BuwLOG

Młody człowieku! W tekście liczy się pauza!

Pomysł współpracy z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie powstał jeszcze w grudniu 2013 r. a w styczniu 2014 stał się faktem: 21 stycznia w BUW pojawiła się wystawa wielkoformatowych fotografii: Aktorzy Teatru Polskiego w latach 1913-2013, która powstała w ramach obchodów setnego jubileuszu teatru.

W poniedziałek 27 stycznia 2014 r. odbyło się zaś spotkanie z redaktorką albumu wydanego z okazji 100-lecia Teatru Polskiego – prof. Barbarą Osterloff i jej gośćmi: Ignacym Gogolewskim i  Jarosławem Gajewskim – aktorem i zastępcą dyrektora naczelnego (dyrektorem artystycznym). Spotkanie poprowadził prof. Janusz Majcherek. Prof. Osterloff opowiedziała barwnie o kulisach powstania albumu i etosie Teatru Polskiego w Warszawie.

Jednak absolutnym punktem kulminacyjnym spotkania były wspomnienia Ignacego Gogolewskiego – zaprawione anegdotami o pierwszych krokach stawianych na teatralnych deskach i wskazówkach, jakie młodemu aktorowi udzielali starsi koledzy (jak ta o pauzie, która czyni wypowiadane kwestie aktorskie arcydziełami kreacji scenicznych) wygłoszone piękną polszczyzną, głosem, który ciągle ma swoją niepowtarzalną charakterystyczną barwę i mimo zaawansowanego wieku … na stojąco, bo pan Ignacy pragnął z jak największą ilością słuchaczy nawiązać kontakt wzrokowy! A goście dopisali! Mimo że pośpiesznie dostawiliśmy jeszcze kilkadziesiąt krzeseł (łącznie ponad 160) – sporo osób stało. Magnesem niewątpliwie – poza oczywiście znamienitym gronem gości honorowych – był niewątpliwie dystrybuowany nieodpłatnie album.

Współpraca z Teatrem Polskim na tym etapie zaowocowała również przekazanymi bibliotece w ramach wymiany barterowej biletami na premierę – oraz na kilka kolejnych spektakli -„Bolesława Śmiałego” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza.

Bilety rozlosowano wśród chętnych, a tym, którzy nie mieli szczęścia w losowaniu zaoferowano bilety po preferencyjnych cenach.

Współpraca z Teatrem Polskim jest kontynuowana: znowu w oparciu o wymianę barterową –BUW wesprze działania promocyjne teatru, ten zaś przekaże nam dwuosobowy abonament na każde przedstawienie repertuarowe do 31 grudnia 2014 r. Pozostaje tylko zadanie stworzenia racjonalnego grafika wykorzystania tego abonamentu.

AKO

 

1 comment for “Młody człowieku! W tekście liczy się pauza!

  1. Zosia
    11 kwietnia 2014 at 09:52

    Bardzo zacna inicjatywa! Może inne placówki kulturalne pójdą w BUWowe ślady i będzie więcej takich barterów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *