12 listopada 2022 r. zmarła Irena Idźkowska, w latach 1980-1996 pracowała w Bibliotece na stanowisku starszej szatniarki.
7 stycznia 2023 r. zmarł Jerzy Siedlecki, w BUW pracował od września 1976 r., ostatnio w Oddziale Usług Informacyjnych i Szkoleń. Spoczął na Cmentarzu Wolskim w Warszawie.
A przecież Jerzy pracował w BUW od zawsze, czyli od 17 września 1976 r. Do 1997 r. w Pracowni Zabezpieczania i Konserwacji Zbiorów, pod koniec jako kierownik Sekcji Przysposobienia Technicznego Zbiorów. Następnie przeniósł się do Oddziału Gromadzenia, gdzie zajmował się kupnem polskich wydawnictw. Wreszcie 15 grudnia 1999 r. osiadł na stałe w informacji naukowej i stał się filarem popołudniowej zmiany w Informatorium. Przepracował z nami najpierw w OUIN, potem w OUIS aż 23 lata. W uznaniu zasług, w 2013 r., w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego Jerzy otrzymał z rąk ówczesnego doradcy prezydenta RP, prof. Tomasza Nałęcza, Złoty Medal za Długoletnią Służbę. W 2021 r. obchodził jubileusz 45-lecia pracy zawodowej na Uniwersytecie Warszawskim.
Fragment wpisu o Jerzym Siedleckim
16 lipca 2023 r. zmarła Teresa Łapacz. W Bibliotece pracowała w od 1969 do 2010 roku w Oddziale (teraz) Usług Informacyjnych i Szkoleń. Spoczęła na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.
10 września 2023 r. zmarła Stanisława Ciepłowska – starszy kustosz dyplomowany. W Bibliotece pracowała w latach od 1970 do 1991roku , w latach 1972-1988 była kierowniczką Oddziału Bibliotek Zakładowych. Spoczęła na cmentarzu przy Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Bidzinach (woj. Świętokrzyskie).
Śp. dr inż. Jerzy Gąsiorowski (1938 – 25.09.2023) pracował z nami 10 lat (2003-2013), piastując Samodzielne Stanowisko ds. Konsorcjów i Zasobów Sieciowych. Dwadzieścia lat temu to był innowacyjny temat wymagający kompetencji nie tylko bibliotekarskiej i akademickiej, ale też urzędniczej i finansowej. Dr Gąsiorowski bardzo nam pomógł rozwinąć ten nowy obszar działalności BUW – gromadzenia i udostępniania e-czasopism i baz danych, służył też stałym wsparciem dla dyrekcji w innych tematach, głównie finansowych. Jeszcze wcześniej, w drugiej połowie lat 90., nadzorował budowę nowego gmachu BUW jako dyrektor Departamentu Nauki w ówczesnym Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – organu współfinansującego i nadzorującego proces budowy.
W czasie wolnym był zapalonym amatorem szybownictwa, wniósł duży wkład w rozwój Akademickiego Ośrodka Szybownictwa w Bezmiechowej na Podkarpaciu, o czym mówił w słowie pożegnalnym przedstawiciel Politechniki Rzeszowskiej.
Był bardzo mądrym nauczycielem i ekspertem. Doradzał, ale miało się wrażenie, jakby samemu wpadło się na genialne rozwiązanie. Wspierał nas delikatnie, stojąc metaforycznie z tyłu. I dosłownie też – bardzo trudno znaleźć dobre jego zdjęcie. Mając go za plecami, staliśmy się mocni. Praca z nim była wielką przyjemnością.
Pożegnaliśmy go w poniedziałek 2 października na Cmentarzu Służewskim Starym, przy ul. Fosa 17, nr grobu: S.C., lewa strona, linia 11, gr. 2.
Ewa Kobierska-Maciuszko, Centrum NUKAT