interesujące strony internetowe z przeróżnych dziedzin. Jeśli bowiem chcę na przykład skorzystać ze skarbów polskiej kultury odwiedzam czym prędzej Ninatekę tworzoną przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Jeśli chcę natomiast zainteresować swoją pociechę sprawami naszego środowiska naturalnego, to wchodzę na stronę dla dzieci, przygotowaną przez Ministerstwo Ochrony Środowiska. Mówiąc krótko (zgodnie z formułą bloga), Login: BIBLIOTEKA to kopalnia wiedzy i źródło informacji przydatnych zarówno w pracy zawodowej bibliotekarza jak i w życiu codziennym. Ach i jeszcze jedno, uczestnictwo w tym e-szkoleniu przekonało mnie, że:
Kobietki małe i duże,
Korzystając z login: BIBLIOTEKA w biurze,
Będą w świecie informacji lśnić i brylować,
I nabytą wiedzę o Internecie z przyjemnością cytować.
Boci@n
Właśnie dowiedziałam się o stronie Ninateka. Dziękuję 🙂
A ja dziękuję za komentarz:) Szkolenie login: biblioteka pozwoliło mi oswoić Internet i nauczyło mnie docierać do wiarygodnych i rzetelnych informacji w Internecie. Boci@n
Z nieukrywaną przyjemnością udam się do BUW-u, aby móc skorzystać z pomocy „specjalistki od informacji” 🙂
BUW wita swoich czytelników każdego dnia tygodnia 🙂 Boci@n
Nie pozostaje nic innego jak tylko skorzystać!