Po raz pierwszy napotkaliśmy obce gatunki (…) tworzące złożony ekosystem . Są ich biliony (…) pulsujące życiem setki rywalizujących i współistniejących ze sobą gatunków. Liczy się różnorodność… Utrata pomniejszego plemienia nie odegra większej roli, ale jeśli kilka „złych gatunków” zacznie przejmować kontrolę skutki mogą być katastrofalne (…) Te małe istotki będą się przekrzykiwać, a my będziemy mogli je zignorować niczym grupkę dzieci wołających jedno przez drugie. Problem pojawia się wtedy, gdy jedna grupa zaczyna dominować. Tworząc gang, te czarne charaktery będą miały na nas znacznie większy wpływ.
O czym mowa. O nowo odkrytych gatunkach zwierząt, roślin czy dziko żyjących plemionach Amazonii? Nie! To opis nas, nas samych, a raczej życia wewnątrz nas. Badania wykazały iż człowiek w 50% składa się z bakterii i w 50% z komórek ludzkich[1]. Mikrobiom, bo o nim mowa, stanowi połowę mnie i ciebie, a czym jest ów mikrobiom? Michael Moslejy w książce „Jelita wiedzą lepiej” zabiera nas w ciekawą i odkrywczą podróż po zakamarkach przewodu pokarmowego. To zapis eksperymentu prowadzonego w Muzeum Nauki w Londynie, gdzie autor po połknięciu kamery prowadził na żywo relację z tajemniczego świata jelit. Relacja okraszona ciekawym wykładem o działaniu ludzkiego organizmu oraz o głównych bohaterach – mikrobiomu jego dobrych i złych plemionach. Mikrobiom, nasi dobrzy starzy przyjaciele: Firmicutes, Bacteroidetes, Akkermansia, Christensenella, Lactobacillus, Bifidobacterium z kwasem masłowym i czarne charaktery: Campylobacter, E.Coli, Salmonella, Clostridium difficile.
Trafiłam na tę książkę szukając literatury na temat własnej choroby. Różni się od wielu innych tego typu pozycji, ciekawym podejściem do tematu. Autor nie skupia się na jednostkach chorobowych, nie przedstawia suchego naukowego wywodu na temat działania przewodu pokarmowego. Odkrywa z nami tajniki ciała. Z humorem ukazuje mieszkańców planety, która nazywa się człowiek. To jak oglądanie popularnej w latach 80′ kreskówki „Było sobie życie” z tym, że ograniczone do jednego organu – jelita. Odkrywamy środowisko i życie naszych „mikrobiotycznych plemion” i tego jak wpływają na nasze życie, osobowość, preferencje pokarmowe, czemu lubimy słodycze i dlaczego tyjemy. Przez obrazowe przedstawienie tematu zrozumiałam własne jelita, zaakceptowałam chorobę, poznałam własny mikrobiom. Pomogło mi to zaakceptować dietę i wydłużyć okres remisji WZJG (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, Colitis ulcerosa). Dla Was książka może byś po prostu ciekawa, odkrywająca działanie ludzkiego ciała. Możecie poznać mikroskopijnych mieszkańców, a co za tym idzie poprawić własne samopoczucie, dzięki zastosowaniu dwufazowego programu odnowy mikrobiomu, zaproponowanemu i opracowanemu przez autora. Poszerzyć wiedzę na temat chorób jelit, na które zapadalność wzrasta, a liczba chorych w Polsce wynosi obecnie ponad 50 000. Częstość rozpoznań stanowi obecnie: WZJG -700 przypadków, a ChL-C (choroba Leśniowskiego-Crohna) od 180-250 osób rocznie[2]. Pomimo to wiele osób długo swoich dolegliwości żołądkowych nie wiąże z poważnymi chorobami zrzucając na karb tempa życia i stres, doprowadzając do ciężkich stanów zapalnych czy raka jelita. Będąc bardziej świadomym własnego ciała możemy zapobiec chorobom, dlatego też zachęcam do lektury oraz odwiedzenia strony Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita” https://j-elita.org.pl/.
Joanna Maciejewska, Gabinet Dokumentów Życia Społecznego
[1] R.Sender, S.Fuchs, R.Milo i in., Revised estimates for the numer of human andbacteria cells in the body, PLoS Biol, 2016. http://jurnals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.1002533.
[2]Częstotliwość zachorowań, Źródło: https://j-elita.org.pl/czestosc-zachorowan/
Michael Mosley: Jelita wiedzą lepiej : jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało. Kraków, 2018. BUW klasyfikacja WD: RC819.D5 M67165 2018