Uniwersytet w Padwie powstał w 1222 roku jako drugi we Włoszech (po Bolonii) i jeden z najstarszych na świecie. Studiowali tu m.in. Jan Kochanowski i Jan Zamoyski oraz Mikołaj Kopernik i Galileusz. W dniach 15-19 kwietnia 2024 roku Uniwersytet Padewski odwiedziły pracowniczki Oddziału Udostępniania BUW – Gabriela Pawlak i Agata Nowicka.
Pierwszy dzień szkolenia poświęcony był prezentacji systemu bibliotecznego ALMA, ze szczególnym uwzględnieniem udostępniania. Miałyśmy okazję zobaczyć system, w którym będziemy pracować od jesieni. Zostały też omówione kanały komunikacji z czytelnikami (strona internetowa, media społecznościowe, newslettery). Zaskakującym dla nas udogodnieniem okazała się aplikacja Affluences, która służy do rezerwowania konkretnego stolika w bibliotekach na wybrany przedział czasowy, z możliwością przedłużenia. W praktyce oznacza to, że nie można zająć miejsca w bibliotece bez wcześniejszej rezerwacji i zeskanowania aplikacji. Rozwiązanie zostało wprowadzone w czasie pandemii, sprawdziło się i nadal obowiązuje.
W przeciwieństwie do UW, Padwa nie ma jednej głównej biblioteki uniwersyteckiej; 25 bibliotek wydziałowych funkcjonuje tu w sieci o nazwie Sistema Bibliotecario di Ateneo (SBA). Drugiego dnia szkolenia odwiedziłyśmy pięć z nich, w tym dwie humanistyczne – Liviano (Biblioteca di Scienze dell’Antichità Arte Musica) oraz Beato Pellegrino (Biblioteca Beato Pellegrino di Studi Letterari, Linguistici, Pedagogici e dello Spettacolo), z oddzielną czytelnią literatur słowiańskich i polskim księgozbiorem. Zaskoczeniem były dla nas otwarte magazyny, z których studenci korzystają samodzielnie.
Następnie zabrano nas do Pałacu Wollemborg, w którym znajduje się geograficzno-ekonomiczna biblioteka bez książek (!), za to z muzeum, gdzie miałyśmy okazję zobaczyć m.in. XVIII-wieczne weneckie atlasy ziem polskich. Biblioteca di Geografia, Scienze Economiche e Aziendali ed Emeroteca di Ca’ Borin to przede wszystkim miejsce do nauki, nie udostępniania, bo zbiory są w wersji elektronicznej. Tego dnia oprowadzono nas jeszcze po Bibliotece nauk społecznych i politycznych Ettore Anchieri oraz Bibliotece statystycznej Bernardo Colombo.
Trzeci dzień rozpoczął się od prezentacji systemu padewskich bibliotek uniwersyteckich. Po szkoleniu online poświęconemu menedżerowi bibliografii Zotero wysłuchałyśmy prezentacji o oferowanym przez uniwersytet otwartym dostępie i repozytorium Padua Research Archive.
Kolejnego dnia podczas zajęć w Bibliotece Nauk Politycznych (Biblioteca di Scienze Politiche „Ettore Anchieri”) poznałyśmy ofertę szkoleń i warsztatów prowadzonych przez biblioteki Uniwersytetu Padewskiego. Jest ona adresowana do studentów i pracowników oraz uczniów i innych osób, które chcą się zapoznać z zasadami korzystania z bibliotek i katalogu, tworzenia bibliografii czy pisania prac. Obejmuje także spotkania z autorami i naukowcami, seminaria, konferencje, premiery wydawnicze, a nawet klub książkowy. Za tę działalność otrzymuje się cyfrowe odznaki Open Badge, które są uniwersalnym poświadczeniem uzyskanej wiedzy i kompetencji. Nie słyszałyśmy wcześniej o tym międzynarodowym standardzie.
Tego samego dnia miałyśmy okazję odwiedzić uniwersyteckie muzea. Zwiedziłyśmy Pałac Bo, czyli najstarszą siedzibę uczelni z pierwszym na świecie teatrem anatomicznym oraz nowoczesne, interaktywne Muzeum Historii Naturalnej.
Ostatni dzień naszej wizyty na Uniwersytecie Padewskim w ramach Programu Erasmus spędziłyśmy w Bibliotece historii medycyny i botaniki (Biblioteca storica di medicina e botanica Vincenzo Pinali e Giovanni Marsili), która znajduje się na terenie najstarszego na świecie ogrodu botanicznego. Miałyśmy okazję zobaczyć dawne atlasy anatomiczne i botaniczne. Tutaj znajduje się także oddział digitalizacji, który tworzy wirtualne wystawy oraz bibliotekę cyfrową PHAIDRA (Permanent Hosting, Archiving and Indexing of Digital Resources and Assets) obejmującą pół miliona obiektów i ponad cztery tysiące kolekcji. Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie ogrodu, w którym bywał sam Goethe. W końcu „człowiek potrzebuje do życia bibliotek i ogrodów” (Cyceron).
Gabriela Pawlak i Agata Nowicka, Oddział Udostępniania