BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – październik 2020

Okładka książki Paradoksalna psychologia. Na czerwonym tle tułów w białej koszuli z krawatem nad nim okulary wiszące w powietrzu.B L     Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata

Sławomir Jarmuż, Paradoksalna psychologia, czyli zdrowy rozsądek na manowcach, Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2020.

BUW Wolny Dostęp: BF145.J37 2020.

Ludzie charakteryzują się skłonnością do ergonomii, jeśli chodzi o wykorzystywanie własnych zasobów. Wszystko, w czym uczestniczymy albo o czym się dowiadujemy, jest zazwyczaj bardziej skomplikowane, niż nam się w pierwszej chwili wydaje. Jednak aby nie obciążać mózgu analizowaniem wszystkich dostępnych i uwzględnianiem potencjalnych przyczyn, kształtujących daną sytuację, najczęściej upraszczamy, selekcjonujemy czynniki, nadajemy im różne znaczenie i przywiązujemy rzeczywistą wagę tylko do wybranych. Większość tego dzieje się w głowie automatycznie, bez udziału świadomości. Tak też powstają obiegowe opinie na temat tego, jak działają inni i jak funkcjonujemy my sami, np. społecznie czy psychicznie.

W książce „Paradoksalna psychologia” to ta druga sfera została wzięta na warsztat. Sławomir Jarmuż zagłębia się w problemy takie jak: wywieranie wpływu i jego (nie)skuteczność, związki prokrastynacji z perfekcjonizmem i autoweryfikacji z autowaloryzacją, rozproszenie odpowiedzialności w warunkach zagrożenia i udzielania pomocy, próżniactwo społeczne i inne. Są to sytuacje, które każdy z łatwością rozpozna pośród doświadczeń własnych lub zasłyszanych. Ponowne przyjrzenie się tym okolicznościom, dzięki ich głębszemu wyjaśnieniu zawartemu w publikacji, rzuci nowe światło na ich przebieg i na motywy i zachowania uczestników.

Zaletą książki jest także zamieszczona po każdym rozdziale bibliografia, dzięki której dociekliwi lub bardziej naukowo niż popularnonaukowo zorientowani czytelnicy mogą zgłębić przedstawione problemy.


 

Okładka książki Pewnego razu na kaukazie, w tle zdjęcie ośnieżonych stoków w oddali.AM C D-F GN700-875      Nauki historyczne

Magdalena Wiśniewska, Pewnego razu na Kaukazie: dziennik awanturniczy z podróży po Gruzji i Armenii, Poznań: Sorus, 2019.

BUW Wolny Dostęp DK672.9 .W57 2019

Magdalena Wiśniewska zaprasza w podróż samochodami przypadkowo spotkanych gruzińskich i armeńskich kierowców. Wielka improwizacja po drogach i bezrdożach Armenii i Gruzji.

 

 

 


 

Okładka książki Tarcza antykryzysowaK J     Prawo. Nauki polityczne 

Adam Bartosiewicz, Tarcza antykryzysowa: szczególne rozwiązania w prawie podatkowym, rozliczeniach ZUS i wybranych aspektach prawa pracy związane z COVID-19, Warszawa: Wolters Kluwer, 2020.     

BUW Wolny Dostęp KKP3550 .B378 2020

Epidemia skomplikowała Polakom życie. Gospodarka znalazła się w ciężkim położeniu i tym samym przedsiębiorcy nie są wolni od problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Konieczność wprowadzenia instrumentów prawnych, które byłyby wsparciem dla gospodarki stała się faktem.

Autor monografii doktor nauk prawnych Adam Bartosiewicz jest doradcą podatkowym i radcą prawnym. Przepisy – znane pod nazwą tarcza antykryzysowa – zostały wprowadzane ustawą z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 ze zm.) oraz zmianami wynikającymi przede wszystkim z ustawy z 31.03.2020 r. (Dz.U. poz. 568) i ustawy z 9.04.2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk sejm. nr 330). Adam Bartosiewcz występuje w książce jako doradca wszystkich zainteresowanych tarczą antykryzysową, którzy czują się pogubieni w solidnym gąszczu przepisów. Autor publikacji prezentuje i omawia kwestie związane z prawem podatkowym, składkami ZUS, dofinansowaniami do wynagrodzeń, a także świadczeniami postojowymi. Warte uwagi są również umieszczone w książce wzory pism i wniosków:

wstecznego rozliczenia straty,

odroczenia terminów płatności zaliczek od wynagrodzeń,

zwolnień ze składek ZUS,

dofinansowania do wynagrodzeń,

świadczeń postojowych.


 

Okładka książki Warszawa ziezaistniałaM N    Muzyka. Architektura. Sztuki piękne

Jarosław Trybuś, Warszawa niezaistniała : niezrealizowane projekty urbanistyczne i architektoniczne Warszawy dwudziestolecia międzywojennego, wyd. II uzup., Warszawa: Muzeum Powstania Warszawskiego: Muzeum Narodowe w Warszawie: Fundacja Bęc Zmiana ; Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2019.

BUW Wolny Dostęp NA1455.P62 W3779 2019

Jak wyglądałaby Warszawa, gdyby II wojna światowa nie przeszkodziła polskim urbanistom i architektom 20-lecia międzywojennego zrealizować ich ambitne plany? Czy zamiast z Okęcia latalibyśmy z Gocławi? Czy zamiast na Stadion Narodowy i do „Skaryszaka” jeździłoby się podziwiać wystawę krajową? Z kolei czy grill ze znajomymi na Polu Mokotowskim zastąpiłby spacer po ekskluzywnej dzielnicy mieszkaniowej i wizyta w Świątyni Opatrzności Bożej?

Czytając i oglądając do tej pory niepublikowane plany, projekty i zdjęcia zobaczysz Warszawę niezaistniałą, nowoczesną i monumentalną. Warszawę naznaczoną duchem nacjonalizmu i militaryzmu, odzwierciedlającą śmiałe marzenia młodego państwa.


 

Okładka książki Zdolny do wszystkiego. Na niech rysunek głowy z widocznymi w środku kołami zębatymi.A Z     Dzieła treści ogólnej. Bibliotekoznawstwo

Działowy Tomasz, Zdolny do wszystkiego, Warszawa: Altenberg, 2019.

BUW Wolny Dostęp ZA3075 .G55 2019

Tomasz „Gimper” Działowy opisał metody, dzięki którym można sprytnie i umiejętnie wykorzystać zasoby Internetu do tego by pracować lepiej i wydajniej zarówno w regularnej pracy, własnym biznesie czy w ramach swojej pasji.

Jego  książka odpowiada między innymi na pytania:

  • Jak zdobywać i dbać o znajomości z innymi osobami?
  • Jak przeprowadzać dobry research w Internecie i wykorzystywać go na swoją korzyść?
  • W jaki sposób projektować swoje profile w mediach społecznościowych?
  • Jak tworzyć własną markę i wizerunek przy użyciu Internetu?
  • Jak uczyć się dowolnej wiedzy i umiejętności nie płacąc za to?
  • Jak okiełznać potęgę sieci?

 

Informacje o książkach przygotowali:

Dorota Bocian, Anna Gimlewicz, Anna Kamińska, Tomasz Kasprowicz, Lilianna Nalewajska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.