BuwLOG

1. Po Kongresie IFLA WLIC 2019, Ateny ⇒ 85. Kongres IFLA pod hasłem “Libraries: dialogue for change”

Zdjęcie uczestników konferencji w jednolitych różowych koszulkach przed wejściem do oszklonego gmachu.

Otwarcie 85. Kongresu IFLA WLIC 2019, Ateny – zdjęcie wolontariuszy

#WeAreIFLA

W tegorocznym, 85. Kongresie IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions) zorganizowanym w Atenach wzięło udział ponad trzy i pół tysiąca delegatów ze stu czterdziestu krajów, w tym trzy reprezentantki BUW. W programie znalazło ponad pięćset wystąpień różnego typu, ponadto zaprezentowano prawie dwieście posterów. Całość została przygotowana według niezawodnej kongresowej struktury.

17 września 2019 r. w ramach „Klubu pod Otwartą Księgą” zaprezentowałyśmy w dużym skrócie relację z tygodniowego Kongresu. Z powodu ograniczenia czasowego wybrałyśmy wyłącznie kilka ciekawostek. Natomiast w zainagurowanym właśnie blogowym cyklu „Po Kongresie IFLA” chcemy sukcesywnie przedstawiać zainteresowanym atrakcyjne wystąpienia, projekty, dobre praktyki oraz treści artykułów, które są inspirujące i godne polecenia. Przedstawione w ten sposób najciekawsze wątki wypełnią nam czas oczekiwania na kolejny Kongres WLIC 2020, planowany w terminie 15-21 Sierpnia 2020 r., tym razem w Dublinie (Irlandia). Nabór wolontariuszy IFLA WLIC 2020 trwa do 20 Grudnia 2019 r. Więcej na ten temat można dowiedzieć się ‘tu’. W kolejnych latach Kongresy WLIC odbędą się odpowiednio w:

  • Rotterdamie (Holandia) – 2021
  • Auckland (Nowa Zelandia) – 2022.

W tym „wstępniaku” przypomnimy, gdzie można znaleźć informacje dotyczące IFLA, Kongresu i kilku narzędzi, m.in. aplikacji, którą można pobrać na telefon. Warto się z nimi zapoznać, jeśli planujecie udział w kolejnych Kongresach.

Zdjęcie trzech bibliotekarek przed banerem konferencji IFLA

Reprezentacja BUW na tle ścianki IFLA WLIC 2019

Źródła informacji

IFLA przygotowuje się przez cały rok do zjazdu delegatów,  intensywnie pracując nad różnymi projektami. Prezentowanie informacji dotyczących działalności w Internecie jest bardzo ważne dla każdej instytucji. Wie o tym również IFLA, która od dłuższego czasu pracuje nad nową stroną https://www.ifla.org/. Obecnie prace projektowe są ukończone w 80%.  Na jednej z pierwszych sesji plenerowych zaprezentowano demo:

Już niedługo w intuicyjny sposób będzie można przeszukiwać platformę, która jest dobrym źródłem wiedzy dla bibliotekarzy. Dodatkowo, od 2014 roku uruchamiana jest nowa strona dedykowana WLIC – ‘kolejny rok’.ifla.org/ – zawiera wszystkie informacje potrzebne do zorganizowania wyjazdu na Kongres. Połączona jest m.in. z aplikacją iPLANER. Z niej można pobrać np. dane o spotkaniach czy sesjach i dodać do swojego mobilnego kalendarza. Dzięki tej aplikacji żadne z kilkuset kongresowych wydarzeń nie umknie naszej uwadze.

Aplikacja

Jadąc na Kongres, warto zainstalować na swoim telefonie czy tablecie aplikację „IFLA WLIC 2019”, pobierając ją np. z Google Play. To nie tylko wygoda, ale też gest dla  środowiska. Bez wersji papierowej programu (w postaci całkiem grubego katalogu), też da się żyć, a twórcy aplikacji zadbali o rozwój wielu funkcji, oferując m.in. dostęp do map przestrzeni wystawienniczo-konferencyjnej; dostęp do programu (ułatwia segregowanie i planowanie pobytu, czy czytanie artykułów i wystąpień); możliwości zadawania pytań podczas sesji poprzez wpisywanie ich do aplikacji; dodawanie notatek czy zdjęć; oglądanie sesji transmitowanych na żywo. A wszystko to pod ręką. Funkcje aplikacji szczegółowo prezentuje m.in. film reklamowy na platformie Vimeo:

The IFLA WLIC 2019 Conference App! from IFLA on Vimeo.

IFLA Journal, IFLA Newsletter, IFLA Mailing List

Nie wszyscy co roku mogą przyjechać na Kongres, a pomimo to starają się być na bieżąco. Jakiś czas temu, aby im to ułatwić, IFLA zapoczątkowała publikację czasopisma we współpracy z Wydawnictwem SAGE. Numery IFLA Journal można znaleźć pod tym linkiem. Zachęcamy do lektury! Kolejnym pomysłem na udostępnianie informacji swoim członkom był newsletter. Sami w BUW mamy taki od niedawna. Można też zapisać się na listę mailingową IFLA – wtedy, oprócz informacji związanych stricte z działalnością IFLI wpadają nam do skrzynki maile od bibliotekarzy z całego świata. I tak np. jedni szukają respondentów do swoich badań czy ogłaszają konferencję, inni zapraszają do napisania rozdziału do książki pod swoją redakcją, a jeszcze inni chwalą się, że właśnie udostępnili kurs MOOC na temat dygitalizacji zbiorów. Ciekawy przegląd wydarzeń z bibliotekarskiego świata. https://www.ifla.org/ifla-l

IFLA Library

strona IFLA na temat czasopisma IFLA Journal

IFLA Journal – tu można przeczytać więcej na jego temat

W 2013 roku IFLA utworzyła elektroniczną bibliotekę pod nazwą. IFLA Library, w której archiwizuje materiały pokonferencyjne. Każdy ma do nich dostęp. Poprzez zakładki Browse (zawężenie do kilku kategorii, m.in. IFLA Annual Congress, jeśli chcemy szukać w ramach konkretnych lat) i Search (przeszukiwanie jak w katalogu bibliotecznym) można zgłębiać zawartość strony. IFLA wymaga od prelegentów każdego Kongresu deponowanie prezentacje i pełnych tekstów wystąpień właśnie na tej platformie. Dedykowany jest temu odpowiedni formularz, który autor podpisuje przed publikacją.

IFLA Global Vision Ideas Story

Podczas prac nad Strategią IFLA na lata 2019-2024 zebrano dużo ciekawych materiałów i pomysłów. Tak jak w przypadku Strategii BUW prawie wszyscy członkowie IFLA pracowali nad nią w mniejszych grupach. Chcąc zaprezentować zebrane informacje szerszej publiczności, utworzono portal IDEAS. Pomimo zakończenia prac nad dokumentem strategicznym, cały czas można przesyłać swoje pomysły.

IFLA social media

Najważniejsze: FB IFLA WLIC, FB IFLA, Twitter, Instagram, Youtube, Flickr. Jeśli macie konto, na którymś z tych portali, to zachęcamy do subskrypcji. Wymienione zostały te główne. Warto wiedzieć, że różne Sekcje i Grupy IFLA mają swoje profile w mediach społecznościowych. Wystarczy przeszukać ich podstrony na portalu ifla.org, w części zatytułowanej „This Group’s Community”. Tu przykład –  Academic and Research Libraries Section:

Fragment strony internetowej w języku angielskim od typach bibliotek.

Widok strony IFLA dla Academic and Research Libraries Section

Kolejny wpis już niedługo!

Tekst i zdjęcia: Karolina Minch, Oddział Wydawnictw Ciągłych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.