Od września 2014 r. katalog online bibliotek UW ma nie tylko zupełnie nowy wygląd, ale także nowe funkcje. Oczywiście nadal służy do przeszukiwania ogromnych zasobów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i 40 bibliotek wydziałowych, ale nowe oprogramowanie Chamo daje użytkownikom także możliwość zapisywania wyników wyszukiwania, przesyłania bibliografii e-mailem, tagowania i oceniania. Aby skorzystać z tych funkcji wystarczy zalogować się na swoje konto biblioteczne. Przy okazji można sprawdzić stan rezerwacji wyczekiwanych przez nas książek. 🙂
Katalog można przeszukiwać na trzy sposoby. Pasek Szukaj (wzorowany na popularnej wyszukiwarce) służy do szerokich poszukiwań literatury na dany temat.
Wpisujemy tu dowolne słowa i otrzymujemy… mnóstwo wyników.
Do ich zawężania służą umieszczone po lewej stronie fasety: autor, rok wydania, Klasyfikacja Biblioteki Kongresu, temat polski, miejsce wydania, lokalizacja, język i typ publikacji i wreszcie częstotliwość (przydatna przy szukaniu czasopism). Zawężone wyniki można posortować wg trafności wyszukiwania, autora, tytułu, daty wydania, sygnatury czy daty utworzenia opisu bibliograficznego.
Katalog można przeszukiwać także w sposób zaawansowany, czyli z użyciem czterech krzyżujących się argumentów i czterech opcji przeszukiwania, w których brane pod uwagę będą wszystkie podane słowa, tylko podana fraza, przynajmniej jedno ze słów lub wynik nie będzie zawierał żadnego z podanych słów.
Aby znaleźć sygnaturę dowolnej książki, czasopisma czy innego materiału, znajdującego się w zbiorach naszych bibliotek należy użyć pola Klasyfikacja WD/sygnatura + zawiera podaną frazę.
Ponadto, aby nasze wyszukiwanie było jeszcze szybsze i bardziej trafne możemy zastosować aż sześć filtrów!
Dla osób, które może przerazić ten nadmiar możliwości i które po prostu chcą szybko znaleźć książkę ulubionego autora polecamy Wyszukiwanie przez hasła.
Gdy odnajdziemy upragnioną książkę, ale, ku naszej irytacji, ktoś ją już wypożyczył, dokonujemy rezerwacji.
Procedura jest prosta, ale ma jeden punkt krytyczny – jest nim wybór lokalizacji. Trzeba uważnie wybrać z listy miejsce odbioru książki, pamiętając, że możemy ją odebrać tylko w tej bibliotece, w której jest przechowywana!
Zamawianie zbiorów do Czytelni Ogólnej podlega takiej samej procedurze. Jednak przy zamawianiu czasopisma trzeba pamiętać nie tylko o wybraniu właściwej lokalizacji (BUW Czytelnia Ogólna!), ale także o podaniu informacji o roczniku i numerach, które chcemy przejrzeć. (Warto je po prostu skopiować z ekranu zasobu). Informację o zasobie czasopisma przechowywanego w BUW znajdziemy w zakładce Numery. Uwaga! Biblioteki wydziałowe informację o swoich zasobach umieszczają także w zakładce Egzemplarze!
Warto skopiować informacje z zasobu, bo bez wpisania numerów i rocznika czasopisma nie dokończymy procedury zamawiania.
Tagowanie jest to nowa funkcja katalogu. Przy każdym opisie bibliograficznym zalogowany czytelnik zobaczy zielony przycisk Dodaj tag. Ponieważ tagi są publicznie widoczne, moderujemy je w BUW. Zatem prosimy uważnie dobierać słowa. Nazwisko wykładowcy, który zadał daną książkę do przeczytania na ćwiczenia nie jest jednak najlepszym pomysłem na tag. 🙂
Jednak warto zadać sobie trud i „otagować” interesujące nas książki czy czasopisma, bo dzięki temu „odłożymy” je na wirtualną półkę. W zakładce Moje tagi znajdziemy ich spis, a po kliknięciu w tag, zostaniemy odesłani do opisu bibliograficznego. Nie musimy pamiętać dokładnego tytułu książki czy nazwiska autora, dzięki tagom szybko ją odnajdziemy! Tagi równie łatwo można usunąć. Wystarczy wybrać i zaznaczyć kwadracik po lewej stronie na liście naszych tagów i kliknąć usuń. Proste.
Zalogowani czytelnicy mogą także oceniać pozycje z katalogu BUW za pomocą gwiazdek.
Już jesteśmy ciekawi, która z pozycji naszego katalogu będzie najwyżej oceniana.
Na koniec warto wspomnieć o Schowku, do którego wrzucamy interesujące nas tytuły. Potem możemy je wyeksportować do pliku na naszym komputerze lub wysłać e-mailem na swoje bądź czyjeś konto. Zawartość schowka niestety znika po wylogowaniu (lub wygaśnięciu sesji), więc nie zapomnijcie drodzy Czytelnicy o zajrzeniu do niego przed opuszczeniem strony naszego katalogu!
Materiały informacyjno-instruktażowe na temat nowego katalogu można znaleźć na naszej stronie w zakładce Katalogi.
Wszelkie uwagi na temat działania katalogu online bibliotek UW można zgłaszać pocztą elektroniczną na adres oin.buw@uw.edu.pl.
Wszystko jest trudne, zanim stanie się proste 🙂 Czas najwyższy na etap drugi :)) Boci@n