BuwLOG

Miesiąc: luty 2025

W domenie publicznej życie zaczyna się po 70. Edycja 2025: Eugeniusz Romer – nauka ujęta na mapach

Stare zdjęcie mężczyzny z wąsami siedzącego przy stole i trzymającego mapę.

Siedemdziesiąta rocznica śmierci polskiego naukowca Eugeniusza Romera (1871-1954) skłania do wspomnienia o tym wielkim człowieku. Urodzony we Lwowie, związał swoje późniejsze życie także z Krakowem. Studiował w Krakowie, Halle i we Lwowie. Dalszą edukację odbywał w Wiedniu i Berlinie, a po powrocie do Lwowa uzyskał habilitację w 1899 r. Interesował się wieloma dziedzinami nauki, a…

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – luty 2025. Monika Helfer „Vati” czyli Księgi Józefa

Okładki dwóch książek. Na jednej rozmazany obrazek na drugiej kontur popiersia człowieka i drzewo iglaste.

Dla wielu z nas książką zeszłego, a może i jeszcze poprzedniejszego roku była Hałastra Moniki Helfer, która w pięknym przekładzie Arkadiusza Żychlińskiego ukazała się nakładem wydawnictwa Filtry. Cieszyliśmy się nieskończenie tym czułym hołdem, jaki austriacka pisarka złożyła rodzinie swojej matki, tytułowej „hałastrze”.

Krystyna Opalińska (1948-2025)

Zdjęcie starszej kobiety w okularach.

Krystyna Opalińska (z domu Petecka), urodzona 7 marca 1948 r. w Twierdzy Modlin, ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim (UW) w 1973 r. Pierwszą pracę podjęła w Szkole Podstawowej nr 273 w Warszawie. Zwolniona po roku z powodów reorganizacyjnych, zgłosiła się do Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW). Od 1 marca 1975 r. otrzymała etat w Oddziale…

Obiekt miesiąca: „i na ziemi rosną – są i w życiu kwiaty”. Warszawskie „Kwiaty i poezje” Maksymiliana Fajansa z 1858 (i 1883) roku

Strona książki z literami w kształcie bałęzi oplecionych kwiatami.

W roku 2024 w Oddziale Ochrony i Konserwacji Zbiorów BUW dokonano kompleksowej konserwacji bardzo cennego obiektu, który zyskał nową oprawę, adekwatną do jego wartości i kształtu estetycznego. Ta znana i ważna w historii polskiego drukarstwa oraz rozwoju technik graficznych książka to pierwsza edycja bogato ilustrowanego i zdobionego zbioru poetyckiego Kwiaty i poezje, wydana w Warszawie w 1858 roku nakładem własnym przez Maksymiliana Fajansa.

Pierwsza rocznica uruchomienia Repozytorium Instytucjonalnego UW

Zdjęcie fragmenu bramy UW.

Repozytorium Instytucjonalne UW świętuje pierwszą rocznicę uruchomienia, która mija dokładnie 15 lutego. Docelowo ReIn UW ma stać się platformą gromadzącą, przechowującą i upowszechniającą dorobek publikacyjny autorów afiliowanych przy Uniwersytecie Warszawskim. Miniony rok poświęciliśmy przede wszystkim na tworzenie nowoczesnej infrastruktury, która ułatwi dalsze prace nad rozwojem repozytorium. Za nami pierwsze masowe migracje metadanych i plików oraz codzienne…

Połączone pasje Janusza Krajewskiego (1908-2000). Sekretne życie pierwszego kierownika Połączonych Bibliotek WFiS UW, IFiS PAN i PTF

Wycięte ze zdjęcia popiersie mężczyzny podpierającego podbrudek na pięści

Janusz Krajewski urodził się w 1908 roku w Warszawie w rodzinie robotniczej. Ukończył tu szkołę podstawową, a także kursy maturalne w 1939 roku tuż przed wybuchem II wojny światowej. Posiadał 3 braci i siostrę, którzy zginęli w czasie wojny i okupacji. Ten burzliwy okres w dziejach zabrał także jego rodziców. W 1944 roku wziął udział…

Nowości książkowe BUW – luty 2025

Book-obrazek-wyróżniający

P       Język. Literatura       Mourlevat, Jean-Claude, Jefferson: detektyw mimo woli, z języka francuskiego przełożyła Bożena Sęk, Warszawa: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2024. BUW Wolny Dostęp PQ2713.O97 J44165 2024 „-Ge-nial-ne! – Co genialne? – No genialne, nie? Pasjonujące! Zdajesz sobie sprawę? Od lat marzymy, żeby przytrafiło się nam coś niezwykłego, od lat wymyślamy jakieś beznadziejne przygody, nic, tylko…