BuwLOG

Proust dla początkujących

Kontynuując wątek o książkach Alain’a de Botton’a (zob. Alain de Botton – kierunek szczęście), chciałabym polecić również książkę Jak Proust może zmienić twoje życie, w której Alain de Botton bierze pod lupę cykl „W poszukiwaniu straconego czasu”.
Okładka książki Alaina de Botton "Jak Proust może zmienić twoje życie"
Isaac Bashevis Singer napisał kiedyś: Nie mogłem skończyć Prousta. Tyle tomów, to jest przeciwne pisarstwu. Takie długie powieści pisze się dla profesorów. Jeśli ktoś się męczy, czytając książkę, to znaczy, że to nie jest dobra książka.” Oczywiście pisarz miał prawo do własnej opinii i zapewne, w czasach studenckich, podzieliłabym jego zdanie. Pamiętam swoje zniechęcenie, gdy musiałam przeczytać W stronę Swanna (pierwszy tom cyklu) w oryginale na egzamin z literatury francuskiej – powieść ta jawiła mi się jako istne „flaki z olejem”.
Po przeszło 20 latach od tej męczącej wtedy lektury, natrafiłam na książkę autora popularnych pozycji z tematyki „filozofia życia codziennego” o intrygującym tytule, która skłania mnie ku relekturze  kilku tomów cyklu. Jak czytać Prousta, podawał w 1934 r. w zabawny sposób jego tłumacz, Tadeusz Boy-Żeleński:  dostać grypy, obłożyć się w łóżku kilkunastoma tomami Prousta i czytać bez przerwy, wejść w świat Prousta, zanurzyć się w jego atmosferę.
Myślę, że wcale nie trzeba dogłębnie znać twórczości Prousta, żeby docenić nowe, filozoficzne, ale i przystępne spojrzenie de Botton’a na całość cyklu. Przeciwnie – poprzez lekturę książki de Botton’a, czytelnicy, których dotychczas odstraszało to monumentalne, czasami nużące dzieło, mogą odkryć zupełnie inną jego stronę, bliską codziennemu życiu, i odczytywać je jako swoisty poradnik – jak kochać życie, jak być dobrym przyjacielem, jak radzić sobie z cierpieniem, jak panować nad emocjami, wreszcie: jakie korzyści może dawać literatura, a nawet jak i dlaczego czasem jest zdrowo rozstać się z książką. Oczywiście, nie należy podchodzić do tego tematu śmiertelnie poważnie i nie traktować W poszukiwaniu…. jako wyroczni i leku na wszystkie troski.

A jeśli nie mamy ochoty czytać samego Prousta, ale jesteśmy ciekawi osoby pisarza – to książkę de Botton’a czyta się także jak biografię, pełną ciekawych i nieznanych szczegółów z życia Marcela P.

Piszę o:

Jak Proust może zmienić Twoje życie / Alain de Botton ; przekł. Wacław Sadkowski. – Warszawa, 2013.
Klasyfikacja WD : PQ2631.R63 Z545165 2013
W stronę Swanna / Marcel Proust ; przeł. Tadeusz Żeleński (Boy). – Warszawa, 2000.
Klasyfikacja WD: PG2631.R63 A7165 2000 t.1

Cytuję:
Singer. pejzaże pamięci / Agata Tuszyńska. – Kraków, 2010.
Klasyfikacja WD: PJ5129.S49 Z95 2010
Obiad literacki. Proust i jego świat / Tadeusz Żeleński (Boy). – Warszawa, 1958.
Klasyfikacja WD: PG7158 .Z396 1956 t.13

Justyna Koziak, Oddział Opracowania Zbiorów 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.