Państwowa Publiczna Naukowo-Techniczna Biblioteka Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku (przyjęty skrót od nazwy rosyjskiej GPNTB SO RAN) obchodziła jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Biblioteka założona pierwotnie w Moskwie (17 czerwca 1918 r.), została przeniesiona do Nowosybirska na mocy postanowienia Rady Ministrów ZSRR z 17 X 1958 r., w celu zapewnienia zaplecza warsztatowego dla pracowników nauki i studentów z niezwykle szybko rozwijającego się młodego ośrodka naukowego. Obecnie GPNTB SO RAN jest największą biblioteką za Uralem, jedną z największych bibliotek Rosji i świata. Jej zbiory tradycyjne, papierowe liczą obecnie ponad 14,5 mln jednostek magazynowych. Biblioteka gromadzi oczywiście także zbiory elektroniczne i bazy danych oraz prowadzi własną bibliotekę cyfrową. Jest samodzielnym podmiotem w strukturach Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk, jest także ośrodkiem badawczym, ma prawo nadawania stopni naukowych w zakresie bibliotekoznawstwa i bibliologii. Posiada także zbiory historyczne, rękopisy, stare druki, rzadkie książki XIX -XXI w., prowadzi aktywne prace archeograficzne, zajmuje się promocją nauki, służy pomocą metodologiczną i doradztwem innym bibliotekom regionu, w swojej strukturze ma także Centrum Nauki i Kultury Polskiej. Od 2013 r. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie i GPNTB SO RAN w Nowosybirsku współpracującą ze sobą w zakresie działalności naukowej, wymiany doświadczeń dotyczących nowych technologii bibliotecznych, wymiany informacji i literatury.
12-15 września 2018 r. w GPNTB SO RAN odbyły się główne obchody rocznicowe, których najważniejszym punktem była Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna Nauka, technologie i informacja w bibliotekach. Obrady Konferencji odbywały się podczas sesji plenarnych i w 14 sekcjach, pogrupowanych w bloki tematyczne: Kultura książki, Rozwój bibliotek, Biblioteki naukowe, Nowe trendy, Forum książki.
Konferencji towarzyszyły dodatkowe wydarzenia:
- Międzynarodowy Festiwal Kniżnaja Sibir, przeznaczony dla szerokiego kręgu odbiorców
oraz wystawy:
- GPNTB SO RAN z okazji 100-lecia powstania i 60-lecia włączenia w struktury Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk;
- Prace uczonych GPNTB SO RAN: monografie;
- Nauka, technologie i informacja w bibliotekach;
- Naukometria – zwierciadło nauki;
- 100 lat – 100 książek;
- Zabytkowe książki pustelników z tajgi;
- Czasopisma naukowe Nowosybirska.
Uczestnicy konferencji mogli też wziąć udział w wycieczkach przygotowanych specjalnie dla nich, podczas których mieli okazję zapoznać się ze zbiorami i organizacją innych bibliotek Nowosybirska. Z okazji jubileuszu zasłużeni pracownicy biblioteki otrzymali odznaczenia i nagrody państwowe. Podczas uroczystego bankietu, na ręce dyrektora GPNTB SO RAN Andreia E. Guskova zaproszone delegacje z innych bibliotek przekazały gratulacje i prezenty. Odbył się także konkurs na najlepszą książkę roku 2017. Bardzo miłym dla BUW akcentem, było przyznanie w ramach tego konkursu nagrody książce autorstwa Iriny Trojak A.A. Tołoczanow i jego biblioteka w kategorii najlepszej monografii naukowej.
Podczas uroczystości rocznicowych Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie reprezentowała Barbara Chmielewska i Zbigniew Olczak. Barbara Chmielewska wygłosiła referat Rynek książki elektronicznej w Polsce. Zbigniew Olczak – Kolekcja książki rosyjskiej w Bibliotece Warszawskiego Okręgu Naukowego (Obecnie Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie) pod koniec lat 40. XIX w. oraz komunikat dotyczący digitalizacji księgozbioru Arkadego Tołoczanowa.
We wszystkich wydarzeniach związanych z obchodami 100-lecia istnienia nowosybirskiej biblioteki akademickiej wzięły udział tysiące osób – zaczynając od pracowników nauki, bibliotekarzy-praktyków, na uczniach szkół podstawowych kończąc. Konferencja była olbrzymim wysiłkiem organizacyjnym, z całą pewnością przyniesie duża liczbę wartościowych publikacji naukowych. Nie do przecenienia jest także efekt popularyzacji nauki i czytelnictwa.
Barbara Chmielewska, Oddział Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów
Zbigniew Olczak, Gabinet Zbiorów XIX wieku
Autor zdjęcia: Clay Gilliland, źródło wikimedia (CC BY-SA 2.0)
Człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że takie miejsca istnieją, a co dopiero obchody 100 rocznicy… Śledzę serwis i popieram inicjatywę.