Międzynarodowy Kongres bibliotekarzy muzycznych zrzeszonych w IAML w tym roku miał miejsce w Rydze. Czterodniowe obrady odbywały się w dniach 18-22 czerwca w pięknym, nowym gmachu Łotewskiej Biblioteki Narodowej.
Oddana do użytku w 2014 roku książnica zrobiła na nas ogromne wrażenie. Doskonale przygotowana nie tylko do komfortowej obsługi czytelników, ale także do wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Biblioteka posiada zaplecze konferencyjne oraz profesjonalną salę koncertową. Nie mogłyśmy odmówić sobie obejrzenia wszystkich zakamarków tego pięknego budynku. I tak oto czytelnicy Zbiorów Muzycznych, o ile siedzą na wygodnych różowych kanapach usytuowanych przy przeszklonej ścianie, mają taki widok przed oczami
W przenoszeniu księgozbioru ze starego gmachu, który usytuowany był po drugiej stronie rzeki, brali udział mieszkańcy Rygi. Paczki z książkami były podawane z ręki do ręki przez most:
Na 66 Kongres IAML przyjechało w tym roku ok. 240 bibliotekarzy z 34 krajów. Polska była reprezentowana przez 11 delegatów z następujących instytucji: Biblioteka Narodowa, Biblioteka Główna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Biblioteka Główna Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz oczywiście Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie.
Gabinet Zbiorów Muzycznych BUW reprezentowały Aleksandra Górka oraz Ewa Hauptman-Fischer. Aleksandra Górka wygłosiła referat przygotowany wspólnie z Magdaleną Borowiec zatytułowany Zapomniane epizody z twórczości wielkich kompozytorów – muzyka teatralna i filmowa w Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Wystąpienie dotyczyło rzadko wspominanej muzyki teatralnej i filmowej w twórczości wybitnych kompozytorów polskich XX wieku, takich jak: Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar i Henryk Mikołaj Górecki. Referat powstał w oparciu o niezwykle ciekawą, ale nie często prezentowaną kolekcję rękopisów muzycznych przechowywaną w Archiwum Kompozytorów Polskich w naszym Gabinecie.
Duża liczba bardzo interesujących wystąpień (wygłaszanych w 3 równoległych sesjach), spotkania w grupach roboczych, komitetach i sekcjach, sesje plenarne, głosowania, koncerty, ciekawe (nie tylko muzyczne) wycieczki, uroczysta kolacja sprawiły, że jak zawsze był to czas niezwykle dla nas owocny i inspirujący.
Kolejny kongres odbędzie się w Lipsku, a za dwa lata bibliotekarze muzyczni przyjadą do Krakowa.
Zapraszamy do przeczytania relacji na stronie Sekcji Bibliotek Muzycznych SBP
http://www.iaml.pl/Aktualnosci/2017-07-02_Kongres_Ryga_2017_relacja.htm
oraz polubienia strony sekcji na facebooku: https://www.facebook.com/IAMLPL/
Tekst i zdjęcia: Ewa Hauptman-Fischer, Aleksandra Górka, Gabinet Zbiorów Muzycznych