„Nowe koncepcje – nowe biblioteki. Praktyczne przykłady z czterech krajów europejskich”
27 października 2015 r.
Seminarium było drugim z cyklu „Biblioteka Nowa”, którego celem jest wypracowanie założeń i kierunków rozwoju polskich bibliotek publicznych. Na spotkaniu w Bibliotece Narodowej wystąpiły cztery prelegentki z różnych bibliotek miejskich Europy, które przedstawiły swoje biblioteki, skupiając się na innowacyjnych rozwiązaniach i ciekawych pomysłach.
Hannelore Vogt ze Stadtbibliothek Köln (Niemcy) podkreślała, że jej placówka – mimo mocnego nakierowania na technologię – wciąż jest przede wszystkim biblioteką, gdzie najważniejszy jest kontakt użytkownika z książką i czytaniem. Jest to również miejsce, gdzie można zapoznać się z nowinkami technicznymi, skorzystać z drukarki 3D, wziąć udział w warsztatach dotyczących np. pisania bloga, creative writing czy też przyłączyć się do grupy robótek ręcznych. Biblioteka to miejsce nawiązywania i umacniania więzi międzypokoleniowych.
Sidsel Bech-Petersen pracuje w bibliotece Dokk1 w Aarhus (Dania). Charakterystyczną cechą tego nowego budynku (otwartego w czerwcu 2015 r.) jest ogromna, otwarta przestrzeń, idealna do spotkań i zajęć z różnymi grupami czytelników. Użytkownicy współtworzą bibliotekę, partnerstwo jest tu bardzo istotną sprawą. Organizuje się wiele różnych wydarzeń, w tym m.in. Repair Cafe – raz w miesiącu wolontariusze – „złote rączki” oferują swoją pomoc w naprawianiu różnych rzeczy. Pozwala to na zespolenie społeczności skupionej wokół biblioteki, na przywiązanie czytelnika do biblioteki, nawiązanie nowych znajomości.
Laura Norris, kierownik Kallio Library w Helsinkach (Finlandia), podkreślała rolę współpracy z samorządem lokalnym i użytkownikami, których opinie są dla bibliotekarzy bardzo ważne. Ciekawym pomysłem na feedback jest akcja „Post it!” – czytelnicy naklejają kolorowe, samoprzylepne karteczki na konkretne elementy w bibliotece, pisząc, co im się nie podoba (czerwone kartki), co jest neutralne (żółte) i co dobre (zielone). Jedna z zielonych karteczek została nawet przyczepiona do konkretnego bibliotekarza 🙂
Marijke Timmerhuis, przedstawicielka biblioteki DOK Delft (Holandia) opowiadała o tym, jak bardzo biblioteka wspiera czytelnictwo najmłodszych, a także ich rozwój związany z umiejętnościami technicznymi – organizuje się wiele spotkań czy warsztatów z dziećmi i ich rodzicami. Ciekawostką jest również możliwość wypożyczenia w bibliotece e-booków, także dla osób nie posiadających karty bibliotecznej.
Magdalena Kokosińska, Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń