BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – październik 2018


B L Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata

Patricia Spadaro, Uszanuj siebie: Wewnętrzna sztuka dawania i przyjmowania, przekład: Łukasz Hojun Szpunar, Łódź: Galaktyka, 2017.

BUW Wolny Dostęp BF637.S4 S63165 2017

„Życie nakłania nas ku temu, by dawać, z radością dzielić się z innymi tym, co mamy, ale jednocześnie przypomina nam, byśmy nie zatracili równowagi i pamiętali, że naszym obowiązkiem jest nie tylko dawanie innym, ale też dawanie samemu sobie…” (strona 11)







AM C D-F GN700-875 Nauki historyczne

Hieronim Kaczmarek, Przedświt polskiej egiptologii: szkice biograficzne, Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, 2018.

BUW Wolny Dostęp DT76.7 .K33 2018

Odczytanie pisma hieroglificznego w 1822 r. miało rewolucyjne znaczenie dla poznania cywilizacji starożytnego Egiptu. Egiptologia – nauka stosunkowo młoda, swoimi korzeniami sięga głęboko w przeszłość – już starożytni Grecy i Rzymianie fascynowali się kulturą znad Nilu. Zbiór biograficznych esejów przybliża postacie z polskiego kręgu kulturowego z czasów jeszcze przed odczytaniem hieroglifów.






G-GF Q R-V Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane

Theodore Grosvenor, Optometria, [tłumaczenie z języka angielskiego: Karolina Kalisz, Iwona Machalica-Rozmus, Ryszard Ścibor, Tomasz Tokarzewski, Anna Wójcik-Gryciuk], Wrocław: Edra Urban & Partner, cop., 2017.

BUW Wolny Dostęp RE951 .G76165 2017

To pierwsze polskie wydanie jednego z podstawowych podręczników dla optometrystów „Optometria” Theodore’a Grosvenora (oryginalny tytuł „Primary Care Optometry”).
Podręcznik został podzielony na trzy części: w pierwszej z nich zostały omówione wady refrakcji oraz widzenia obuocznego, w drugiej informacje dotyczące badania optometrycznego, trzecią część poświęcono diagnostyce optometrycznej.
Książka to niezastąpione źródłem wiedzy zarówno dla studentów optometrii, jak i dla praktykujących optometrystów, optyków i okulistów.




K J Prawo. Nauki polityczne

Nowe zasady dystrybucji ubezpieczeń, redakcja naukowa Jakub Pokrzywniak, Warszawa: Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., 2018.

BUW Wolny Dostęp KKP1006.N69 2018

Książka jest uniwersalnym przewodnikiem po ustawie z 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń. Ustawa, która weszła w życie 1 października 2018 r. zastępuje ustawę o pośrednictwie ubezpieczeniowym i została uznana za rewolucyjną w prawie ubezpieczeniowym. Publikacja skierowana jest do pracowników zakładów ubezpieczeń, brokerów i agentów ubezpieczeniowych, banków dystrybuujących

ubezpieczenia, prawników i innych pracowników rynku ubezpieczeniowego.






H GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia

Dobre praktyki obsługi osób z niepełnosprawnościami przez banki, Warszawa: Stampfli Polska, 2018.

BUW Magazyn 1310084

Książka stanowi zbiór doświadczeń z przystosowywania placówek bankowych do obsługi osób z niepełnosprawnościami.
Usługi bankowe to tylko jedna z wielu płaszczyzn działalności firm i instytucji, które stale chcą poprawiać jakość i wygodę obsługi wszystkich swoich klientów.
Książka ta to także przegląd wdrożonych i z powodzeniem funkcjonujących rozwiązań, ułatwiających swobodne korzystanie z oferty bankowej osób z różnymi niepełnosprawnościami. Niektóre z nich mogą posłużyć za przykład do realizacji w innych placówkach usługowych.




M N Muzyka. Architektura. Sztuki piękne

Jacek Dehnel, Dysharmonia czyli Pięćdziesiąt apokryfów muzycznych, Wrocław: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, [2018].

BUW Wolny Dostęp ML60 .D44 2018

Dysharmonia czyli Pięćdziesiąt apokryfów muzycznych Jacka Dehnela to książka znakomita, napisana z mistrzowską znajomością rzemiosła muzycznego oraz dużą dozą poczucia humoru. Za zachętę do przeczytania niech posłużą tytuły kolejnych rozdziałów: Mały przewodnik po operach zapomnianych i nieistniejących, Mały pitawal przestępstw dokonanych za pomocą instrumentów muzycznych, Mały słownik kompozytorów zapomnianych i nieistniejących. Jak widać znajdzie się coś dla miłośnika opery jak również dla miłośnika kryminałów. Każdy z rozdziałów czerpie, oczywiście, z pastiszowanych gatunków: przewodnika operowego, pitawalu i słownika biograficznego. Ale przede wszystkim ze śmiesznostek życia muzycznego w dawnych wiekach, z operowej przesady, z groteskowych incipitów arii, ze zmanierowania librecistów, dowolnie mieszających wątki historyczne, z absurdalnych wątków miłosnych i zwyczajów twórców. Obowiązkowa lektura dla melomanów.



Informacje o książkach przygotowały:
Anna Białanowicz-Biernat, Dorota Bocian, Maja Bogajczyk, Magdalena Fedorczyk-Falis, Lilianna Nalewajska – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń.

Obrazek tytułowy: Daniel Wehner: book. Flickr, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.