P Język. Literatura
Adam Mickiewicz, Twórczość. Vol. 1, opracował zespół: Zbigniew Przychodniak (kierownictwo i redakcja naukowa), Jerzy Borowczyk, Zofia Dambek-Giallelis, Elżbieta Lijewska, Alicja Przybyszewska, Warszawa: Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich: Wydawnictwo Kle, 2019.
( Bibliografia literatury polskiej ”Nowy Korbut”; 10)
BUW Wolny Dostęp PG7012 .B53 1963 t.10 cz.1
Nareszcie!
Po wielu latach zaczyna się ukazywać dziesiąty, Mickiewiczowski tom „Nowego Korbuta”. Na razie wydano część pierwszą bibliografii, podmiotową.
„ Dotychczasowa nieobecność Mickiewicza na bibliograficznej mapie Polski nie wynika z niczyjego zaleniwienia czy błędów administracyjnych. Przeciwnie, jest raczej rezultatem zrozumienia rangi twórczości autora Dziadów i stopnia trudności przedsięwzięcia.” napisał po oddaniu tomu do redakcji Zbigniew Przychodniak („Jak powstawała korbutowa bibliografia Adama Mickiewicza” https://pressto.amu.edu.pl/index.php/b/article/view/12116).
Na stronie wydawcy mamy informację: „Całość tomu 10 „Nowego Korbuta” powstaje w nowoczesnej infrastrukturze cyfrowej bazy danych – będzie także dostępna (oprócz niniejszej publikacji książkowej) jako otwarta, aktualizowana strona internetowa.” Strona ma adres: http://mickiewicz-nk.ehum.psnc.pl/.
BL Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata
Jasmin Lee Cori, Matka niedostępna emocjonalnie. Jak rozpoznać i wyleczyć niewidzialne skutki zaniedbania w dzieciństwie, Warszawa: Wydawnictwo Zwierciadło, 2020.
BUW Wolny Dostęp BF723 .M55 C67165 2020
Uczucia żywione względem matki można potraktować jak – nomen omen – matrycę pojawiających się później w życiu emocji, sposobów reagowania na sytuacje i ludzi, jak też relacji, które tworzymy. Psychologowie mówią tu o stylach przywiązania. Bardzo często ktoś może zaobserwować, że w związkach (bynajmniej nie tylko intymnych, ale i przyjacielskich, koleżeńskich), jakie tworzy z innymi w toku życia, powtarzają się podobne elementy bądź całe schematy postępowania w określonych sytuacjach. Ich źródeł należy szukać w pierwszych więziach, które niejako rzutują na to, z jakim nastawieniem i oczekiwaniami, z jakim własnym wkładem w relacje wchodzimy na późniejszych etapach życia.
Książka, napisana przystępnym, poradnikowo-naukowym, ale równocześnie bardzo rzeczowym stylem, podzielona jest na trzy części. W pierwszej zaprezentowano rolę matki w rozwoju dziecka, pokazano też, jak rozpoznać symptomy zaburzeń w relacji matka-dziecko, które mogą pojawiać się dopiero w dorosłym życiu. W drugiej części omówiono bardzo szczegółowo, co dzieje się z emocjami dziecka emocjonalnie „porzuconego”, ale też wskazano przyczyny, dla których matka postępuje właśnie w taki sposób. W obszernej trzeciej części, odnalazłszy swoje przeżycia i doświadczenia i nazwawszy je, czytelnik może wkroczyć na drogę do uleczenia ran z dzieciństwa. W rzeczywistości absolutnie nie jest to tak proste, jak błaha konstrukcja poprzedniego zdania i należy zauważyć, że w dobie poradników z każdej dziedziny, a zwłaszcza samozwańczych ekspertów ludzkiej psychologii – i w odróżnieniu od nich – niniejsza publikacja może być dobrym narzędziem do rzetelnego wglądu w siebie oraz stanowić pomoc w terapii. W wielu miejscach autorka zamieściła krótkie pytania, pozwalające czytelnikowi rozeznać się w tym, który problem i w jakim stopniu go dotyczy.
Jasmin Lee Cori jest certyfikowaną psychoterapeutką. Specjalizuje się w pracy z dorosłymi nad traumą molestowania i zaniedbania w dzieciństwie.
Dla zainteresowanych, w zakresie nieco szerszym niż relacja matka-dziecko temat emocjonalnego zaniedbania, psychicznej przemocy, a zwłaszcza parentyfikacji (odwrócenia ról) w polskim piśmiennictwie porusza prof. Katarzyna Schier w fundamentalnej publikacji Dorosłe dzieci.
AM C D-F GN700-875 Nauki historyczne
Anna Fifield, Wielki następca: niebiańskie przeznaczenie błyskotliwego towarzysza Kim Dzong Una, tłumaczenie: Grzegorz Gajek, Kraków : SQN, 2020.
BUW Wolny Dostęp DS935.7782.K56 F54165 2020
Przenikliwa opowieść o karierze i życiu dyktatora Korei Północnej – Słońca Socjalizmu i Wielkiego Następcy Kim Dzong Una. To także opowieść o kraju i ludziach – poddanych tyranii.
G-GF Q R-V Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane
Sachin S., Shetty, Charles A. Kamhoua, Laurent L. Njilla, Blockchain i bezpieczeństwo systemów rozproszonych, przekład Krzysztof Konatowicz, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020.
BUW Wolny Dostęp QA76.9.B56 S48165 2020
Książka dostępna jest też w formie elektronicznej na platformie IBUK Libra
Technologia blockchain (łańcuch bloków) wykorzystywana jest do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie. Korzysta z niej branża finansowa (wymiana walut), energetyka (sprzedaż energii), transport (wynajem przejazdów). Niniejsza pozycja przedstawia najnowszą wiedzę i wyniki badań akademickich nad tą technologią, pomaga zrozumieć możliwości jej zastosowania. Autorzy podręcznika, uznani specjaliści, tłumaczą właściwości technologii łańcucha bloków i wyniki praktycznych badań nad aspektami jej wdrożeń w środowiskach opartych na chmurze oraz w platformach Internetu Rzeczy. Analizując kwestie bezpieczeństwa i prywatności, szukają bezpiecznych rozwiązań pozwalających na wykorzystanie technologii blockchain w zastosowaniach cywilnych i wojskowych.
K J Prawo. Nauki polityczne
Postępowanie egzekucyjne w administracji: komentarz, redaktorzy: Roman Hauser, Marek Wierzbowski, Warszawa: Wydawnictwo C.H.Beck, 2021.
BUW Wolny Dostęp KKP2795.A31966 H4 2021
Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji została ogłoszona w 1966 roku (Dz.U.1966.25.151) i doczekała się ponad stu zmian! Jedna z większych nowelizacji ustawy weszła w życie w 2020 roku. Pozycja pod redakcją R.Hausera i M.Wierzbowskiego uwzględnia zmiany, które wejdą w życie w 2021 roku. Warto podkreślić, że komentarz z serii Duże Komentarze Becka oprócz omówienia ustawy zawiera cenne i aktualne orzecznictwo. Książka jest kompendium wiedzy na temat kluczowych przepisów z zakresu egzekucji w administracji i porusza problemy związane z:
– zagadnieniami ogólnymi dotyczącymi postępowania egzekucyjnego w administracji,
– egzekucją należności pieniężnych,
– egzekucją obowiązków o charakterze niepieniężnym,
– postępowaniem zabezpieczającym,
– odpowiedzialnością za naruszenie przepisów ustawy.
Komentarz przeznaczony jest dla adwokatów, radców prawnych, sędziów, prokuratorów, komorników, organów administracji publicznej, a także osób, które interesują się postępowaniem egzekucyjnym w administracji.
H GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia
Wika Filipowicz, Przy stole z królem: jak ucztowano na królewskim dworze – od Jagiełły do Elżbiety II, Kraków: Znak Horyzont, 2020.
BUW Wolny GT2853.E8 F45 2020
Książka to zebrane i opatrzone ciekawą narracją autorki portrety kulinarne 11 władców, których (w odróżnieniu od tego co pamiętamy z lekcji historii) poznajemy od kuchni. Która władczyni nie stroniła od piwa? Czy croissant jest na pewno francuski? Kto życzył sobie, by warzywa na talerzu były tej samej wielkości? Kto jadał gruszki w ukryciu, a banana tylko sztućcami – chcąc uniknąć dwuznaczności?
Książka jest pełna smacznych ciekawostek, a kolejne historie tylko zaostrzają apetyt czytelnika… chociaż wizja królewskich stołów uginających się od ciężkostrawnych dań z pewnością nie przypadnie do gustu każdemu. Czytelnicy, którzy cenią sobie umiar przy stole na szczęście również znajdą w książce bratnią duszę. Nie zdradzając zbyt wiele, wśród historycznych władców raczej trudno było znaleźć niejadka, niemniej wyjątki zdarzały się u naszych zachodnich sąsiadów. „… Idea niewielkich porcji była o tyle nowa, że nie mówiąc o sarmackich konserwatystach, według których takie „głodzenie” gości warte było najwyższej pogardy …”
Polecamy zasiadać to tej lektury tuż po posiłku, by w trakcie nie zgłodnieć 😉
M N Muzyka. Architektura. Sztuki piękne
Grażyna Bastek, Rozmowy obrazów, T.1-2, Warszawa: PWN, 2020.
BUW Wolny Dostęp ND27 .B37 2020 t.1
Kilka lat temu Królewskie Muzea Sztuk Pięknych w Brukseli zaprosiły odwiedzających do zabawy. Przy reprodukcjach wybranych obrazów odwiedzający mogli przykleić karteczki. Na karteczkach zapisywali myśli, które mógłby wypowiedzieć dany obraz. Bo przecież obrazy mówią. A nawet rozmawiają. Jak w Harrym Potterze. I o tym jest ta książka. Grażyna Bastek, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie, nie tylko przysłuchuje się tym rozmowom, lecz także tłumaczy z “malarskiego na nasze”, by język obrazów stał się dla nas bardziej zrozumiały. Obrazy za nic mają sobie granice czasu i przestrzeni. Barokowy portret papieża Innocentego X pędzla Diego Velazqueza może rozmawiać ze swoim współczesnym sobowtórem pędzla Francisa Bacona. Malarze bowiem chętnie nawiązują do dzieł artystów tworzących przed nimi. Dzieła korespondują ze sobą.
W tomie 1 autorka zestawia obrazy ze względu na ich tematyczne powiązania. Tłumaczy, o czym obrazy ze sobą rozmawiają. W tomie 2 autorka opowiada o języku obrazów wyrażonym przez kolor, fakturę czy głębię. Opowiada, jak obrazy mówią.
Dla zaczynających swoją przygodę z historią malarstwa. I dla tych, którzy już coś wiedzą, a chcieliby wiedzieć więcej.
Informacje o książkach przygotowali:
ABB, Dorota Bocian, Maja Bogajczyk, Alina Cywińska, Anna Kamińska, Tomasz Kasprowicz, Lilianna Nalewajska.