Obecna sytuacja w Polsce i na świecie spowodowała, że wielu z nas zmuszonych jest do pozostania w domach. Pomimo najróżniejszych obowiązków rodzinnych i zawodowych zadajemy sobie pytanie, jak długo będziemy zmuszeni do pozostania w odizolowaniu od naszych bliskich i znajomych. Zdalnie pracujemy, zajmujemy się dziećmi, wnukami, małżonkami, rodzicami, dziadkami, dzwonimy i piszemy do przyjaciół, czytamy książki i oglądamy filmy, na które nie mieliśmy czasu. Mimo to możemy odczuwać, oprócz strachu przed zakażeniem, pustkę, znudzenie, zmęczenie i frustrację.
Aby temu zapobiec i zaradzić warto sięgnąć do bardzo przyjemnego i prostego w zastosowaniu przepisu opracowanego przez Janusza Liberkowskiego[1].
Janusz Liberkowski urodził się w 1953 r. w Nowej Soli. Z zawodu technik elektronik i inżynier ochrony środowiska. Od 1984 roku mieszka z rodziną w USA. Bardzo bolesnym wydarzeniem w jego życiu była śmierć jego jedynej wtedy ukochanej córki Anety, która zginęła w wypadku samochodowym. Liberkowski, teraz szczęśliwy tata bliźniaków, malarz i rzeźbiarz (zdał na rzeźbę, potem przeniósł się na politechnikę), poeta, nurek, żeglarz, lotniarz, szachista, bluesman, jest właścicielem wielu zastrzeżonych na całym świecie patentów[2]. W roku 2006, na podstawie ogólnoamerykańskiego głosowania, został zwycięzcą wielkiego, wieloetapowego konkursu American Inventor, organizowanego przez sieć telewizyjną ABC. Został wyłoniony spomiędzy 12 tysięcy uczestników, wygrał z ponad pięcioma milionami głosów przewagi nad następnym wynalazcą[3]. Nagrodę otrzymał za skonstruowanie sferycznego fotelika samochodowego (ang. spherical safety seat) o nazwie Anecia Safety Capsule (nazwa pochodzi od imienia zmarłej córki) do przewożenia niemowląt, ochraniającego niemowlaki w trakcie kolizji[1]. Projekt ten powstał pod wpływem bólu wynalazcy po śmierci córki. Pasja wynalazcza Liberkowskiego zaowocowała jeszcze długą listą wdrożonych usprawnień racjonalizatorskich, nowych procesów produkcyjnych i wynalazków[4].
Janusz Liberkowski, człowiek cechujący się wieloma zdolnościami, o wielu zainteresowaniach – można powiedzieć – „człowiek renesansu”, sformułował również piętnaście uniwersalnych „przykazań”, po które możemy sięgać wszyscy. Choć są one bardziej instrukcją „Jak zostać wynalazcą”, możemy je próbować zastosować w codziennym życiu i potraktować jako „przepis na pogodę ducha” czy „bycie optymistą”. Oto 15 pogodnych, optymistycznych rad i spostrzeżeń Liberkowskiego, które mogą nam pomóc w dążeniu do podniesienia naszego samopoczucia:
- Trzeba być optymistą i marzycielem.
- Musisz być cierpliwy i nieustępliwy.
- Ludzie źle reagują na nowe rzeczy i rewolucyjne pomysły (co jest zresztą bardzo dziwne).
- Miej odwagę mówić o swoich projektach, nie bój się narażać innym.
- Konieczne jest dobre przygotowanie i zgłębienie wiedzy na dany temat.
- Musisz być otwarty i elastyczny, gdy „w praniu” coś wyjdzie inaczej, niż się spodziewałeś.
- Bądź odporny na niepowodzenia.
- Nie bój się zaczynać od początku.
- Pamiętaj, że nie ma rzeczy niemożliwych.
- Miej otwartą głowę. Uważaj, by – paradoksalnie – nie blokowało Cię to, czego się nauczyłeś. Bądź gotowy przyznać się do błędu.
- Próbuj przekonywać innych do swoich pomysłów.
- Zawsze staraj się dostrzec pozytywną stronę wszystkiego.
- Kieruj się zasadą, że zmiana rządzi. Wszystko się zmienia. panta rhei.
- Nie trać poczucia humoru; trzymaj dystans do siebie i swojej pracy.
- Pamiętaj, że prawda jest ważniejsza niż potrzeba, by zawsze mieć rację.
Może zasady Liberkowskiego zmotywują kogoś do działania i odkrycia czegoś ważnego lub stworzenia jakiegoś wynalazku, sformułowania ważnej idei. Może przykład jego życia i jego rady zainspirują nas do działania a przynajmniej do pozytywnego myślenia. Nie poddawajmy się 😊
Grażyna Miernicka, Oddział Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów
—————————————————————————————————————-
[1] Szmidt Krzysztof, Sesje twórczej pomysłowości: Dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych, wyd. Helion 2016, s. 29; zob. też: Suski Max, Jakby to jeszcze poprawić?, (w:) Focus. Poznać i zrozumieć świat 2010, nr 4 (numer specjalny).
[2] Zob.: https://www.auto-motor-i-sport.pl/wydarzenia/Moje-zajecie-to-dziwic-sie,12429,1 [dostęp: 24.03.2020 r.].
[3] Zob.: http://foteliki-pod-lupa.pl/hit-czy-kit/wirujaca-sfera-liberkowskiego/ [dostęp: 17.03.2020 r.].
[4] Zob.: http://www.konwersatorium.pw.edu.pl/biogramy/liberkowski.pdf [dostęp: 24.03.2020 r.].