BuwLOG

Przepis na bycie optymistą?

Obecna sytuacja w Polsce i na świecie spowodowała, że wielu z nas zmuszonych jest do pozostania w domach. Pomimo najróżniejszych obowiązków rodzinnych i zawodowych zadajemy sobie pytanie, jak długo będziemy zmuszeni do pozostania w odizolowaniu od naszych bliskich i znajomych. Zdalnie pracujemy, zajmujemy się dziećmi, wnukami, małżonkami, rodzicami, dziadkami, dzwonimy i piszemy do przyjaciół, czytamy książki i oglądamy filmy, na które nie mieliśmy czasu. Mimo to możemy odczuwać, oprócz strachu przed zakażeniem, pustkę, znudzenie, zmęczenie i frustrację.

Aby temu zapobiec i zaradzić warto sięgnąć do bardzo przyjemnego i prostego w zastosowaniu przepisu opracowanego przez Janusza Liberkowskiego[1].

Janusz Liberkowski urodził się w 1953 r. w Nowej Soli. Z zawodu technik elektronik i inżynier ochrony środowiska. Od 1984 roku mieszka z rodziną w USA. Bardzo bolesnym wydarzeniem w jego życiu była śmierć jego jedynej wtedy ukochanej córki Anety, która zginęła w wypadku samochodowym. Liberkowski, teraz szczęśliwy tata bliźniaków, malarz i rzeźbiarz (zdał na rzeźbę, potem przeniósł się na politechnikę), poeta, nurek, żeglarz, lotniarz, szachista, bluesman, jest właścicielem wielu zastrzeżonych na całym świecie patentów[2]. W roku 2006, na podstawie ogólnoamerykańskiego głosowania, został zwycięzcą wielkiego, wieloetapowego konkursu American Inventor, organizowanego przez sieć telewizyjną ABC. Został wyłoniony spomiędzy 12 tysięcy uczestników, wygrał z ponad pięcioma milionami głosów przewagi nad następnym wynalazcą[3]. Nagrodę otrzymał za skonstruowanie sferycznego fotelika samochodowego (ang. spherical safety seat) o nazwie Anecia Safety Capsule (nazwa pochodzi od imienia zmarłej córki) do przewożenia niemowląt, ochraniającego niemowlaki w trakcie kolizji[1]. Projekt ten powstał pod wpływem bólu wynalazcy po śmierci córki. Pasja wynalazcza Liberkowskiego zaowocowała jeszcze długą listą wdrożonych usprawnień racjonalizatorskich, nowych procesów produkcyjnych i wynalazków[4]. 

Janusz Liberkowski, człowiek cechujący się wieloma zdolnościami, o wielu zainteresowaniach – można powiedzieć – „człowiek renesansu”, sformułował również piętnaście uniwersalnych „przykazań”, po które możemy sięgać wszyscy. Choć są one bardziej instrukcją „Jak zostać wynalazcą”, możemy je próbować zastosować w  codziennym życiu i potraktować jako „przepis na pogodę ducha” czy „bycie optymistą”. Oto 15 pogodnych, optymistycznych rad i spostrzeżeń Liberkowskiego, które mogą nam pomóc w dążeniu do podniesienia naszego samopoczucia:

 1. Trzeba być optymistą i marzycielem.
 2. Musisz być cierpliwy i nieustępliwy.
 3. Ludzie źle reagują na nowe rzeczy i rewolucyjne pomysły (co jest zresztą bardzo dziwne).
 4. Miej odwagę mówić o swoich projektach, nie bój się narażać innym.
 5. Konieczne jest dobre przygotowanie i zgłębienie wiedzy na dany temat.
 6. Musisz być otwarty i elastyczny, gdy „w praniu” coś wyjdzie inaczej, niż się spodziewałeś.
 7. Bądź odporny na niepowodzenia.
 8. Nie bój się zaczynać od początku.
 9. Pamiętaj, że nie ma rzeczy niemożliwych. 
 10. Miej otwartą głowę. Uważaj, by – paradoksalnie – nie blokowało Cię to, czego się nauczyłeś. Bądź gotowy przyznać się do błędu.
 11. Próbuj przekonywać innych do swoich pomysłów.
 12. Zawsze staraj się dostrzec pozytywną stronę wszystkiego.
 13. Kieruj się zasadą, że zmiana rządzi. Wszystko się zmienia. panta rhei
 14. Nie trać poczucia humoru; trzymaj dystans do siebie i swojej pracy.
 15. Pamiętaj, że prawda jest ważniejsza niż potrzeba, by zawsze mieć rację.

Może zasady Liberkowskiego zmotywują kogoś do działania i odkrycia czegoś ważnego lub stworzenia jakiegoś wynalazku, sformułowania ważnej idei. Może przykład jego życia i jego rady zainspirują nas do działania a przynajmniej do pozytywnego myślenia. Nie poddawajmy się 😊

Grażyna Miernicka, Oddział Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów

—————————————————————————————————————-

[1] Szmidt Krzysztof, Sesje twórczej pomysłowości: Dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych, wyd. Helion 2016, s. 29; zob. też: Suski Max, Jakby to jeszcze poprawić?, (w:) Focus. Poznać i zrozumieć świat 2010, nr 4 (numer specjalny).

[2] Zob.: https://www.auto-motor-i-sport.pl/wydarzenia/Moje-zajecie-to-dziwic-sie,12429,1 [dostęp: 24.03.2020 r.].

[3] Zob.: http://foteliki-pod-lupa.pl/hit-czy-kit/wirujaca-sfera-liberkowskiego/ [dostęp: 17.03.2020 r.].

[4] Zob.: http://www.konwersatorium.pw.edu.pl/biogramy/liberkowski.pdf [dostęp: 24.03.2020 r.].

              

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.