BuwLOG

BUW i Hulakula, czyli historia pewnego sąsiedztwa w pytaniach i odpowiedziach

W ostatnich tygodniach sporo się dzieje wokół sprawy wyprowadzki Rodzinnego Centrum Rozrywki Hulakula z budynku BUW.

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,16958164,Hulakula_wyprowadzi_sie_z_BUW__Zabierze_ze_soba_scianki_.html
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,17352069,Hulakula_za_dwa_miesiace_musi_wyprowadzic_sie_z_BUW.html
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,17359733,Najwyzszy_czas_dla_BUW_u__by_rozstac_sie_z_Hulakula.html ten sam tekst w postaci pdf: buw_a_hulakula
http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/koniec-bibliotek-wydzialowych-poznalismy-plany-uniwersytetu,3277019,artgal,t,id,tm.html

Postanowiliśmy wyjaśnić w przystępnej formie, jak sprawa wygląda z punktu widzenia Biblioteki.

1. Czy BUW wyrzuca Hulakulę z budynku przy Dobrej?

Nie, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie nie jest stroną umowy z firmą BMG Entertainment, właścicielem Hulakuli. Tak jak 15 lat temu nie decydowaliśmy o tym, kto będzie naszym sąsiadem na poziomie -1, tak teraz nie BUW podjął decyzję o dalszych losach tej przestrzeni. To jest decyzja Uniwersytetu Warszawskiego.

2. Czy ktokolwiek wyrzuca Hulakulę z budynku przy Dobrej?

Uniwersytet wyjaśnia: Umowa pomiędzy UW a firmą BMG Entertainment na użytkowanie powierzchni na poziomie -1 w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej zawarta była na okres do 30 czerwca 2014. Za zgodą Senatu UW oraz w porozumieniu z firmą BMG Entertainment władze uczelni wystąpiły do Ministerstwa Skarbu Państwa o jej przedłużenie do końca roku 2014, tak aby zagwarantować niezbędny czas na przeprowadzenie procedury konkursowej na następny wynajem. W tym czasie przeprowadzone zostały dwa konkursy. Niestety, na żaden z nich nie wpłynęła oferta spełniająca założone kryteria, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Skarbu Państwa i aktualnymi warunkami oraz standardami wynajmu.

Dodatkowo władze Uniwersytetu zgodziły się przesunąć datę opuszczenia Biblioteki przez Hula Kulę o kolejne trzy miesiące (do końca marca 2015), tak by miała ona więcej czasu na znalezienie nowej siedziby. Powinno to ułatwić jej przeniesienie wyposażenia (torów do gry w kręgle, dyskoteki, baru, automatów do gier i placyku zabaw dla dzieci) do nowego miejsca i kontynuowanie działalności.

3. Czy magazyn z książkami zajmie cały poziom -1?

Nie, obecnie BUW nie potrzebuje całej tej przestrzeni. Magazyn zajmie jej część. Decyzję, jak będzie wykorzystana pozostała przestrzeń podejmie Uniwersytet Warszawski.

4. Czy BUW naprawdę potrzebuje tej przestrzeni? Przecież to nowy budynek, a książek papierowych przybywa wolniej, niż kiedyś.

Tak, dodatkowa przestrzeń jest Bibliotece bardzo potrzebna. W magazynie zwartym na poziomie 0,00 już nie ma miejsca na nowe książki i czasopisma. Przybywa tam rocznie ok. 20 000 woluminów (w 2013 r. 20 053), nie ma już żadnych rezerw.

5. Co się będzie działo na poziomie -1 po 31 marca?

UW deklaruje chęć odbudowania ścianek działowych, które Hulakula ma obowiązek zdemontować, co zajmie z pewnością jakiś czas. Część najemców wróci na swoje miejsca. W tej przestrzeni, która ma pełnić funkcje magazynu, muszą zostać przeprowadzone prace adaptacyjne.

6. Czy BUW korzystając ze zmian na poziomie -1 chce „wchłonąć” wszystkie biblioteki wydziałowe?

Nie, taka sytuacja nie byłaby możliwa, ale wydaje się, że Uniwersytet potrzebuje dyskusji na ten temat, czy i które biblioteki mogłyby na Powiślu funkcjonować lepiej, niż w swoich dotychczasowych lokalizacjach.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *