Na przedostatniej ósmej półce chciałbym przybliżyć twórczość mniej lub bardziej znanych pisarzy. Twórców piszących wiersze, które ubrane przez innych w muzykę stają się piosenkami, jak i autorów tworzących typowe słowa piosenek. Wszystkich ich łączą góry i zamiłowanie do natury.
Z wierszy Wiesławy Kwinto-Koczan (ps. Wuka) korzystają zespoły z nurtu piosenki literackiej takie jak Małżeństwo z Rozsądku, Cisza Jak Ta, Dom o Zielonych Progach i wielu innych. Tomik wierszy „Szlakiem …” jest jakby w tytule zaproszeniem do wędrówki po ścieżkach poezji. W tomikach „Przez Bieszczad” i „Przez życie” ruszamy z poetką w podróż po górach. W pierwszym zaprasza nas w Bieszczady widziane jej oczami, natomiast w drugim wskazuje nam drogę życia i rzeczy, które w tej wędrówce są ważne. Warto po nie sięgnąć i ruszyć po bardziej lub mniej znanych szlakach. Również polecam poszukać innych tomików wierszy Wiesławy Kwinto-Koczan „Nocne niebo śpiewa aniołami”, „Zawrócić” i „Słowa-szepty”.
A gdy mi tylko zostaną wspomnienia
Wiesława Kwinto-Koczan „Chleba naszego poprzedniego”
I stopy po górach nie zechcą już nosić,
spojrzę do tyłu, zajrzę w głąb siebie
i będę Ciebie najgorliwiej prosić:
Chleba naszego poprzedniego daj mi,
aby nakarmić głodnych myśli sforę,
żeby z tęsknoty przestały ujadać,
u kolan przycupnęły w wieczorową porę.
Chleba naszego poprzedniego daj mi,
bo żyć nie umiem w żaden inny sposób,
daj we wspomnieniach jego zapach poczuć
pogodzić się łatwiej z zakrętami losu.
Następnym może znanym, a może nie, poetą jest Tomasz Borkowski, twórca i współzałożyciel zespołu Na Bani. Niestety znam tylko jego teksty śpiewane, ale jakże piękne, pobudzające wyobraźnię i przenoszące nas w krainę łagodności.
Podobnie ma się z twórczością Mariusza Borowca, Wojtka Szymańskiego, Michała Łangowskiego, Jarosława Kochanowskiego, Bartka Peltona i wielu, wielu innych.
Na polanie na śniadanie
Przyszły sobie dwie młode łanie
Jedna łania trochę większa
A ta druga ciut ciut mniejszaref.
Drogi Lesie kręta drogo
I ty piękna górska wodo
Jak daleko w kilometrach
A jak blisko mego serca
Nad górami nad lasami
Słońce bawi się w berka z chmurami
Byle dalej od zachodu
Jutro harce znów od wschoduByć człowiekiem to pytanie
Wojciech Szymański „Drogi Lesie”
Jakże czasem trudno odpowiedzieć sobie na nie
Trzeba tylko więcej dawać niż zabierać
Więcej kochać
Wszystkich wyżej wymienionych można posłuchać na płytach/składankach, jak również w wykonaniu solowym z zespołami. Wiele z piosenek znajdujących się na płytach można usłyszeć na górskich szlakach. Wędrując od schroniska do schroniska na pewno natkniemy się poezję śpiewaną w lepszym lub gorszym wykonaniu. I właśnie dlatego warto sięgnąć po oryginalne wykonania, bo można wtedy dostrzec wrażliwość i przesłanie jakie chciał przekazać twórca – poeta i muzyk.
Zachęcam do sięgnięcia po tomiki wierszy i po płyty z krainy łagodności, lub do poszukiwania wymienionych poetów i twórców piosenek w internecie.
Adam Pietrzak, Oddział Przechowywania Zbiorów