Vivat NOC MUZEÓW w BUW!
Tegoroczna, piąta już w BUW edycja Nocy Muzeów przebiegała pod znakiem historii, sztuki, poezji i zapachu japońskiej zielonej herbaty…
Wystawa W samo południe – droga do wolnych wyborów 1989, prezentacje obiektów z historycznych kolekcji gabinetów zbiorów specjalnych, przestrzenne ilustracje pop-up Bożki Rydlewskiej, malarstwo Jacka Łydżby inspirowane grafikami Albrechta Dürera, zwiedzanie tradycyjnego japońskiego pawilonu herbacianego chashitsu Kaian, performance artystyczny i net-art pod hasłem Światło i blask – Magia światła oraz poezja islandzka to tematy spotkań, wystaw, prezentacji, które Biblioteka przygotowała dla fanów nocnomuzealnobibliotecznego wędrowania. Każdy z nich mógł zwiedzać BUW indywidualnie zaplanowanym „tropem tematycznym” (po uprzedniej ucieczce z zalanego deszczem Ogrodu Dolnego) poprzez pasaż, galerie Na Siatkach, betoNOVE PROPYLEJE, hol katalogowy, Galerię pod Wielkim Świetlikiem oraz miejsca na co dzień niedostępne dla czytelników tj. gabinety zbiorów specjalnych oraztradycyjny japoński pawilon herbaciany Chashitsu Kaian i ogródek Roji.
Tematy prezentacji i wystaw historycznych przygotowane dla zwiedzających to Powstanie warszawskie – cena wolności z okazji 70.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, W samo południe – droga do wolnych wyborów 1989 w ramach uczczenia 25.rocznicy wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r., Władza – wolny wybór rysunków i rycin, Wędrówki europejskie wolnych Polaków (XVI-XVIII w.). Na wystawie W samo południe…. , którą można zwiedzać w Galerii pod Wielkim Świetlikiem BUW i w galerii Na Siatkach w pasażu do końca czerwca br. zaprezentowano materiały ze zbiorów biblioteki (m.in. czasopisma drugiego obiegu, prasę ukazującą się oficjalnie w Polsce oraz prasę zagraniczną, plakaty i afisze, druki ulotne, partii i organizacji startujących w wyborach, hasła i programy wyborcze, oryginalne banery z lat 80., fotografie, dokumenty NSZZ „Solidarność”) oraz plakaty ze zbiorów Galerii Plakatu Polskiego w BUW.
Instalacje i działania interaktywne Światło i blask, które miały rozświetlić podczas Nocy Ogrody BUW, z powodu ulewnego deszczu pzeniesiono pod szklany dach biblioteki. W ramach projektu trzynastu polskich artystów zaprezentowało instalacje świetlne i działania interaktywne związane ze światłem z użyciem zarówno tradycyjnych mediów, jak i najnowszych technologii. W projekcie Rocha Forowicza Detekcja II skanowane fragmenty przestrzeni publicznej były wyświetlane za pomocą technologii termowizyjnej i dzięki projekcji wideo-mappingowej szklana fasada BUW od strony Ogrodu była podczas Nocy pięknie rozświetlona. Praca ta została stworzona w ramach doktoratu autora na warszawskiej ASP. Myekrany, Antypody, Owoce oświecenia, Drzwi bez tytułu to tytuły innych równie ciekawych instalacji, o szczegółach których można będzie przeczytać (już wkrótce na blogu) w artykule Eulalii Domanowskiej kurator projektu. W uliczce-pasażu można było usłyszeć poetyckie dyskretne nawoływania Jacka Bąkowskiego Poczekaj! Mam dla Ciebie wiersz!, które dla sporej części nocnomuzealnej publiczności były wstępem do spotkania poetyckiego Wieczór poetek podsumowującego projekt ORT-Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski:, w którym udział wzięły trzy poetki z Islandii: Gerður Kristný, Kristín Svava Tómasdóttir i Linda Vilhjálmsdóttir. Dla publiczności przygotowane zostały arkusze poetyckie z tłumaczeniami wierszy poetek, zaprojektowane przez prof. Grażkę Lange z warszawskiej ASP. Arkusze ORT w wersji plenerowo-banerowej wystawy Wiersze na płocie otwartej podczas Nocy można czytać jeszcze do 25 czerwca br. na płocie Ogrodu Dolnego od strony ul. Dobrej. Od maja 2013 r. w ramach projektu realizowanego przez krakowski Instytut Książki we współpracy z islandzkimi partnerami, a finansowanego z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych odbywały się liczne spotkania, wystawy, warsztaty translatorskie, w tym m.in.: wieczór autorski Ewy Lipskiej w Reykjaviku, wieczór poetów ORT na Festiwalu Reykjavik czyta z udziałem Jacka Dehnela, kilka odsłon wystawy arkuszy poetyckich na ulicach Krakowa, Trójmiasta i Warszawy.
Osobliwą przeciwwagą dla nocnomuzealnego deszczu były czyste słoneczne żółcienie obecne w pracach Jacka Łydżby – artysty, którego prace prezentowane w BUW na wystawie zatytuowanej Skutki kolorów powstały w sporej części w wyniku inspiracji twórczością Albrechta Dürera i były osobliwą wędrówką poprzez znaczenia i kolory. Unikalnym projektem prezentowanym podczas Nocy, a przygotowanym w BUW z okazji Światowego Dnia Książki była wystawa Lotos o tysiącu płatkach i inne opowieści z krainy kwiatów prezentująca przestrzenne ilustracje pop-up do artystycznej książki Nowa Botanika stworzonej przez Bożkę Rydlewską.
W Noc Muzeów BUW odwiedziło ok.1800 osób (w tym 900 uczestniczyło w pokazach gabinetów zbiorów specjalnych), dla których program mam nadzieję był barwną hybrydą wiedzy, pomysłów, form i znaczeń.
Vivat! Noc Muzeów!
beatalotti