BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – czerwiec 2017

P Język, Literatura

Dyskursy widzialności : słowa a obrazy, pod redakcją Pawła Sarny i Matyldy Sęk-Iwanek. Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2016

BUW Wolny Dostęp P93.5 .D87 2016

Na książkę składa się 15 artykułów naukowych. Jest w nich mowa o hipertekstach,  memach internetowych, komiksie, fotografii, poezji i literaturze wizualnej, książce obrazkowej, liberaturze, wizualnych gatunkach prasowych, plakacie.  Oto niektóre tytuły:, „Dźwięki bez dźwięku. Graficzne symbole dźwiękonaśladowcze w komiksie Wschodu i Zachodu” (Agnieszki Miller), „Komiksowa podróż w głąb fotograficznego archiwum” (Łukasza Słońskiego),  „Picture booki Iwony Chmielewskiej – w stronę poezji wizualnej” (Marty Baszewskiej).  „Memy w perspektywie retorycznej” (Pawła Sarny – są tu między innymi analizowane  memy-felietony Marty Frej). Swoją drogą, ile jeszcze rysunków musi stworzyć Marta Frej, by straciły na aktualności wnioski Katarzyny Brzozy w bogato udokumentowanym tekście  „Kobieta w internetowych memach obrazkowych na wybranych przykładach”.


B L  Filozofia, Psychologia, Religia, Oświata          

Danny Penman, Mindfulness – droga do kreatywności : twórz, rozwijaj się i znajdź swoje miejsce w pędzącym świecie. Warszawa : Edgard,  2017           

BUW Wolny Dostęp BF408 .P46165 2017

Przewodnik-poradnik dla wszystkich, którzy wykonują kreatywną pracę – artystów i twórców wszelkiego rodzaju. Pokazuje, jak zwolnić i jak się wyciszyć, jak zapanować nad chaosem, który nas otacza i dzięki temu znaleźć więcej czasu dla siebie i własnych przyjemności. Książkę uzupełnia płyta CD z kilkunastominutowymi medytacjami.






 

AM  C  D-F  GN700-875     Nauki historyczne 

Dariusz Wróbel, Elity polityczne Królestwa Polskiego wobec problemu krzyżackiego w czasach Władysława Jagiełły. Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2016.

BUW Wolny Dostęp DK4600.P7763 P69 2016

Książka po raz pierwszy ukazuje społeczne zaplecze Władysława Jagiełły, które nie tylko posłusznie wypełniało wolę władcy, ale również umiejętnie wpływało na jego decyzje.

Autor przedstawia pełną  panoramę stosunków polsko-krzyżackich.

 





G-GF  Q  R-V  Geografia, Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane

Katarzyna Świątkowska, Mity medyczne, które mogą zabić : fakty, które ratują życie : o tym producenci leków mówią tylko po cichu! : wyniki najnowszych badań. Warszawa : Fronda, cop., 2016

BUW Wolny Dostęp R729.9.S94 2016

Środki masowego przekazu pełne są medycznych prawd i teorii. Wiele z tych mitów, podtrzymywanych przez koncerny farmaceutyczne, jest groźnych dla naszego zdrowia. Autorka, na co dzień lekarz pierwszego kontaktu, w przystępny dla czytelnika sposób próbuje rozprawić się popularnymi teoriami. Czy kawa rzeczywiście szkodzi? Dlaczego leki przeciwbólowe nie są takie bezpieczne jak mówią reklamy? Czym grozi katar?

Książka przybliża najnowsze, niekiedy mało znane wyniki badań, zawiera cenne informacje dotyczące lekarstw i popularnych suplementów. Publikacja uświadamia nam, jak ważna jest odpowiednia dbałość o nasz organizm oraz świadomość, że samodzielne leczenie nie zawsze wychodzi nam na zdrowie.


K  J Prawo, Nauki polityczne

Alicja Czajkowska, Barbara Romocka-Tyfel, Zmiana imienia i nazwiska : geneza, komentarz, orzecznictwo, wzory decyzji. Warszawa : Wolters Kluwer, 2017

BUW Wolny Dostęp KKP520.C93 2017

Zgodnie z prawem polskim każde dziecko otrzymuje imię. Imię jest znakiem indywidualizującym osobę fizyczną i obok nazwiska służy do zidentyfikowania człowieka.

Książka przedstawia ogólną charakterystykę imion i nazwisk, komentarz do ustawy o zmianie imienia i nazwiska. Porusza również kwestie związane z postępowaniem administracyjnym w sprawach zmiany imienia i nazwiska, a także zalecenia dla urzędów stanu cywilnego dotyczące nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej. Monografia zawiera opinie Rady Języka Polskiego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk, przepisy związkowe, orzecznictwo sądowe, wzory decyzji i dokumentów i porównuje nową regulację prawną w zakresie zmiany imienia i nazwiska z poprzednimi zapisami ustawowymi.

 


H GN1-673 GR-GV Nauki społeczne, Antropologia

Adam Budnikowski, Ekonomia międzynarodowa. Warszawa : Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2017

BUW Wolny Dostęp HF1359 .B83 2017

Autor przedstawił współczesną wiedzę z ekonomii międzynarodowej. Podręcznik obejmuje zagadnienia z zakresu teorii handlu międzynarodowego, polityki handlowej, międzynarodowych stosunków finansowych, a także ekonomii międzynarodowej wobec problemów globalnych.

Książka adresowana jest do studentów kierunków ekonomicznych na różnych poziomach kształcenia i w różnych typach szkół wyższych.



M  N    Muzyka, Architektura, Sztuki piękne  

Teresa Kotaszewicz, Tadeusz Tołwiński 1887-1951. Warszawa : Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2016

BUW Wolny Dostęp NA1455.P63 T655 2016

Pierwsze naukowe opracowanie twórczości jednego z najważniejszych polskich architektów pierwszej poł. XX w. – Tadeusza Tołwińskiego. Profesor na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w l. 1915-1951 i Krakowskiej w l. 1944-1951. Twórca tak ważnych obiektów dla Warszawy jak Muzeum Narodowe, projekt wiaduktu linii średnicowej, Gimnazjum im. Stefana Batorego przy ul. Myśliwieckiej, projekty osad mieszkaniowych – miast ogrodów w Ząbkach i Podkowie Leśnej oraz wielu innych budynków i założeń w Warszawie i w Polsce.

W książce dodatkowo znajdziemy katalog prac architektonicznych i urbanistycznych a także wykaz prac opublikowanych przez samego Tadeusza Tołwińskiego. Książkę zamyka bogata bibliografia  oraz aneks zawierający dokumenty i projekty.

  


A  Z    Dzieła treści ogólnej (encyklopedie, informatory), Bibliotekoznawstwo

Grzegorz Nieć, Wtórny rynek książki w Polsce : instytucje, asortyment, uczestnicy. Kraków : Księgarnia Akademicka, 2016

BUW Wolny Dostęp Z365.3 .N524 2016

Najbliższym, od lat przyglądającym się z rezygnacją, jak nasz wspólny dom zamieniam w bibliotekę oraz wszystkim ludziom książki, których w życiu spotkałem i bez których jeszcze ta jedna by nie powstała, pracę tę dedykuję.

Ponieważ obieg książki używanej znacznie przekroczył granice zjawiska określanego dotąd terminem „księgarstwo antykwaryczne”, autor proponuje wprowadzić do refleksji bibliologicznej pojęcia szerszego – „wtórny rynek książki” – ogół procesów i instytucji związanych z obrotem używanymi oraz zabytkowymi obiektami zawierającymi tekst piśmienniczy. Celem prezentowanej pracy jest syntetyczny opis tego zagadnienia.

 

 

Informacje o książkach przygotowały:

Dorota Bocian, Maja Bogajczyk, Alina Cywińska, Magdalena Fedorczyk-Falis, Magdalena Kokosińska, Anna Gimlewicz – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń

Obrazek tytułowy: Daniel Wehner: book, flickr – CC BY

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.