BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – kwiecień 2021

Okładka książki Człowiek jako podmiot dyskursu w psychologii i wybranych ujęciach filozoficzno-humanistycznychB L Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata

Grażyna E. Kwiatkowska, Człowiek jako podmiot dyskursu w psychologii i wybranych ujęciach filozoficzno-humanistycznych, Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2020.

BUW Wolny Dostęp BF41 .K85 2020

Publikacja stanowi skrupulatny przegląd nurtów teoretyczno-badawczych, wypracowanych w XX w. w badaniach nad człowiekiem i jego poznaniem. Autorka omówiła następujące ujęcia: biograficzne, narracyjne, egzystencjalne, fenomenologiczne, strukturalistyczne, semiotyczne, feministyczne, poststrukturalistyczne i postmodernistyczne, a także perspektywę hermeneutyczną oraz retoryczną.

Zwraca uwagę imponująca bibliografia, adekwatna do różnorodności omówionych zagadnień.

 


 

Okładka kśżki Złote cywilizacje Ameryki, na zielonym tle zdjęcie złotej figurki ozdobionej niebieskimi kamieniamiAM C D-F GN700-875 Nauki historyczne

Renata Faron-Bartels, Złote cywilizacje Ameryki, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2021.

BUW Wolny Dostęp E20 .F37 2021

Złoto – ten cenny kruszec, który często nieodwracalnie wpłynął na losy i życie wielu ludzi oraz na ekonomię i kulturę całych narodów, stał się motywem przewodnim książki, w której autorka przybliża bogactwo kulturowe i materialne cywilizacji tubylczych Ameryki prekolumbijskiej, w szczególności tych, które zajmowały się obróbką tego metalu.

 

 

 

 


 

Okładki-Kwiecień-2021-Konstytucja-Rzeczypoposlitej-Polskiej-po-20-latach-obowiązywaniaK J Prawo. Nauki polityczne

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej po 20 latach obowiązywania, pod redakcją Anny Łabno, Warszawa: Kancelaria Sejmu. Wydawnictwo Sejmowe, 2020.

BUW Wolny Dostęp KKP2069 2020

„W 2017 r. minęło 20 lat od uchwalenia i wejścia w życie Konstytucji RP, pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu suwerenności przez Rzeczpospolitą w 1989 r. Uchwalenie konstytucji jest dla każdego narodu wielkim wydarzeniem, tym bardziej gdy następuje po tak wielu latach braku wolności. Prawie ćwierćwiecze obowiązywania tego aktu skłania do refleksji…” (ze wstępu, strona 11.)

Monografia pod redakcją Anny Łabno jest zbiorem artykułów przygotowanych przez polskich i zagranicznych konstytucjonalistów, a także rezultatem konferencji naukowej pt. „Konstytucja RP po 20 latach obowiązywania – jak ją odczytujemy, jakie stawia wyzwania?”, zorganizowanej przez Katedrę Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w październiku 2017 r.

Składa się z czterech części:

Część I. Aksjologia współczesnego konstytucjonalizmu.

Część II. Państwo współczesne. Dialog jako podstawa stosunków władczych.

Część III. Jednostka wobec władzy sądowniczej.

Część IV. Współczesne doświadczenia konstytucyjne.

 

 


 

Okładka książki Niewidzialne kobiety, na filetowym tle czerwony zarys sylwetki kopbiety przesłonięty przez sylwetkę mężczyzny w kolorze okładki.H GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia

Caroline Criado Perez, Niewidzialne kobiety: jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn, Kraków: Karakter, 2020.

BUW Wolny Dostęp HQ1237 .C75165 2020

Testy zderzeniowe przeprowadza się by sprawdzić systemy bezpieczeństwa samochodu. Do tego celu używane są specjalne manekiny, które “pokazują” badaczom na jakie obrażenia narażony może być kierowca czy pasażer auta. W teorii manekiny mają być uniwersalnym modelem “przeciętnego” człowieka. W praktyce jednak, ich waga i wymiary odpowiadają średniej typowej dla młodego mężczyzny. Czy w takim razie można prognozować jak w razie wypadku zachowa się ciało siedzącej za kierownicą kobiety niskiego wzrostu, a obdarzonej szeroką miednicą?

Okazuje się, że podobnych przykładów jest nie tylko więcej, ale wręcz niepokojąco dużo. Caroline Criado Perez przytacza ich setki i pokazuje jaki wpływ na życie kobiet ma fakt, że domyślnym wzorcem jest wciąż mężczyzna.

W opisie wydawcy czytamy, że jest to “pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych.”

 


 

Okładka książki Odwiedziny - rozmowy o dizajnie, Białe litery tytułu na tle nowoczesnego wnętrza pokojuM N Muzyka. Architektura. Sztuki piękne

Aleksandra Koperda, Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie, Kraków: Znak Litera Nova, 2020.

BUW Wolny Dostęp NK2071.P6 K66 2020

Lubicie oglądać/podglądać cudze mieszkania? Nie tylko by zobaczyć układ czy kolor mebli, ale by zobaczyć jak ktoś żyje? Jeśli tak, to w książce Aleksandry Koperdy możecie bezkarnie podejrzeć 20 mieszkań architektów, projektantów i miłośników designu. Możecie też wysługać ich historii – historii ich mebli i ich mieszkań.

Książka to zbiór luźnych wywiadów i pięknych zdjęć ukazujących wnętrza mieszkań.  Z jednej strony to dobra rozrywka na miłe popołudnie z kawą. Z drugiej zaś źródło inspiracji i nienachalnych wskazówek jak urządzić swoje M. Prezentowane rozwiązania szczególnie przypadną do gustu miłośnikom vintage i zwolennikom ruchu zero waste.

 


 

Informacje o książkach przygotowali:

Dorota Bocian, Anna Kamińska, Tomasz Kasprowicz, Lilianna Nalewajska, Zuzanna Sendor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.