BuwLOG

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 37. Biblioteka Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW

– Pojedziesz metrem, a potem przesiądziesz się do tramwaju… Weź ze sobą książkę, bo to spory kawałek drogi…Solidna porcja drzemki też wchodzi w grę… Twój wybór… A jak już wysiądziesz, to czeka cię spacer…
– Trafię? – nie potrafiłam się pozbyć niepewności w głosie.
– Bez trudu. To inny świat. Budynek pamięta epokę Gierka i rzuca się w oczy, bo jest całkiem niebieski! Ale to nic! Zobaczysz, że zbiory cię zachwycą 🙂
Biblioteka Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego jest biblioteką naukową i wchodzi w skład systemu biblioteczno-informacyjnego uczelni. W Bibliotece zatrudnione są trzy osoby, a kierownikiem Biblioteki jest Bożena Majorczyk, z którą byłam umówiona na spotkanie.
Daleki Służew. Szturmowa 4. Pięciopiętrowy budynek. Królestwo Azbestu. Tak nazywają to miejsce studenci.
– Dzień dobry. Gdzie znajdę Bibliotekę WLS?
– Aaa! Pani z BUW-u na inspekcję?
– Zgadza się. To znaczy, nie… To znaczy, tak. Jestem z BUW-u, ale nie przyjechałam na żadną inspekcję, tylko do pani Bożeny na rozmowę o Bibliotece.
– Tak, tak… Pani Bożena czeka na panią. Zaprowadzę.
Pomaszerowałam za sympatycznie uśmiechniętym pracownikiem UW, który otworzył drzwi jednego z pomieszczeń wydziałowych i zawołał od progu:
– Pani Bożeno! Przyprowadziłem panią z BUW-u… Na inspekcję…
Rozbawiona sytuacją westchnęłam z rezygnacją 🙂

Biblioteka Wydziału Lingwistyki Stosowanej. Wypożyczalnia. Fot. Dorota Bocian

Trzy ważne daty i związane z nimi wydarzenia określiły początek Biblioteki WLS, której pierwsze zbiory stanowiły dary od instytucji i osób prywatnych:
• 1951 rok – powstanie Biblioteki Katedry Historii Literatury i Języka Rosyjskiego.
• 1954 rok – powstanie Biblioteki Katedry Ukrainistyki.
• 1956 rok – powstanie Biblioteki Katedry Białorutenistyki.
Wyodrębnione zbiory rusycystyczne, ukrainistyczne oraz białorutenistyczne zostały scalone w 1969 roku, a Biblioteka przyjęła wtedy nazwę Biblioteki Instytutu Rusycystyki i Filologii Wschodniosłowiańskich UW. W 1975 roku Biblioteka wzbogaciła się o księgozbiór slawistyki zachodniej i południowej i tym samym przeformułowaniu uległa jej nazwa (Biblioteka Wydziału Rusycystyki, Slawistyki i Lingwistyki Stosowanej UW). Ostatecznie Slawistyka opuściła przyjazne mury bibliotecznych magazynów i w 1981 roku powstała Biblioteka Wydziału Rusycystyki i Lingwistyki Stosowanej i UW. Przełom wieku stał się zarówno dla Wydziału jak i Biblioteki… przełomowy… W roku 1996 nazwę ponownie zmieniono, tym razem na Biblioteka Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Filologii Wschodniosłowiańskich UW.
W roku 2000 powstała Katedra Języków Specjalistycznych, przekształcona na Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Lingwistyki Antropocentrycznej, a jeszcze potem na Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej. A w tak zwanym międzyczasie zbiory biblioteczne uzupełniano o translatorykę, języki specjalistyczne i języki zachodnie. W 2003 roku wraz z Katedrą Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej w Bibliotece pojawiły się pozycje związane z historią i kulturą Niemiec, Austrii i Czech…Dynamiczny rozwój Wydziału zaskutkował w roku 2009 ponowną zmianą nazwy na obecną : Biblioteka Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW. Tyle historii.

Biblioteka Wydziału Lingwistyki Stosowanej. Zbiory. Fot. Dorota Bocian

Teraźniejszość. Zacznę może od podkreślenia imponującej wielkości zbiorów. Na koniec 2019 roku majątek Biblioteki Wydziałowej liczony w woluminach kształtował się następująco:
• 49396 vol. książek
• 3386 vol. czasopism
• 193 vol. prac doktorskich
• 981 vol. prac magisterskich

Biblioteka Wydziału Lingwistyki Stosowanej. Czytelnia. Fot. Dorota Bocian

Z Biblioteki korzystają głównie studenci i pracownicy Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW, ale każdy, kto do Biblioteki zawita może korzystać z jej zbiorów na miejscu. Mówi o tym jeden z punktów regulaminu bibliotecznego: „Biblioteka udostępnia swoje zbiory na miejscu wszystkim zainteresowanym osobom, także spoza UW”. Do korzystania z czytelni upoważnia ważna legitymacja studencka, karta biblioteczna wydana przez BUW lub inny dokument tożsamości. Jestem zresztą przekonana, że osobom odwiedzającym Bibliotekę wystarczy moment, aby oniemieć na widok zgromadzonej w Bibliotece nietuzinkowej literatury 🙂 Oto przykład: Rieger Janusz: Mały słownik łemkowskiej wsi Bartne. Warszawa : Uniwersytet Warszawski – Wydział „Artes Liberales”, 2016. (S.1570). A jeśli są Państwo w ogóle zainteresowani bibliotecznymi nabytkami odsyłam Państwa na stronę http://www.biblioteka.wls.uw.edu.pl/ do Nowości Biblioteki. Warta uwagi lektura 🙂
Obecnie Biblioteka Wydziałowa, która jest prawdziwą kopalnią wiedzy, gromadzi księgozbiór Katedry Rusycystyki, Instytutu Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej, Katedry Ukrainistyki, Katedry Białorutenistyki, Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej oraz Instytutu Lingwistyki Stosowanej, którego Biblioteka w roku 2017 uległa likwidacji i część jego zbiorów przejęła Biblioteka Uniwersytecka. Biblioteka może się więc pochwalić posiadaniem tekstów literatury pięknej: rosyjskiej, ukraińskiej, białoruskiej oraz ich przekładami na język polski a także piśmiennictwem naukowym z zakresu literaturoznawstwa, historii literatury, krytyki literackiej, teorii przekładu, kulturoznawstwa, językoznawstwa, glottodydaktyki, historii Rosji, Ukrainy, Białorusi i krajów ościennych, filozofii, religioznawstwa, sztuki. W Bibliotece gromadzone są również specjalistyczne encyklopedie, słowniki, leksykony, albumy oraz podręczniki do nauki języków obcych.
Przepisy ogólne regulaminu stanowią, że podstawowe zadania biblioteczne oraz bieżąca obsługa czytelników realizowane są za pomocą komputerowego zintegrowanego systemu bibliotecznego VTLS/Virtua, a podstawowym narzędziem do przeszukiwania zbiorów bibliotecznych jest katalog on-line bibliotek UW. Tradycyjne katalogi kartkowe funkcjonowały do 2009 roku, natomiast do tej pory studenci mają możliwość korzystania z katalogu zawartości czasopism. Biblioteka posiada również e-bazę, na którą składa się 1800 prac magisterskich Instytutu Rusycystyki, Katedry Ukrainistyki, Katedry Białorutenistyki oraz Katedry Języków Specjalistycznych.

Biblioteka Wydziału Lingwistyki Stosowanej. Magazyn nr 1. Fot. Dorota Bocian

Biblioteka WLS zajmuje dwa poziomy w Królestwie Azbestu. Na pierwszym piętrze znajduje się Czytelnia, w której może pracować jednocześnie 40 osób i pomieszczenie pracownicze. Niski parter przeznaczono na magazyny i wypożyczalnię. Zbiory biblioteczne rozmieszczone zostały w pięciu pomieszczeniach magazynowych i ułożone są według sygnatur, czyli według napływu:
• Magazyn Czasopism
• Cztery Magazyny Książek (co ciekawe, w jednym z nich tronują tylko i wyłącznie zbiory rusycystyczne, które sądząc po nadanych sygnaturach stanowią jedne z pierwszych zbiorów jakie do Biblioteki WLS trafiły)
• Magazyn Księgozbioru Podręcznego, w którym znajduje się również Wypożyczalnia.

Biblioteka Wydziału Lingwistyki Stosowanej. Katalogi. Fot. Dorota Bocian

Biblioteka Wydziału Lingwistyki Stosowanej. Katalog Bibliografii i Zawartości Czasopism. Fot. Dorota Bocian

Zamknięcie Biblioteki może stać się niestety faktem… Zapadła już decyzja, która jest w stanie uruchomić lawinę procedur likwidujących ostatecznie Bibliotekę Wydziału Lingwistyki Stosowanej. W mojej głowie wciąż brzmią jednak słowa Bożeny Majorczyk, które mogą jeszcze wiele zmienić:
– Książki są po to, aby je czytać i żyją wtedy, gdy się je czyta… Szczęściem dla nas, że nasi użytkownicy niezmiennie po ten nasz bogaty i interdyscyplinarny zbiór sięgają…Istnienie Biblioteki zależy w dużej mierze od usprawnienia i unowocześnienia drogi udostępniania zbiorów. Tak więc, nie ustajemy w wysiłkach, aby sprostać potrzebom naszych czytelników, którzy lubili i lubią do nas przychodzić…
Biblioteka pomieszkiwała sobie to tu, to tam, wielokrotnie zmieniała adresy i nie traciła przy tym na popularności wśród studentów. Mieściła się przy ul. Oboźnej 8, Smyczkowej 5/7, Szturmowej 3, Szturmowej 4… Kolejne wielkie pakowanie zbiorów przed nią? Nieśmiała wizja przeprowadzki Biblioteki WLS na ul. Dobrą 55 wciąż jeszcze ma szansę na to, aby stać się niecierpliwie wyczekiwanym wydarzeniem na UW. Wierzę, że jeszcze nie wszystko stracone.

Biblioteka Wydziału Lingwistyki Stosowanej. Informacja Biblioteczna. Fot. Dorota Bocian

Dorota Bocian (Boci@n) Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.