BuwLOG

Bibliotekarskie Zaduszki 2017

sz.u.: Zaduszki. Flickr CC BY-SA 2.0

sz.u.: Zaduszki. Flickr CC BY-SA 2.0

Bibliotekarskie Zaduszki. Wspominamy osoby związane z BUW, zmarłe między listopadem 2016 a październikiem 2017.




26 stycznia 2017 r. zmarła Barbara Leytner-Zemanek. W Bibliotece pracowała w latach 1984-2001.

Była absolwentką studiów bibliotekoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo pracowała w Instytucie Badawczym Leśnictwa, następnie w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk, a od 1973 r. na Uniwersytecie Warszawskim: najpierw na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki, od 1 października 1984 r. w BUW. W 1988 r. została kierownikiem Oddziału Bibliotek Zakładowych UW (późniejsza nazwa: Oddział Bibliotek Wydziałowych UW). Od 1 października 1991 r. do 31 sierpnia 1997 r. pełniła również funkcję zastępcy dyrektora BUW. Od początku wdrażania prac nad komputeryzacją zadań bibliotecznych była zwolenniczką wspólnego systemu dla BUW i wszystkich bibliotek UW. Przełamywała opory ze strony bibliotek wydziałowych we włączenie się w przedsięwzięcie mające na celu utworzenie wspólnego katalogu bibliotek UW. Dzięki jej determinacji już w 1996 r. pierwsze biblioteki wydziałowe przystąpiły do współkatalogowania w systemie. Dzisiaj większość bibliotek wydziałowych tworzy wspólny katalog automatyczny i znaczna część również wypożycza w tym systemie. Jest to wielka zasługa Pani Basi.

Barbara Leytner-Zemanek była wicedyrektorem ds. sieci bibliotecznej, ale zakres jej obowiązków dotyczył nie tylko bibliotek wydziałowych. Zajmowała się również sprawami organizacyjno-prawnymi i finansowymi, co wynikało z gruntownej wiedzy w zakresie przepisów bibliotecznych i szerokich zainteresowań zawodowych.

Była przewodniczącą Komisji Organizacyjno-Prawnej Rady Bibliotecznej, która pod jej kierunkiem przygotowała wiele projektów, m. in. docelową strukturę organizacyjną BUW, opracowała regulaminy biblioteczne.

Po przeprowadzce do nowego gmachu została w 2000 r. kierownikiem Oddziału Opracowania Zbiorów. Podjęła się trudnego zadania restrukturyzacji tego oddziału polegającej na połączeniu dwóch jednostek zajmujących się osobno opracowaniem formalnym i rzeczowym zbiorów w jeden oddział. Zapoczątkowała również zmiany w zakresie obowiązków pracowników nowego oddziału, które były wówczas nowością. Po latach niektóre biblioteki uniwersyteckie współpracujące w ramach systemu Virtua przyjęły takie samo sprawdzone rozwiązanie. Barbara Leytner-Zemanek pracowała w BUW do końca 2001 r.

Barbara Leytner-Zemanek całe swoje życie zawodowe związała z bibliotekarstwem. Wykazywała zawsze wielkie zaangażowanie w życie biblioteczne posiadając wszechstronną, dogłębną wiedzę i wysoką kulturę.

Msza święta żałobna odbyła się w kaplicy Domu Pogrzebowego na Powązkach Wojskowych w czwartek, 2 lutego 2017 roku, o godzinie 14:00.

Ewa Józefowicz




1 marca zmarła Teresa Komenderowa. W Bibliotece Uniwersyteckiej pracowała od 1975 roku w latach 1982-1986 pełniła funkcję kierownika Gabinetu Starych Druków. Msza żałobna odbyła się 6 marca 2017 r. o godz. 11.00 w kościele pw Św. Andrzeja Boboli w Warszawie na ul. Rakowieckiej 61. Pogrzeb – 6 marca na Cmentarzu Bródnowskim. Wpis na temat Teresy Komenderowej pojawił się na BUWlogu 28 marca.







Dnia 4 marca 2017 roku zmarł Grzegorz Koziarski, w latach 1981-1991 pracownik Oddziału Księgozbioru Dydaktycznego BUW.

Grzegorz Koziarski urodził się w Warszawie 24 czerwca 1956 roku. Był absolwentem XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. A. Dobiszewskiego przy ulicy Dolnej. W latach 1975-1980 studiował historię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1984 roku obronił pracę magisterską. W latach 70. i 80. był związany z opozycją demokratyczną.

Po odejściu z BUW-u pracował jako organizator turystyki. W 1996 roku założył własną firmę turystyczno-pielgrzymkową DROGA. Współtworzył Polską Izbę Pielgrzymkową, od 1997 roku był członkiem Warszawskiej Izby Turystyki i Polsko-Ukraińskiej Izby Turystyki. Współpracował ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska i z Katolicką Agencja Informacyjną.

Wraz z żoną Urszulą głęboko angażował się we współpracę ze wspólnotami z osobami niepełnosprawnymi, sam był członkiem Wspólnoty „Wiara i Światło”. Organizował pielgrzymki do najważniejszych sanktuariów Europy oraz wyjazdy na Europejskie Spotkania Młodych Wspólnoty Taizè. W kręgu jego zainteresowań jako organizatora turystyki znalazła się : Litwa, Łotwa, Ukraina, Węgry, Rosja, Portugalia, Hiszpania, Francja, Włochy, Chorwacja, Czechy i Słowacja.

Organizował także wycieczki dla pracowników BUW ‒ do Wilna, Lwowa i okolic, Lublina i okolic Zamościa, dla kilku koleżanek i kolegów z UW znalazł miejsce na wycieczce objazdowej po Rumunii. Był dobrym, przyjaznym i uczynnym kolegą, ciepłym i otwartym człowiekiem.

W dniu pogrzebu, 9 marca 2017 roku, żegnały go tłumy młodzieży, przyjaciół, kolegów i uczestników organizowanych przez niego wycieczek.

Oprac. na podstawie materiałów przysłanych przez rodzinę Emilia Słomianowska-Kamińska




11 sierpnia zmarła Hanna Zasadowa, długoletnia wicedyrektorka Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Msza święta pogrzebowa odprawiona została 22 sierpnia, o godz. 11.00 w kościele p.w. św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, po czym nastąpiło odprowadzenie do grobu rodzinnego. Wpis na temat Hanny Zasadowej pojawił się na BUWlogu 29 sierpnia.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.