BuwLOG

Pierwszy w historii BUW Erasmus Library Staff Week

grupa osób siedzi na schodach we wnętrzu
Zaczynamy! fot. Kamila Krzyżanowska

Wreszcie się udało! Erasmus Library Staff Week planowaliśmy od listopada 2019 r. Pierwotnie miał odbyć się w czerwcu 2020 r., ale wiadomo_co popsuło wszystkie plany. Jeszcze resztkami wrodzonego, bibliotekarskiego optymizmu myśleliśmy o przełożeniu wydarzenia na wrzesień 2020 r., ale pandemia jednak wygrała i dopiero w październiku 2021 r. odważyliśmy się wrócić do pomysłu i zaproponować termin 2024 czerwca 2022 r. W międzyczasie oczywiście kilka osób wybranych w 2019 r. zdążyło zrezygnować (z wzięcia udziału czy nawet z pracy), ostatecznie zebrała się grupa 16 zmotywowanych bibliotekarek i bibliotekarzy i w taki sposób w przedostatnim tygodniu czerwca rozpoczął się pierwszy w historii BUW Library Staff Week, dofinansowany ze środków programu Erasmus+. Była to niezapomniana zawodowa (i towarzyska) przygoda zarówno dla naszych gościń i gości, jak i dla nas – BUWowców.

Gościliśmy bibliotekarki i bibliotekarzy z: Belgii – College of Europe w Brugii, Bułgarii – American University in Bulgaria, Chorwacji – Miejska i uniwersytecka biblioteka w Osijek oraz Biblioteka Biomedycyny i Zdrowia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Rijece, Francji – Science Po w Paryżu oraz Biblioteki Centrum Edukacyjnego Francuskiego Czerwonego Krzyża w Auvergne Rhône-Alpes, Hiszpanii – Biblioteka Uniwersytetu Complutense w Madrycie, Łotwy – Biblioteka Vidzeme University of Applied Sciences, Niemiec – Biblioteka Instytutu Etnologii Uniwersytetu w Münster, Szwecji – Biblioteka Uniwersytetu w Lund, Węgier – biblioteka Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Semmelweis w Budapeszcie oraz Uniwersyteckiej i Narodowej Biblioteki Uniwersytetu w Debrecen, Wielkiej Brytanii – dział Knowledge and Digital Services na Uniwersytecie w Winchester oraz Biblioteka Uniwersytetu w Bristolu.

Przygotowany przez BUW program, którego staraliśmy się nie przeładować, obejmował to, co najważniejsze w Polsce z punktu widzenia szkolnictwa wyższego, a zatem też bibliotek akademickich. Zaczęliśmy od procesu budowania strategii BUW, żeby pokazać uczestnikom, jakie kierunki działania obraliśmy. Wprowadziliśmy także gościnie i gości w zaułki (ale bez meandrowania!) obecnej sytuacji szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce, w kontekście Ustawy o szkolnictwie wyższym i ewaluacji nauki – wszak to także elementy wpływające na naszą działalność. Bardzo dużą część programu wypełniły zadania, którymi na co dzień zajmuje się OUIS – oferta naszych szkoleń i usług informacyjnych dla studentów, ale i badaczy, potrzeby użytkowników zagranicznych, otwarta nauka, zaangażowanie BUW w IDUB, wreszcie Sojusz 4EU+ i związane z nim projekty, w których BUW bierze udział. Nie zabrakło powrotu do przeszłości, czyli funkcjonowania biblioteki w trakcie pandemii.

grupa osób słucha czegoś siedząc przy stole
Wsłuchani w prezentację OPW. fot. Kamila Krzyżanowska

Do programu dodaliśmy też kilka punktów – buwowych powodów do dumy. I tak: zachwyciliśmy krótkimi pokazami zbiorów specjalnych, oczarowaliśmy parkiem maszyn, czyli skanerami i projektami digitalizacyjnymi, zmotywowaliśmy spójnością działań promocyjnych oraz zdobyliśmy dodatkowe uznanie, prezentując ogólnopolską działalność Centrum NUKAT.

W drugim dniu szkolenia to my mogliśmy się czegoś nauczyć, biorąc udział w sesjach prezentacji bibliotek reprezentowanych przez uczestników i uczestniczki staff week.

A ostatniego dnia gościnie i goście wzięli udział w sesji job shadowing, czyli indywidualnie lub w małych grupach dogłębniej zapoznali się z pracą wybranych przez siebie wcześniej jednostek BUW. Były to: Gabinet Zbiorów Kartograficznych, Gabinet Zbiorów XIX Wieku, Oddział Obsługi Informatycznej, Oddział Opracowania Zbiorów, Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy, Oddział Rozwoju Zasobów Elektronicznych, Oddział Udostępniania, Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń, Oddział Wydawnictw Ciągłych oraz Pełnomocniczki Dyrektor BUW.

grupa osób siedzi przy stole
Job shadowing w OUIS. fot. Anna Książczak

Nie zabrakło oferty kulturalnej. Dla duszy były: oprowadzanie po kampusie głównym przez pracownika Muzeum UW, spacer z przewodniczką nad Wisłą i po Starym Mieście, zwiedzanie Zamku Królewskiego oraz Łazienek Królewskich i Pałacu na Wyspie. Z kolei dla ciała – pełna pierogów pożegnalna kolacja w Zapiecku, w której z przyjemnością dotrzymaliśmy towarzystwa naszym gościom. Uczestnicy szkolenia założyli sobie na jednym z komunikatorów grupę Warsaw Erasmus 2022, do której zaprosili także nas. Umawiali się na niej na popołudniowe miejskie aktywności ;), a wyjeżdżając z Warszawy kilka osób wyznało publicznie, że już tęskni i myśli o powrocie do Polski w charakterze turysty.

grupa osób stoi przed budynkiem
fot. Lilianna Nalewajska
grupa osób stoi przed budynkiem z kolumnami
fot. Lilianna Nalewajska
grupa osób siedzących przy stole
W oczekiwaniu na pierogi. fot. Zuzanna Sendor
grupa osób siedzących przy stole
I z drugiej strony stołu. fot. Zuzanna Sendor

Jak na dobre szkolenie przystało, pod jego koniec poprosiliśmy uczestniczki i uczestników o wypełnienie anonimowych ankiet ewaluacyjnych. Darujmy sobie fałszywą skromność – staff week wyszedł nam bardzo dobrze. Pracowaliśmy intensywnie nad jego przygotowaniem i ta praca została zauważona. W pytaniach skalowych (1–5) wszystko na piątkę, w komentarzach – uwagi na temat: wrażenia, jakie wywarła nasza pasja do wykonywanej pracy, sposobu, w jakim o niej opowiadamy, zgranego, lubiącego się zespołu, dobrej organizacji wydarzenia, liczby studentów, których codziennie u nas widziano (sesja oblige) oraz budynku – akurat w tej kategorii prawie zawsze bijemy wszystkich na głowę.

To był intensywny tydzień, ale niósł nas dobrą energią. Obserwując zainteresowanie i zaangażowanie naszych gościń i gości, dzieląc z nimi doświadczenia zawodowe, pokazując to, co w BUW nam wychodzi, jednocześnie nie kryjąc tego, nad czym musimy jeszcze popracować, pokazaliśmy, że jesteśmy biblioteką akademicką na europejskim poziomie, będącą w stanie zaproponować ciekawy, inspirujący program w ramach Erasmus Staff Week. Jesteśmy zmotywowane i zmotywowani. To była pierwsza edycja, przed nami bez wątpienia kolejne.

Wstańcie, ludzie, wstańcie wszędzie,

Ja nowinę niosę wam:

Na gwiaździstym firmamencie

Bliska radość błyszczy nam.

[F. Schiller – „Oda do radości”]

grupa osób we wnętrzu, siedzą
Już po rozdaniu certyfikatów uczestnictwa, zdjęcie na pożegnanie. fot. Sylwia Breczko

Anna Książczak-Gronowska, Lilianna Nalewajska, Zuzanna Sendor, Zuza Wiorogórska, Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń

2 comments for “Pierwszy w historii BUW Erasmus Library Staff Week

  1. iwona w.
    30 czerwca 2022 at 21:48

    Gratulacje! Musimy tylko szerzej promować kolejne ESW, bo pytają o nie koledzy z bibliotek wydziałowych dla swoich zagranicznych kontaktów. Raz jeszcze gratuluję 🙂

  2. 1 lipca 2022 at 11:10

    Thank you so much. It has been a week plenty of experiences and a opportunity for share a lot of information with my other colleagues

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.