28 lipca minęła setna rocznica wybuchu I Wojny światowej. Wojny, która po 123 latach zaborów pozwoliła odzyskać Polsce niepodległość. Dzisiaj już niewiele osób pamięta, że 6 sierpnia 1914 roku jest ważną datą w historii naszego kraju.Tego dnia z Krakowa wyruszył do walki pierwszy zwarty oddział Legionów – Pierwsza Kompania Kadrowa. Za nim ruszały kolejno następne, aby po czterech latach wywalczyć Polsce niepodległość.
Legioniści w liczbie około 160 wymaszerowali o godzinie 2.42 w stronę Miechowa, obalając rosyjskie słupy graniczne we wsi Michałowice. 12 sierpnia wraz z drugą i trzecią kompanią zajęli Kielce. Po nieudanej próbie przebicia się do Warszawy (chciano wywołać powstanie), Pierwsza Kompania Kadrowa wróciła do Krakowa stając się zalążkiem Legionów Polskich.
Mnie również umknęłaby ta data gdyby nie to, że czasami zaglądam do starych czasopism znajdujących się w e-bUWie. Przeglądając „Nowiny – Żołnierską Gazetę Ścienną” z 1938 roku znalazłem cały numer poświęcony tej rocznicy. 40 lat komunizmu w Polsce skutecznie wyrugowało z pamięci narodu, daty związane z Marszałkiem Piłsudskim oraz Legionami Polskimi. A w końcu to właśnie oni pogonili bolszewików w 1920 roku. Ale to już temat na inny wpis na tym blogu.
Zainteresowanych tematem odsyłam do e-bUWu – zajrzyjcie do nr 61 „Nowin” z 1938 roku.
e-bUW AO
Drobne sprostowanie: lata komunizmu nie wyrugowały z naszej pamięci dat związanych z Piłsudskim i Legionami Polskimi. Do idei marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej, który odbywał się przed wojną w latach 1924-1939 środowiska niepodległościowe powróciły w roku 1981. Marsz ten wyrusza co roku do dziś. Zainteresowanych odsyłam do strony:
http://www.kadrowka.pl/