B L Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata
Sławomir Jarmuż, Paradoksalna psychologia, czyli zdrowy rozsądek na manowcach, Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2020.
BUW Wolny Dostęp: BF145.J37 2020.
Ludzie charakteryzują się skłonnością do ergonomii, jeśli chodzi o wykorzystywanie własnych zasobów. Wszystko, w czym uczestniczymy albo o czym się dowiadujemy, jest zazwyczaj bardziej skomplikowane, niż nam się w pierwszej chwili wydaje. Jednak aby nie obciążać mózgu analizowaniem wszystkich dostępnych i uwzględnianiem potencjalnych przyczyn, kształtujących daną sytuację, najczęściej upraszczamy, selekcjonujemy czynniki, nadajemy im różne znaczenie i przywiązujemy rzeczywistą wagę tylko do wybranych. Większość tego dzieje się w głowie automatycznie, bez udziału świadomości. Tak też powstają obiegowe opinie na temat tego, jak działają inni i jak funkcjonujemy my sami, np. społecznie czy psychicznie.
W książce „Paradoksalna psychologia” to ta druga sfera została wzięta na warsztat. Sławomir Jarmuż zagłębia się w problemy takie jak: wywieranie wpływu i jego (nie)skuteczność, związki prokrastynacji z perfekcjonizmem i autoweryfikacji z autowaloryzacją, rozproszenie odpowiedzialności w warunkach zagrożenia i udzielania pomocy, próżniactwo społeczne i inne. Są to sytuacje, które każdy z łatwością rozpozna pośród doświadczeń własnych lub zasłyszanych. Ponowne przyjrzenie się tym okolicznościom, dzięki ich głębszemu wyjaśnieniu zawartemu w publikacji, rzuci nowe światło na ich przebieg i na motywy i zachowania uczestników.
Zaletą książki jest także zamieszczona po każdym rozdziale bibliografia, dzięki której dociekliwi lub bardziej naukowo niż popularnonaukowo zorientowani czytelnicy mogą zgłębić przedstawione problemy.
AM C D-F GN700-875 Nauki historyczne
Magdalena Wiśniewska, Pewnego razu na Kaukazie: dziennik awanturniczy z podróży po Gruzji i Armenii, Poznań: Sorus, 2019.
BUW Wolny Dostęp DK672.9 .W57 2019
Magdalena Wiśniewska zaprasza w podróż samochodami przypadkowo spotkanych gruzińskich i armeńskich kierowców. Wielka improwizacja po drogach i bezrdożach Armenii i Gruzji.
K J Prawo. Nauki polityczne
Adam Bartosiewicz, Tarcza antykryzysowa: szczególne rozwiązania w prawie podatkowym, rozliczeniach ZUS i wybranych aspektach prawa pracy związane z COVID-19, Warszawa: Wolters Kluwer, 2020.
BUW Wolny Dostęp KKP3550 .B378 2020
Epidemia skomplikowała Polakom życie. Gospodarka znalazła się w ciężkim położeniu i tym samym przedsiębiorcy nie są wolni od problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Konieczność wprowadzenia instrumentów prawnych, które byłyby wsparciem dla gospodarki stała się faktem.
Autor monografii doktor nauk prawnych Adam Bartosiewicz jest doradcą podatkowym i radcą prawnym. Przepisy – znane pod nazwą tarcza antykryzysowa – zostały wprowadzane ustawą z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 ze zm.) oraz zmianami wynikającymi przede wszystkim z ustawy z 31.03.2020 r. (Dz.U. poz. 568) i ustawy z 9.04.2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk sejm. nr 330). Adam Bartosiewcz występuje w książce jako doradca wszystkich zainteresowanych tarczą antykryzysową, którzy czują się pogubieni w solidnym gąszczu przepisów. Autor publikacji prezentuje i omawia kwestie związane z prawem podatkowym, składkami ZUS, dofinansowaniami do wynagrodzeń, a także świadczeniami postojowymi. Warte uwagi są również umieszczone w książce wzory pism i wniosków:
wstecznego rozliczenia straty,
odroczenia terminów płatności zaliczek od wynagrodzeń,
zwolnień ze składek ZUS,
dofinansowania do wynagrodzeń,
świadczeń postojowych.
M N Muzyka. Architektura. Sztuki piękne
Jarosław Trybuś, Warszawa niezaistniała : niezrealizowane projekty urbanistyczne i architektoniczne Warszawy dwudziestolecia międzywojennego, wyd. II uzup., Warszawa: Muzeum Powstania Warszawskiego: Muzeum Narodowe w Warszawie: Fundacja Bęc Zmiana ; Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2019.
BUW Wolny Dostęp NA1455.P62 W3779 2019
Jak wyglądałaby Warszawa, gdyby II wojna światowa nie przeszkodziła polskim urbanistom i architektom 20-lecia międzywojennego zrealizować ich ambitne plany? Czy zamiast z Okęcia latalibyśmy z Gocławi? Czy zamiast na Stadion Narodowy i do „Skaryszaka” jeździłoby się podziwiać wystawę krajową? Z kolei czy grill ze znajomymi na Polu Mokotowskim zastąpiłby spacer po ekskluzywnej dzielnicy mieszkaniowej i wizyta w Świątyni Opatrzności Bożej?
Czytając i oglądając do tej pory niepublikowane plany, projekty i zdjęcia zobaczysz Warszawę niezaistniałą, nowoczesną i monumentalną. Warszawę naznaczoną duchem nacjonalizmu i militaryzmu, odzwierciedlającą śmiałe marzenia młodego państwa.
A Z Dzieła treści ogólnej. Bibliotekoznawstwo
Działowy Tomasz, Zdolny do wszystkiego, Warszawa: Altenberg, 2019.
BUW Wolny Dostęp ZA3075 .G55 2019
Tomasz „Gimper” Działowy opisał metody, dzięki którym można sprytnie i umiejętnie wykorzystać zasoby Internetu do tego by pracować lepiej i wydajniej zarówno w regularnej pracy, własnym biznesie czy w ramach swojej pasji.
Jego książka odpowiada między innymi na pytania:
- Jak zdobywać i dbać o znajomości z innymi osobami?
- Jak przeprowadzać dobry research w Internecie i wykorzystywać go na swoją korzyść?
- W jaki sposób projektować swoje profile w mediach społecznościowych?
- Jak tworzyć własną markę i wizerunek przy użyciu Internetu?
- Jak uczyć się dowolnej wiedzy i umiejętności nie płacąc za to?
- Jak okiełznać potęgę sieci?
Informacje o książkach przygotowali:
Dorota Bocian, Anna Gimlewicz, Anna Kamińska, Tomasz Kasprowicz, Lilianna Nalewajska.