W kolekcji Gabinetu Zbiorów Kartograficznych BUW, obok atlasów geograficznych, znajdują się również atlasy astronomiczne. Wśród nich jest jeden wyjątkowy, określany jako atlas „interaktywny”. Autorem tego niezwykłego dzieła jest Ottavio Pisani (1575-1637), urodzony i działający w Neapolu matematyk i kartograf. Atlas, któremu Pisani poświęcił 10 lat życia, został wydany w 1613 roku w Antwerpii w oficynie Roberta Bruneau i dedykowany przez autora, za wstawiennictwem Galileusza, wielkiemu księciu Toskanii Kosmie II Medyceuszowi. Galileo Galilei, obrońca heliocentrycznej teorii kopernikańskiej, był nauczycielem matematyki księcia i przyjacielem domu Medyceuszy. Swemu wychowankowi poświęcił dzieło „Siderus Nuncius” a odkryte przez siebie księżyce Jowisza nazwał „gwiazdami medycejskimi” nadając im imiona księcia Toskanii i jego trzech braci (Cosimo , Francesco, Carlo i Lorenzo).
Atlas przedstawia stan ówczesnej wiedzy astronomicznej. Autor, podkreślając zalety swego dzieła, powołuje się na aktualność zawartych w nim informacji cytując odkrycia Galileusza, Keplera i Scheinera. Choć dzieło Pisaniego, według znawców, nie wprowadza znaczących innowacji na poziomie naukowym, to ukazuje niezwykłe mistrzostwo Pisaniego jako kartografa nieba i twórcy skomplikowanych papierowych instrumentów astronomicznych. Instrumenty te to przytwierdzone do kart ruchome elementy (volvelle) – planisfery , ilustrujące budowę sfery niebieskiej i ruchy planet. To rzadki przykład interaktywnej książki zawierającej wykresy kołowe i planisfery wykonane z wzajemnie obracających się, nałożonych na siebie papierowych dysków, używanych do obliczania pozycji planet. Obracając ruchomymi elementami we właściwej pozycji, można dokonać obliczeń, na przykład wysokości Słońca w danym miejscu na Ziemi lub długości dnia w określonej porze roku.
Na stronie tytułowej znajduje się dedykacja dla wielkiego księcia Toskanii Kosmy II Medyceusza oraz herb florenckiego rodu Medyceuszy. Atlas zawiera naprzemiennie strony tekstu oraz karty z modelami układu planet. Karty tekstu mają numerację łamów, zaś karty z volvelami nie posiadają numeracji. Każdy egzemplarz atlasu był przez autora składany w całość ze względu na skomplikowaną konstrukcję volvelli.
Anna Kuklińska (Gabinet Zbiorów Kartograficznych)
Octavii Pisani Astrologia Sev Motvs, Et Loca Sidervm Ad Serenissimvm Dominvm Cosmvm Medicen.
Ottavio Pisani (1575-1637?)
Antverpiae : Ex Officina Roberti Bruneav, Cum gratia & privilegio Archiducis, 1613.
Atlas (44 łamy), 21 kart : miedzioryt ; 52 x 54 cm.
Sygnatura M. 124
Skan atlasu, po konserwacji przeprowadzonej przez Oddział Ochrony i Konserwacji Zbiorów BUW, można podziwiać w Bibliotece Cyfrowej UW Crispa:
https://crispa.uw.edu.pl/object/files/724655
Źródła:
Firenze, Biblioteca Museo Galileo, Museo Galileo, https://brunelleschi.imss.fi.it/galileopalazzostrozzi/object/OttavioPisaniAstrologiaSeuMotusEtLocaSidereum.html
Museum Plantin-Moretus w Antwerpii
http://www.atlascoelestis.com/Pisani%20planisferi%20celesti.htm